Hodnocení recenzenta

Vivo X80 Pro umí spoustu věcí a skoro všechny umí skvěle. Výjimkou je jen objektiv šíra, průměrná výdrž baterie a trochu nedomrlý systém, ale ten je alespoň slušně odladěný. Vše ostatní je skvělé - foťáky, displej jakbysmet, skvělá čtečka otisků. Opravdová vlajková loď s minimem kompromisů.

9
x/10

Vivo je na našem trhu poměrně nováček, byť ve světě se řadí mezi největší výrobce. A ambice značky nejde nazvat jinak, než inovativní a dravé, protože Vivo X80 Pro se nejen vysokou cenou, ale také výbavou, poměřuje s těmi nejlepšími telefony, jaké se dají v tuto chvíli zakoupit. Obstojí nováček proti starým a zkušeným harcovníkům? Recenze Vivo X80 Pro začíná!

A jako obvykle patří díky zastoupení značky Vivo za zapůjčení telefonu na recenzi!

Recenze Vivo X80 Pro

Balení – první pohled napoví

Krabička, ve které telefon jeho nový uživatel dostane, je už od prvního pohledu elegantní, vyvedená v černé barvě, stejně jako telefon samotný. Balení skýtá prostor pro dvě další krabičky, ve kterých je příslušenství podle očekávání – nabíječka, USB-C kabel, nacvakávací plastový kryt a jedno malé překvapení v podobě sluchátek.

Balení je stylové.

Balení je stylové.

Obří 80W nabíječka asi nikoho nepřekvapí, stejně jako obyčejný kabel, ale kryt mě velmi potěšil. Mám takový návyk nesnášet jakýkoliv kryt na telefonu, s výjimkou samolepek od Dbrand.com. Vivo ale přibalilo typ krytu, který mi nacvaknutý na telefonu nevadí. Je z tvrdého plastu a nezakrývá boky, ale jen rohy a záda.

Přibalený kryt je fajn.

Přibalený kryt je fajn.

Na druhou stranu přibalená sluchátka jsou od prvního doteku extrémně levná. Plast je laciný, kabel je strašný a výběr eartips je špatný, protože v balení není velikost medium, ale extra small a big a extra big. Na druhou stranu, pokud člověk nemá vlastní sluchátka, tyhle nehrají tak strašně, jak vypadají. A není k nim potřeba ani redukce, protože mají rovnou USB-C konektor.

Design a zpracování – elegance s batůžkem

Vivo se nijak netají, že spadá pod stejnou “matku”, jako například OnePlus, tedy koncern BBK. Mají sice svou vlastní identitu, vlastní nadstavbu FunTouchOS i některé technologie, ale základ je vždy velmi podobný s ostatními telefony koncernu. Což je tak trochu vlastně jeho účel. Jelikož mám OnePlus 9 Pro, nejde si nevšimnout naprosto totožné úpravy skla na zádech. Má hrubější povrch, třpytí se při nasvícení a neulpívají na něm žádné otisky nebo nečistoty. A navíc vypadá skvěle.

Na zádech neulpívají otisky.

Na zádech neulpívají otisky.

Kromě úpravy povrchu na zádech, má Vivo samozřejmě svou vlastní designovou řeč. V tomto případě se jedná o velký foto modul, který je tím hlavním, co telefon odlišuje od ostatních. Ten je opravdu obrovský, i když reálně se objektivy a další segmenty nenacházejí po celé ploše. Velký obdélník je asi lepší, než kdyby na zádech byl jen menší kulatý modul. Naživo vypadá Vivo lépe, než na fotkách, jak tomu celkem běžně bývá. Jediný prvek, který tuto scenérii trochu ruší, je modré logo Zeiss, se kterým Vivo spolupracovalo na vývoji objektivů a nastavení režimu “Zeiss” s firemní barevnou paletou.

