Po velmi dlouhé době spekulací a odhadů tipařů došlo na jednu ze stěžejních událostí letošního roku. Tak jak mnozí očekávali, že uvedení vlajkového procesoru Snapdragon 8 Gen2 proběhne poněkud dřív než obvykle, tak se také stalo. Nově uvedený čipset znamená pro mnoho výrobců chytrých telefonů odstartování souboje. Bojuje se o to, kdo z nich jako první uvede svůj prémiový telefon s tímto procesorem. A adeptů je hodně.

Co nabízí nový procesor Snapdragon 8 Gen2?

Asi pár slovy by se dalo říci, že Snapdragon 8 Gen2 dostal několik solidních vylepšení. Je to především špičková architektura ARMv9, dále pak podpora Wi-Fi 7 a ray-tracing. Přesně tak, jak tipaři odhadovali Qualcomm nepřešel na 3nm výrobní technologii, ale zůstal u 4nm technologie. Ale podívejme se i na další specifikace.

Prémiový čipset Snapdragon 8 Gen2 tvoří osm jader. První z nich je ARM Cortex-X3 s taktem 3,2 GHz. Následují jej čtyři výkonná jádra s taktem 2,8 GHz pro více vláknovou pracovní zátěž a tři efektivní jádra s taktem 2,0 GHz. Díky tomu je CPU o 35 % rychlejší a o 40 % energeticky účinnější než předchozí generace. Nová grafika Adreno slibuje až o 25 % vyšší výkon a o 45 % vyšší účinnost.

Qualcomm naskočil na trend ray-tracingu, což je důležitý krok pro mobilní herní scénu. Navíc i GPU podporuje Vulkan 1.23 a také OpenGL ES 3.2. Dále je k dispozici podpora rychlejších paměťových technologií, včetně LPDDR5X s taktovací frekvencí až 4200 MHz a nového úložiště UFS 4.0. Co se displejů týče, najdeme zde podporu rozlišení QHD+ s až 144 Hz nebo 4K rozlišení s 60 Hz. Snapdragon 8 Gen2 podporuje i externí displeje až do rozlišení 4K při 60 Hz. Nechybí podpora HDR10+ a Dolby Vision. Je podporováno i dekódování videa AV1, které umožňuje streamování až 8K při 60 snímcích za sekundu.

Vylepšení podpory fotoaparátů

Výrobce nezapomněl ani na fotoaparáty. Snapdragon 8 Gen2 proto má 18 bitový ISP čip, který podporuje až tři 36 MPix fotoaparáty nebo jeden 200 MPix snímač. Je tu také podpora pro 108 MPix snímače s nulovým zpožděním závěrky. Lze nahrávat video v rozlišení 8K HDR při 30 fsp a pořizovat fotografie v rozlišení 64 MPix. Procesor zvládne i 4K/120 fsp video a zpomalené 720p/960 fsp video. Nechybí podpora HDR10+, HLG a Dolby Vision. Výrobce zlepšil i podporu pro nejnovější senzory Sony a Samsung, které jsou optimalizované pro práci s ISP čipem.

Výrazně je vylepšená i podpora umělé inteligence, která zvládne i složitější úkoly jako je překlad jazyků v reálném čase. Součástí procesoru je i modem X70 pro zvýšení výkonu 5G. S ním souvisí i podpora dvou aktivních 5G SIM, což znamená, že uživatelé mohou souběžně používat dvě různé 5G sítě. A samozřejmě je tu i podpora pro Bluetooth 5.3, USB 3.1 a Quick Charge 5. První telefony s novým čipsetem Snapdragon 8 Gen2 se objeví ještě letos. Zájem o něj například mají společnosti Asus, Honor, iQOO, Motorola Xiaomi, OnePlus, Oppo a mnoho dalších.