To, že někteří z výrobců chytrých telefonů spolupracují s firmami, které se orientují a objektivy digitálních fotoaparátů není žádnou novinkou. V kurzu jsou například společnosti Hasselblad, Zeiss a nebo Leica. A právě poslední jmenovaná spolupracuje se společností Xiaomi na optice jejich prémiových telefonů. Za všechny jmenujme letos uvedené modely řady Xiaomi 12S v čele s telefonem Xiaomi 12S Ultra. Model Ultra je už sám o sobě pověstný skvělou foto výbavou, kterou ale Xiaomi a Leica ještě vylepšily a na světě je speciál Xiaomi 12S Ultra Concept.

Nahradí Xiaomi 12S Ultra Concept digitální fotoaparát?

Přesně tuto otázku si možná položila Agatha Tang, která na Twitteru sdílí reálné fotky tohoto konceptu. On totiž podle fotek telefon Xiaomi 12S Ultra Concept s připojeným velkým objektivem Leica opravdu vypadá jako kříženec digitálního fotoaparátu a telefonu. Objektiv je mohutný a pochází z řady Leica M. Zdá se, že k fotoaparátu telefonu jej lze připojit pomocí bajonetového závitu. A i proto je modul hlavní kamery telefonu upravený a kryje jej safírové sklo. To chrání modul před poškrábání přídavným objektivem.

V modulu kamery telefonu Xiaomi 12S Concept najdeme dva 1 palcové snímače. Jeden z nich je spárovaný s kamerou telefonu a slouží pro běžné focení bez přídavného objektivu Leica. Druhý se naopak páruje s přídavnými externími čočkami. Leží přesně uprostřed kruhového modulu kamery a díky tomu snadno spolupracuje s optikou přídavného objektivu. Ovšem kromě těchto dvou 1 palcových senzorů najdeme v modulu fotoaparátu telefonu i širokoúhlý snímač. Teleobjektiv se zoomen nahradí právě externí objektiv Leica.

A jak to tedy dopadne? Nahradí telefon Xiaomi 12S Ultra Concept digitální fotoaparát? To zatím není jasné, protože přece jen jde stále o koncept. Také není příliš pravděpodobné, že Xiaomi v dohledné době takový telefon s přídavným objektivem představí. Profesionální objektivy Leica jsou totiž poměrně drahé a snadno jejich cena převýší cenu samotného telefonu. Ale už teď je zřejmé, že možnosti tu jsou a spárovat telefon s digitálním objektivem není nemožné.