Kovový rámeček je černý, jako zbytek telefonu a má přechody pro antény vyvedené v černém plastu. Je škoda, že nejsou tak dobře slícované s rámečkem a dají se pohmatu jednoduše odlišit.

Tlačítka, která jsou jen na pravé hraně telefonu, jsou v takové prohlubni v rámečku a dodávají příjemný pocit luxusu. Tlačítka jsou také skvěle zpracována i slícována a jejich stisk je velmi jistý.

Telefon je, kromě foťáků, tenký.

Telefon je, kromě foťáků, tenký.

Horní hrana je vyplněná plastovou vložkou, hodně podobnou, jako mělo například Xiaomi 11T Pro, která má na starosti sekundární mikrofon a iR diodu. Také vám svým nápisem “Professional photography” připomíná, že máte v rukou telefon, který bere mobilní focení vážně. O fotkách a videích si ale povíme zanedlouho.

"Profesionální fotografie"

“Profesionální fotografie”

Prominentním obyvatelem přední strany je samozřejmě displej. Ten je velký 6,78″ a jedná se o LTPO3 AMOLED panel se 120 Hz obnovovací frekvencí. Uprostřed nahoře je drobný výřez pro selfie kamerku a nad ní je sluchátko, které slouží i jako sekundární reproduktor pro kýžený stereo efekt.

Displej je další chloubou Viva.

Displej je další chloubou Viva.

Spodní hrana má pak na starosti obvyklý USB-C konektor, hlasitý reproduktor, primární mikrofon a slot na dvě Nano SIM.

Shrnutí designu i zpracování je skvělé, i když na těch přechodech u antén v rámečku by se dalo ještě zapracovat. Telefon v rukou působí sebejistě a rozhodně jako něco, co stojí necelé tři desítky tisíc korun českých.

Vivo X80 Pro je už opravdu velký a těžký telefon, stejně jako mnoho jeho konkurentů, slušelo by se ale dodat. Rozměry 164,6 × 75,3 × 9,1 mm a váha 215 gramů už nejsou zrovna hodnoty, které by člověk chtěl nosit v přední kapse u košile. Ale to je holt daň za extrémně vybavený moderní telefon.

Displej – téměř to nejlepší

Asi pro nikoho nebude překvapením, že stejně jako všichni ostatní výrobci, má i Vivo ve svém nejvyšším modelu, osazený AMOLED displej. Je 6,78″ velký a jedná se o AMOLED s technologií LTPO3. Podporuje i HDR10+ a jeho nejvyšší jas by měl atakovat hranici přes 1000 nitů v automatickém “over-drive” režimu. Jediné, co by mohlo displej posunout do té nejvyšší ligy, je selfie kamerka umístěná pod displejem, jako to mají například telefony Oppo nebo Samsung. I když tím trpí kvalita fotek z přední kamery, vypadá telefon na první pohled lépe. A pro nás, co tuhle vymoženost používají sporadicky, by se jednalo o příjemné plus.

V displeji je malý průstřel pro selfie kamerku.

V displeji je malý průstřel pro selfie kamerku.

Samozřejmostí jsou všechny ty drobnosti moderních panelů, jako je variabilní obnovovací frekvence od 1 Hz až do 120 Hz, podpora 10 bitových barev, HDR10+. Nativní rozlišení displeje je vysokých 1440 x 3200 pixelů, ale v nastavení se dá vybrat něco více smysluplného v podobě 2400 x 1080 pixelů. Také podpora AoD je implementovaná jak do hardwaru, tak softwaru, takže jej lze zapnout i upravovat téměř dle libosti.

Co se týče reálného používání, nenarazil jsem u displeje a jeho ovládání na jediný zádrhel ani nějakou negativní vlastnost. Rozsah jasu je špičkový, takže i noční brouzdání není problém, stejně jako srpnové slunce, které se snažilo provětrat displeji obvody, ale ani toho se telefon nezalekl. To samé se dá napsat o odezvě na dotek nebo podání barev, které jsou syté a jasné. Prostě skvělý AMOLED v akci.

