Snapdragony od Qualcommu jsou už nějaký ten pátek pokládány za tu nejlepší volbu v high-end segmentu mobilních procesorů. Mediatek s novými generacemi Dimensity sice náskok velmi výrazně stáhl, ale na trůn to ještě stále není. Momentálně tak stále high-end kategorii telefonů stále dominuje Snapdragon 8 Gen 1, potažmo jeho lehce vylepšená verze Snapdragon 8 Gen 1 Plus. Ale už velmi brzy se dočkáme představení nového pána a vládce v podobě čipsetu Snapdragon 8 Gen 2. A jako obvykle asi bude o co stát.

Americká firma si s novou generací vlajkového čipsetu letos pospíší a to z velmi prostého důvodu. Plánované listopadové představení totiž umožní dostupnost čipů pro výrobce ještě před čínským jarním festivalem. Což je jak známo masivní prodejní příležitost pro valnou většinu firem, kde se točí miliardy a miliardy dolarů. Příležitostí k představení Snapdragon 8 Gen 2 tak asi bude konference Snapdragon Summit v polovině listopadu. Minimálně se budeme velmi divit, pokud tak tomu nebude.

 

Nová architektura čipsetu

Jeden z čínských leaksterů dnes také na sociální síti Weibo nahodil i některé zásadní změny u nového špičkového Snapdragonu. Aktuální generace sází na “tri-cluster” architekturu s rozdělením jader “1+3+4” podle výkonu. To ale Snapdragon 8 Gen 2 změní, protože přijde vůbec poprvé s rozdělením “1+2+2+3”. Jednotlivá jádra mají takty postupně prý na 2.84 GHz, 2.4 GHz, znovu 2.4 GHz a 1.8 GHz. Teoreticky by pak tato lepší diverzifikace mohla znamenat vylepšení samotné spotřeby a úsporných možností telefonu.

Snapdragon 8 Gen 2

Právě ve spotřeby a hlavně nadměrném zahrávání ležel kámen úrazu u původního Snapdragonu 8 Gen 1. Plus verze pak hlavní problémy lehce napravila, ale k dokonalosti ještě stále hodně scházelo. Od Snapdragonu 8 Gen 2 se tak čeká finální renovace lehce poškozené reputace. I proto tvůrci prozatím nehází zbytečnými “hausnumery” a čeká se jen decentní nárůst procesorového výkonu o zhruba 10 %. K tomu také samozřejmě i nový grafický čip v podobě Adreno 740. Podaří se Qualcommu konečně poslat na trh vyladěný high-end čip už na první pokus ?