Společnost MediaTek se loni vrátila na trh s vlajkovými procesory a nutno říci, že se jí návrat skutečně povedl. Svůj prémiový čipset, Dimensity 9000, představili necelý měsíc před uvedením procesoru Snapdragon 8 Gen1. Asi není potřeba dodávat, že šlo a stále jde o dva velké konkurenty. Už první benchmarkové testy dokonce ukazovaly, že Dimensity 9000 Snapdragon slušně válcuje. A to nejen výkonem, ale i cenou. Společnost MediaTek totiž použila 4nm výrobní technologii TSMC, která se ukázala jednoznačně lepší, než stejná výrobní technologie společnosti Samsung. V červnu/júni MediaTek vydal také čipset Dimensity 9000 Plus jako odpověď na Snapdragon 8+ Gen1 a nyní chystá další prémiový čipset s názvem Dimensity 9200.

Odhadované specifikace Dimensity 9200

Přestože jsou vlajkové procesory Dimensity výkonné a cenově dostupnější než stejné procesory z dílen společnosti Qualcomm, nejsou výrobci chytrých telefonů až tak často používané. Těžko ale říci proč tomu tak je. Každopádně MediaTek ve vlajkovém sektoru setrvá a podle odhadů tipařů v průběhu příštího měsíce uvede další prémiový čipset Dimensity 9200. Protože půjde o zajímavou novinku, na čínském Weibo už najdeme její první odhadované specifikace.

Procesor má samozřejmě osm jader a je postavený na 4nm výrobním procesu TSMC. Bude jedním z prvních, které dostanou vysoce výkonné jádro Cortex-X3 od ARM. To slibuje až 25% navýšení výkonu ve srovnání s jádrem ARM Cortex-X2. Tipaři také uvádí, že na postu GPU najdeme novou grafiku Immortalis G715. Další jádra mají být údajně stejná jako u předchůdců, což tedy znamená jádra Cortex-A715 a Cortex-A510. Architektura Dimensity 9200 je zatím v utajení, ale i z toho mála usuzujeme, že Snapdragon 8 Gen2 má silného konkurenta.

A kdy se chystaný Dimensity 9200 objeví v prvních telefonech? Tipaři předpokládají, že se tak stane už v prosinci/decembri letošního roku. Počítají s tím, že jej dostanou některé z telefonů značky Vivo a Oppo. Je ale otázkou, zda se procesor dostane ve větší míře i za hranice Číny a nebo dopadne tak, jako jeho předchůdci a skončí jen v telefonech pro čínský trh.