Právem patří displej ve Vivo X80 Pro ke špičce na trhu.

Čtečka otisků – dotyková fantazie

Pod displejem se nachází obrovská ultrasonická čtečka, která nabízí i pár příjemných funkcí navíc, než jen odemykání telefonu. Její plocha je tak velká, že se nemusíte při odemykání moc starat, kam vlastně prst položíte. Je několikanásobně větší, než mám na OnePlus 9 Pro, kde je tak akorát na bříško prstu. U Vivo X80 Pro je to odhadem 36 x 26 mm, takže můžete v klidu odemykat i se zavřenýma očima.

Čtečka otisků je obrovská.

Čtečka otisků je obrovská.

To má také jednu další výhodu. Na velikost čtečky je navázaná fajn funkce, která dokáže přiřadit do zbylého místa na čtečce dvě vybrané aplikace, které se poté dají rovnou spustit ze zamykací obrazovky. Vedle klasického obdélníku nebo kruhu pro odemykání, se objeví ikony oněch aplikací a tyto lze spustit po přiložení registrovaného otisku. Funguje to znamenitě a je to opravdu drobnost, která mi bude chybět, až Vivo vrátím z recenze.

Čtečka otisků se dá rozdělit pro rychlé spouštění aplikací.

Čtečka otisků se dá rozdělit pro rychlé spouštění aplikací.

A jak funguje čtečka při běžném používání? Nemůžu jinak, než jen chválit. Je extrémně rychlá a velmi spolehlivá. Jen voda je pro ní troch problém, ale s tím se dá celkem počítat. Jinak je jedno jestli na ni svítí přímé slunce, jestli je zima nebo teplo, nebo jestli nemáte prsty tak úplně čisté. Ultrasonická čtečka je na Vivo X80 Pro fantastická.

Hardware a výkon – ještě pořád na špičce

Jak recenze Vivo X80 Pro pokračuje, ještě stále jsme se nedostali někam jinam, než na špici a i v této sekci na ní zůstaneme. Telefon je osazený hardwarem v podobě Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 se 4nm výrobní litografií a nejnovějším Cortex-X2 jádrem. Nejedná se sice o nejnovější model Snapdragon 8+ Gen 1, ale popravdě uživatel o nic moc nového nepřichází. Sekundantem mu je 8 nebo 12 GB operační paměti a 256 nebo 512 GB úložiště. Pro hraní her a akceleraci UI slouží grafický čip Mali-G710 MC10, který zajišťuje vykreslování grafického obsahu na displej telefonu.

Jakékoliv benchmarky nebo hry tak budou pro telefon procházkou v jarním parku, výsledky mluví sami za sebe. Všechny hry, které jsem zkoušel hrát od Diablo: Immortal, PUBG, až po Asphalt 9, Genshin Impact nebo Apex Legends, fungovaly k mé plné spokojenosti i na nejvyšší nastavení, které jednotlivé hry nabízí. Dokonce i Genshin Impact fungoval tentokráte bez záseků.

Většina testů benchmarků také probíhala bez zádrhelů s jednou výjimkou – GFXBench, který telefon nerozdýchal a i při pokojové okolní teplotě jej prostě ukončil z důvodu vysoké teploty. Tou dobou jsem se začal trochu obávat o to, jak bude telefon fungovat venku, na přímém slunci při nahrávání videí a focení nebo navigaci. Naštěstí se ukázalo, že jen tahle benchmarková aplikace byla pro telefon příliš náročná a jindy jsem nebyl schopný telefon zahřát tak, aby mi vyhodil hlášku o teplotě. Ani když jsem 40 minut hrál zmiňovaný Genshin Impact. Telefon byl doslova vařící, ale pořád fungoval.

Telefon se mi podařilo přehřát při benchmarkování.

Telefon se mi podařilo přehřát při benchmarkování.

