Americký Qualcomm má už hezkých pár let poměrně neotřesitelnou pozici na samotné špičce mobilních čipsetů. Dokazují to svým high-end modelem každý rok, i když se Snapdragonem 8 Gen 1 / Gen 1+ to nebylo bez drobných klopýtnutí. Rivalové z Mediateku totiž ztrátu dotáhli a Dimensity 9000 špičkovému Snapdragonu šlapalo tvrdě na paty. Někdy ho dokonce i překonalo. Ale i tak je popularita mezi výrobci high-end telefonů jednoznačně na straně Snapdragonu. Ve střední třídě je ale situace zcela opačná a přidělává Qualcommu pořádné vrásky na čele.

Ve střední třídě totiž momentálně Mediatek jednoznačně dominuje, což dokazuje třeba i zářijový žebříček benchmarku Antutu. Hlavně modely řady Dimensity 8000 je v dané kategorii opravdu parádní, ale nemůžeme podceňovat ani Dimensity 1300. Qualcomm proti nim staví jen Snapdragon 7 Gen 1, který se navíc do mnoha telefonů zatím ani nestihl dostat. Výkony také nejsou nijak zázračné, k čemuž přispívá i použitá litografie Samsungu. To by se ale mělo údajně výrazně změnit s chystanou novou generací Snapdragon 7 Gen 2. Ta má ale na trh podle všeho ještě pořádně dlouhou cestu.

Dočkáme se ještě letos ?

O Snapdragon 7 Gen 2 se totiž zatím ani moc nemluvilo, když veškerou pozornost usurpoval Snapdragon 8 Gen 2. První novinky ohledně konkrétních parametrů čipsetu se tak vynořily až teď. Jen ale stále není jasné, co se pod kódovým označením SM7475 vlastně skrývá. Podle čínských analytiků s největší pravděpodobností právě Snapdragon 7 Gen 2, ale vyloučen zcela není ani Snapdragon 7 Gen 1+. Jasněji tak bude pravděpodobně bude až během oficiální akce Qualcommu plánované na listopad.

Každopádně známý zákulisní informátor Roland Quandt už poslal do světa i konkrétní informace o novém čipsetu. Samozřejmě s tri-cluster architekturou “1+3+4” s jádry Prime, Gold a Silver. Takty by se měl jednotlivě pohybovat kolem 2.4 GHz u Prime, 2.4 GHz u Gold a 1.8 GHz u Silver. Tedy velmi podobné jako u minulé generace. Nově ale čipset použije jádra Cortex-A715 a vylepšená Cortex-A510. To znamená to nejmodernější ve standardu ARMv9. Výkon těchto jader se zvedne sice jen asi o 5 %, ale úspora o plných 20 %, takže budou možnosti mnohem flexibilnější. Jen houšť.