Společnost Samsung se kromě jiného zabývá i produkcí vlastních procesorů Exynos. Čipsety ale mají období své největší slávy za sebou a před sebou velmi tvrdého konkurenta, procesory společnosti Qualcomm. Samsung u své vlajkové řady Galaxy S vždy část těchto telefonů osadil svým vlastním Exynosem a u druhé části telefonů použil konkurenční Snapdragon. Tato strategie ale nemá pozitivní odezvu u těch fanoušků, kteří jsou díky trhu odkázání na vlajkový telefon Galaxy S s procesorem Exynos. Letos je Samsung vyslyší, protože u série Galaxy S23 použije jen procesor Snapdragon 8 Gen2. Tuto skutečnost už v podstatě potvrdili zástupci společnosti Qualcomm. Výrobu vlastních čipsetů ale Samsung neruší a připravuje nové procesory Exynos 1380 a Exynos 1330.

Exynos 1380 a Exynos 1330 jsou pro telefony střední a základní třídy

Procesory Samsung pro vlajkové telefony momentálně nejsou nejúspěšnější, ale čipsety Exynos pro telefony střední a základní třídy jsou stále celkem v kurzu. A právě chystané čipsety Exynos 1380 a Exynos 1330 jsou určeny pro tyto stroje. A i v těchto dvou segmentech má Samsung celkem silné zastoupení. Za všechny jmenujme například telefony ze série Galaxy A, ve který zřejmě v příštím roce tyto nové čipsety uvidíme. O tom svědčí certifikace Bluetooth SIG, kterou oba chystané procesory už získaly.

Certifikace Bluetooth SIG u obou procesorů potvrdila podporu pro Bluetooth 5.3, což je jistě krok správným směrem. První z chystaných procesorů, Exynos 1380, je nástupcem čipsetu 1280. Údajně má minimálně dvě jádra ARM Cortex-A a GPU Mali-G615.

Je tu také integrovaný 5G modem, který nabízí konektivitu pro mmWave a sub-6 GHz. Procesor se objeví v prvním kvartálu příštího roku v telefonech Galaxy A54 nebo Galaxy A74. Druhý čipset, Exynos 1330, Samsung chystá pro telefony základní třídy, ve kterých doposud používá čipset Exynos 850 nebo 880. Na další podrobnosti o obou procesorech si ale budeme muset chvíli počkat.