Ostatní výbava zahrnuje opravdu vše, na co si člověk vzpomene vzhledem k zařazení telefonu. NFC, všechny typy navigací, Qi nabíjení, reverzní bezdrátové nabíjení, 80W rychlonabíjení, optická stabilizace na třech ze čtyř objektivů, Bluetooth 5.2 s aptX HD i LDAC a dokonce i iR diodou pro ovládání domácích spotřebičů.

Snad jediné, co by mohlo někomu chybět, je FM přijímač nebo 3,5 mm jack, ale to jsou dnes spíš už jen dozvuky minulosti.

Operační systém – FunTouch OS – kostlivec ve skříni

Vivo, jako všichni velcí hráči na trhu, má svojí vlastní nadstavbu nad Androidem. Název by mohl evokovat, že její používání by mohlo být zábavné. Přece jen se jmenuje FunTouch OS.

Vivo mělo při testování poslední dostupnou verzi systému.

Vivo mělo při testování poslední dostupnou verzi systému.

Ještě, než se ale pustím do popisování, bude lepší přiblížit, že FunTouch OS 12, je založený na Androidu 12, tedy nejnovější verzi, která je v tuto chvíli dostupná. Podle posledních zpráv by zanedlouho měli uživatelé dostat nejnovější Android 13 i s novou nadstavbou FunTouch 13.

A musím se přiznat, že opravdu doufám, že se Vivo trochu “pochlapí”, jak se tak říkává. Tedy ne, že bych byl nespokojený, ale také nemůžu tvrdit, že jsem úplně spokojený.

Nadstavba FunTouch OS je komplexní, stejně jako ostatní, ale sem tam přece jen nějaká drobnost chybí, nastavení je nepřehledná změť textu, někdy jsou špatné popisky. Jsou to jen drobnosti, ale ostatní je mají vyřešené.

Abych trochu přiblížil, o co se vlastně jedná. Například nelze vybrat barvu elementů v UI, jako to má Android od jeho 10 iterace. Lze vybrat jen jednu barvu, takovou modro-fialovou a ta se mi nelíbí. Žádná jiná barva ani není v nastavení k vybrání, jen ta jedna přednastavená.

Na výběr je pro uživatele jen jedna barva UI.

Na výběr je pro uživatele jen jedna barva UI.

Dalším bodem jsou položky v “Dynamické efekty” nebo “Zkratky a přístupnost”, kde je vše jen vypsáno textem, bez ikon, bez barevného rozlišení a uživatel se v tom opravdu snadno ztratí. Každá položka má různé nastavení a stává se z toho hodně rychle guláš. A zrovna sem by měl každý uživatel zavítat, protože právě zde se nachází různé drobnosti, jako rozdělení čtečky otisků, nastavení akce na podržení tlačítek, různé světelné efekty při odemykání, blikání ledky na zádech při vyzvánění a další a další.

Nikde v nastavení jsem také nenašel možnost pro vypnutí některých stavových ikon, jako je například NFC, režim vibrací, ikonu baterie, zapnutý budík a další, které mám běžně na svém telefonu vypnuté. Takže je lišta díky tomu trochu víc “busy” než bych chtěl.

Historie oznámení je přístupná nejen v Nastavení, ale také při prokliku z lišty oznámení na popisek “Žádná oznámení”, což je ale neduh nejen Viva, ale i ostatních značek.

Ještě jedna drobnost, která mě v UI připadala zvláštní, je aplikace foťáku. Pokud je telefon na výšku, všechny položky se z vysunovacího nastavení zobrazují správně (mřížka, poměr stran, časovač atd.), ale ve chvíli, kdy je telefon otočený na šířku, je menu oříznuté. Naštěstí jsou vidět všechny položky alespoň z části a lze je i vybrat, ale jako UI element to vypadá nedodělaně.

