Společnost MediaTek dnes představila nový procesor pro telefony střední třídy. Jeho obchodní název je Dimensity 1080 a je zároveň nástupcem čipsetu Dimensity 920 z loňského roku. Připomeňme, že Dimensity 920 pohání například telefon Redmi Note 11 Pro Plus a nebo i model Realme 9 Pro Plus. Nově uvedený procesor má vylepšený výkon, efektivitu a především podporu fotoaparátu.

Hlavní parametry procesoru Dimensity 1080

Čipset Dimensity 1080 má tedy několik vylepšení, ale pojďme se podívat na jeho hlavní specifikace a také na to, co nabídne telefonům střední třídy. Prvotní informace o specifikacích tohoto čipsetu najdeme například na stránkách XDA Developers. Na úvod se sluší říci, že jde o osmi jádrový procesor postavený na 6nm výrobní technologii TSMC. Čipset má dvě jádra Cortex-A78 s frekvencí až 2,6 GHz a šest jader Cortex-A55 s taktem až 2 GHz. Jádra doplnila grafika Mali-G68 MC4. Procesor podporuje 5G sítě.

Asi nejvýraznější změny a vylepšení se týkají podpory fotoaparátů. Nový Dimensity 1080, respektive jeho ISP, zvládne zpracovat obrazová data s nulovým zpožděním závěrky ze snímačů s rozlišením až 200 MPix. Dále podporuje nahrávání HDR videa až do rozlišení 4K. Je tu také podpora pro hlavní fotoaparát s až čtyřmi senzory.

Dimensity 1080 nabízí podporu LPDDR5 RAM a interního úložiště UFS 3.1. Pro displeje je tu připravená podpora rozlišení FullHD+ a až 120 Hz obnovovací frekvence. V rámci konektivity je čipset připravený podporovat Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 a duální 5G sítě. Podpora herních funkcí je stejná jako u loňského modelu Dimensity 920 a stejná je i jednotka APU. A kdy bychom se mohli dočkat prvních telefonů s tímto procesorem? MediaTek uvádí, že první zařízení budou uvedená ve 4. čtvrtletí letošního roku. Zájem o nový čipset projevily například společnosti Realme, Poco nebo také Vivo.