To, že společnost Samsung v příštím roce vydá své vlajkové telefony řady Galaxy S23 je stejně jisté, jako že ráno vyjde slunce. Ovšem až donedávna nebylo jisté, zda půjdou na všechny trhy jen s procesorem Snapdragon 8 Gen2. Víme totiž, že v Číně a v Americe se tyto prémiové stroje prodávaly s čipsetem z dílen společnosti Qualcomm. Na evropském trhu jsme se ale museli spokojit s procesorem Exynos. A to se právem mnohým evropským uživatelům nelíbilo.

I letos tipaři spekulovali, že Samsung na všechny trhy pošle modely Galaxy S23 s Qualcomm čipsetem. Pak to ale odvolali a nakonec samotní zástupci Qualcommu přiznali, že Snapdragon je opravdu jediný procesor, který Samsung u těchto strojů použije. Některé z telefonů řady Galaxy S23 už prošly testy Geekbench, které skutečně detekovaly jen Snapdragon 8 Gen2. Jenže pokud se podrobněji podíváme na to, na jaké frekvenci běží jednotlivá jádra čipsetu, najdeme tu mírné odchylky, než u běžného typu tohoto procesoru.

Jak je procesor Snapdragon 8 Gen2 přetaktovaný?

Zdá se tedy, že Samsung u telefonů Galaxy S23 používá nějakou speciální přetaktovanou edici čipsetu Gen2. Ostatně i na Twitteru to zmiňuje známý tipař Ice Universe. K tomu uvádí i to, jak jsou jádra přetaktovaná. Hlavní jádro je přetaktované z 3,2 GHz na 3,36 GHz, výkonná jádra mají takt 2,80 GHz a efektivní jádra jsou taktovaná na 2,02 GHz. A aby toho nebylo málo, je přetaktovaná i GPU, a to z 680 MHz na 719 MHz.

Tipař ale nepotvrdil, zda je přetaktovaný procesor určený pro všechny globální trhy, nebo jen pro Čínu a Ameriku. Uvádí pouze, že jde o exkluzivní vysokofrekvenční verzi procesoru. Není ale nezvyklé, že Qualcomm občas vydává i “AC” verzi svého vlajkového procesoru. Viděli jsme to například u Snapdragonu 855. Nově představený Snapdragon 8 Gen2 má kódové označení SM8550-AB, takže tato přetaktovaná verze může mít označení SM8550-AC. Podle oficiálního prohlášení Qualcommu je Snapdragon 8 Gen2 o 35 % rychlejší než loňský Gen1. To znamená, že přetaktovaná verze může být ještě o nějaké procento rychlejší.