Ale abych si jen nestěžoval, tak chod operačního systému byl naprosto bezproblémový. Nesetkal jsem se s nějakými nestabilními aplikacemi, se zasekáváním, čekáním ani dalšími neduhy, na které by si člověk mohl vůbec vzpomenout. Všechny nabídky, načítání aplikací a obsahu jsou opravdu rychlé.

A také funkce, jako je DT2W, uspávání aplikací a celkově jejich správa, vše fungovalo po celou dobu na výbornou.

Takže zapracovat trochu na té grafice, na možnostech nastavení a Vivo může směle konkurovat i ostatním.

Baterie a výdrž – čísla nelžou

Výdrž baterie je samozřejmě velmi důležitým aspektem při rozhodování, jestli daný telefon koupit nebo ne. Vivo X80 Pro má prostor pro spíše menší baterii s kapacitou 4700mAh a je celkem jasné, že mezi androidími telefony se bude spíše řadit mezi ty s horší reálnou výdrží. A je tomu skutečně tak. Když jsem telefonu na dovolené “naložil”, tedy nafotil pár set fotek, natočil několik videí, používal mapy a pak večer ještě brouzdal po internetech, padal ukazatel poměrně rychle až k nule.

Doba zapnutého displeje se vyšplhala na nějakých 5 hodin, což není zrovna nic zázračného, ale většina by si s tím ještě měla vystačit i na perný pracovní den. On si ale člověk jinde o moc nepomůže. Všechny letošní vlajkové lodě mají plus mínus podobnou výdrž, takže není vlastně z čeho vybírat. Holt za výkonný HW a tenké tělo se platí daň.

Naštěstí je k dispozici i rychlé nabíjení, které se svými 80W dokáže telefon dobít z 0 na 100% za necelou třičtvrtě hodinku, takže když na to přijde, a máte po ruce origo nabíječku, nabijete si telefon doslova za pár minut.

Celkem samozřejmostí je také oblíbené bezdrátové nabíjení, které ale pro využití celého 50W potenciálu potřebuje speciální nabíjecí stanici, která není zrovna z levného kraje. Telefon by měla taková bezdrátová nabíječka dobít lehce pod hodinu.

S výdrží tedy sice úplně spokojený nejsem, ale když se podívám na telefony ostatních výrobců, nezbývá, než takovou skutečnost přijmout spíš jako vlastnost, která je sdílená s ostatními.

Konektivita, volání, GPS a sítě – umíme všechno

Je celkem jasné, že toho Vivo X80 Pro bude umět hodně a co se bezdrátových sítí a navigace týče, nebude ani jedna kolonka, kterou by si nemohlo v klidu odškrtnout.

Navigace v jakémkoliv místě, které jsem zkoušel, probíhala ukázkově, stejně jako fixace polohy. Ta i bez zapnutých dat probíhala vždy rychle a přesně a nemám vlastně co bych mohl navigačním schopnostem telefonu vytknout.

Sítě v podobě 5G a všech nižších, opět dobré. Příjem silný a všude tam, kde to bylo možné, jsem se přes 5G připojil.

Na druhé straně GSM mělo sem tam nižší signál, alespoň podle ukazatele ve stavové liště. Reálně jsem ale nezaznamenal jakékoliv problémy. Alespoň tedy ne se signálem jako takovým. Několik lidí si ale stěžovalo na to, že je mě při volání velmi špatně slyšet, a to nezávisle na sobě. Většinou jsem byl na místě, kde je signál skvělý, v centru Prahy nebo jiného místa s podobným pokrytím nebo venku bez obstrukcí. Bohužel se mi problém nepodařilo replikovat i z mé strany, ale zmínit bych se o něm měl.

Fotoaparát – A-Team v akci

Asi není žádným překvapením, že zrovna telefon, jakým je Vivo X80 Pro, je zaměřený na focení a také je na to náležitě vybavený. Skvadra objektivů a snímačů tvoří na zádech “batoh”, který opravdu nejde přehlédnout a je velmi jednoduše zapamatovatelný. Nemnoho telefonů má na zádech něco tak velkého.

Čtyři oči víc vidí.

Čtyři oči víc vidí.

Hlavní senzor je takové malé tajemství, protože jej pro Vivo vyrábí Samsung a vychází z modelu GN1 a žádný jiný telefon, alespoň prozatím, ho nemá osazený. Mělo by se jednat o velký 1/1,3″ senzor, doplněný o Quad Bayer vrstvu, tedy o trochu vylepšenou klasickou Bayerovu masku. Objektiv má světelnost f/1,6 a disponuje standardní verzí optické stabilizace. Podle informací, které Vivo prezentuje, má objektiv 4 z celkových 7 optických členů, vyrobené ze skla.

A i zbytek foťáků má co nabídnout. Gimbal stabilizace u 2× teleobjektivu, která by měla zajistit dostatečně stabilní obraz při pořizování přiblížených fotek. Periskopický teleobjektiv se stabilizací s 5× přiblížením a v neposlední řadě také širokoúhlý objektiv, který bohužel vybavený stabilizací není, ale má alespoň zaostřování, protože se používá i pro focení makro fotek. To vše je opravdu špičková výbava, která si nezadá ani s nejlepšími v branži.

A pak tu je samozřejmě to červené “T*” a nápis “Zeiss” v modrém poli, které znalým uživatelům dávají tušit, že by se opravdu mohlo jednat o telefon, který při focení obstojí. Spolupráce mezi Vivem a firmou Zeiss byla poměrně úzká a zdá se, že německá společnost měla na starosti převážně nastavení korekce barev a drobné úpravy v optice a ve specializovaném čipu V1+, který by se právě měl starat o barevnou kompozici fotek.

Když tak na Vivo koukám s jeho Zeiss znáčkem, napadá mě vlastně, že mám doma zrovna tři telefony a každý je pod záštitou jiného výrobce optiky nebo fotoaparátů – Zeiss, Hasselblad a Leica. Chybí mi asi jen Kodak (Motorola) a mám splněno.

Ale pryč už od těch zkratek a čísel, nejprve se v krátkosti zmíním o aplikaci foťáku a pak už může začít opravdové gró recenze Vivo X80 Pro.

Aplikace foťáku

Aplikace, která má na starosti focení a natáčení videí, se zase tolik neliší od ostatních. Což možná nezní jako něco záživného, ale popravdě, dnes jsme si zvykli na nějaký layout a výrobci jej asi nebudou jen tak měnit (s výjimkou Sony). Naštěstí je aplikace vybavená opravdu snad vším, co by mobilní fotograf potřeboval. Od různých ukazatelů naklonění, HDR, blesku, zapnutí makro režimu a mnohé další. Je tu také režim Zeiss, který upravuje barevnost podle receptu, který si v Německu vyrobili.
Režim Pro má všechny ty fajn táhla a přepínače a zkušený uživatel bude skákat radostí při pohledu i na takové položky, jako je Bracketing nebo Intervalové snímání, obé s možností nastavení prodlev a intervalů. Opravdu silný základ pro všechny, kdo by se chtěli zdokonalovat při focení s telefonem.

Ostatní módy, jako je zpomalené video, hvězdná obloha, časosběr nebo noční režim jsou tu také, bez nich by to dneska skoro ani nešlo.

Pokud by někoho zajímalo menší srovnání Vivo X80 Pro s OnePlus 9 Pro a částečně i Huawei P30 Pro, připravil jsem dvě galerie, kde si můžete fotky prohlédnout nebo stáhnout. Prohlížet můžete u mě na Google Disku v Galerii 1 a Galerii 2, samozřejmě v plné kvalitě. Jsou tam i dvě videa s porovnáním optické stabilizace.

Takže připravit stativy, jdeme na to!

Denní fotografie

Star celého představení a nejsilnější zbraň proti konkurenci. Vivo se opravdu nežinýruje a podává výkony, které se mohou popravdě setkat jen s vřelým přijetím jak mezi recenzenty, tak mezi širokou veřejností.

Snímky jsou perfektně ostré, plné detailů a ani extrémně složité scény netrpí na výrazné přepaly. Dynamika fotek je skvělá, byť ani Vivo se nezbavilo kompletně snímků, které jsou na první pohled z telefonu s takovým tím HDR nádechem. Na druhou stranu ale umí dobře pracovat s kontrastem i mikro kontrastem, takže fotky působí živě a plasticky. Za dne je opravdu těžké přimět telefon, aby vyfotil něco špatně. Jedinou drobností, která mě osobně trochu vadila, je saturace barev. Fotky jsou extrémně barevné a přestože vím, že většina asi nebude souhlasit, mám radši trochu jiné zpracování barevné palety.

Odšumovací algoritmus mají ve Vivu také skvělý, takže pokud si nebudete hrát v režimu Pro s nastavením, očekávejte dobře zaostřené fotky téměř bez šumu. Noční snímky obzvláště září, pokud se ve scéně objeví místo, které by přirozeně bylo přesvícené, jako jsou například pouliční lampy nebo osvětlení celkově. Software je nastavený tak, že tyto neduhy dokáže odstranit, ať už je to nějakou AI nebo složením fotky s jinou expozicí, ale výsledek je téměř vždy skvělý.

Širokoúhlý foťák je ale pro mne trochu zklamáním. Vím, že na OnePlus 9 Pro mám jeden z těch nejlepších širokoúhlých objektivů, a to byl také jeden z důvodů koupě. Proto mě trochu mrzí, že Vivo X80 Pro tyto kvality nemá. Předně a hlavně se jedná o kvalitu objektivu, který zdaleka nedosahuje na hlavní snímač a na výsledcích je to dost vidět. Hlavně je znát chromatická aberace a neostrost v krajích. Jinak je fajn, že má šíro i zaostřování, ale celková kvalita trochu kulhá.

Dalšími dvěma objektivy, které jsou na zádech telefonu, jsou 2× zoom a 5× zoom. Objektiv s menším přiblížením má dokonce gimbalovou stabilizaci a když na to přijde, dokáže udržet i hodně roztřesený obraz. Nicméně druhý objektiv, který by měl být periskopický s 5 násobným přiblížením, má “jen” klasickou optickou stabilizaci. A zrovna ten by ten gimbal dokázal podle mě využít lépe, než jeho kolega s kratší ohniskovou vzdáleností. Občas se může stát, že telefon zvolí digitální přiblížení z 2× objektivu, hlavně tehdy, když je focená scéna při použití 5× objektivu příliš blízko. Ale řekněme odhadem od nějakých 4 metrů by měl vždy fotit periskop.
Výsledky jsou ale, i díky optické stabilizaci a samostatným objektivům, dobré a snímky jsou bez větších problémů použitelné. Kdo je například zvyklý na přiblížení na starším Huawei P30 Pro, bude u nového Viva nadšený. Fotky mají dobrý kontrast a jsou dobře zaostřené, občas se může objevit trochu větší šum, ale nebývá to zvykem.

Noční fotografie

Co odlišuje Vivo X80 Pro od ostatních, obzvláště starších telefonů, je focení v noci. To je považováno mnohými za nejlepší výsledky z mobilu, které jsme zatím mohli vidět. A já musím jen přitakat. Dalo by se říct, že jsem telefon skoro nebyl schopný “nachytat na švestkách” a i když jsem se snažil vyfotit opravdu extrémně náročnou scénu, Vivo vždy vědělo co dělat a výsledky jsou znamenité. Nic jako šum, nebo extrémní prosvětlení za každou cenu, velký neduh téměř všech nočních režimů, telefon nemá zapotřebí a připraví si pro uživatele správně exponovaný snímek, který nevypadá jako nepovedené HDR s nočním režimem dohromady.

Při focení je třeba si jen dávat pozor na to, když je málo světla, telefon vždy zvolí delší expozici a skládá několik fotek dohromady. To je například ve chvíli, když chcete něco jen tak vyfotit na rychlo trochu nepříjemné, protože se tak děje i v automatickém režimu. Na rychlé noční momentky, byť tedy nižší kvality, bohužel musíte zapomenout.

Samostatný noční režim jsem popravdě použil jen párkrát, protože přepínání v automatickém režimu je, inu, automatické. A výsledky jsou prakticky totožné. Noční režim má ale přece jen pár es v rukávu, jako je noční panorama, režim dlouhé expozice, úplněk, hvězdná obloha a také speciální režim focení na stativu.

Noční focení s Vivo X80 Pro je opravdu velkým skokem dopředu a jeden z největších plusů, které telefon má.

Video

No, nebyl by to highendový telefon, aby neuměl 8K@30fps video. Opravdu tohle někdo používá? Možná je to vlastně jen zbytečná řečnická otázka. Ale 4K@60fps, to je jiná. Bittrate je vysoký, obraz perfektně zaostřený s dobrým kontrastem i barvami a ani nahraný zvuk netrpí. Kvalita je opravdu poplatná ceně, a to je skvělé vidět a slyšet. Co mě ale trochu zarazilo, je nemožnost přehazovat při nahrávání objektivy. Takže pokud začnete nahrávat na šíro, nemůžete se přepnout na hlavní senzor. A to je něco, co konkurence umí. V hledáčku také není na výběr možnost nahrávat video z periskopického objektivu s 5× přiblížením, takže pokud si jej nastavíte před nahráváním, bude se jednat vždy jen o digitální ořez z hlavního senzoru.

I video dostalo drobnost od inženýrů z firmy Zeiss a to v podobě režimu Zeiss Cinematic. Tento režim by měl sloužit hlavně uživatelům s filmařským cítěním. Jedná se o oříznutý a extrémně širokoúhlý záběr, který se nahrává v 1080@30fps. Opět bez možnosti přiblížení nebo čehokoliv dalšího. Marně přemýšlím v čem by Zeiss Cinematic mohl být zajímavý, když se to samé dá suplovat ve 4K s mnohem vyšším bittrate a posléze úpravou v editoru dosáhnout lepšího výsledku. Tak jako tak se takové video do editoru podívá.

Zvuk – Wow efekt

Není žádným tajemstvím, že se mobilní telefony za posledních pár let opravdu výrazně posunuly ve kvalitě integrovaných hlasitých reproduktorů. Například se začalo používat i sluchátko spolu s hlavním reproduktorem pro zajištění stereo efektu. A Vivo X80 Pro mě hodně mile překvapilo svojí  hlasitou reprodukcí, která nebyla protivně pichlavá a zároveň měla i nějaké to tělo. S klidem se dá používat i místo nějakého toho levného přenosného BT reproduktoru, samozřejmě do jisté míry, která není až zase tak vysoko, vzhledem k fyzice a celkovému objemu ozvučnic.

Poslouchat muziku nahlas v tramvaji není zrovna společensky dobře přijímáno, takže stačí vytáhnout sluchátka. Ta jsou dokonce přibalená coby příslušenství a pokud nemáte zrovna nic jiného po ruce, přijdou vhod. Jsou z levného plastu, s tenoučkým a nekvalitním kabelem a se silikonovými nástavci, které padnou pravděpodobně málokomu. Takže lépe připojit vlastní sluchátka, ať už přes redukci nebo bezdrátově. Ale jako nouzovka nejsou nejhorší.

Přibalená sluchátka potěší spíše nenáročné.

Přibalená sluchátka potěší spíše nenáročné.

Bluetooth 5.2 fungovalo bezproblémově po celou dobu používání i při použití LDAC, který je přece jen docela náročný.

LDAC kodek fungoval dobře.

LDAC kodek fungoval dobře.

Závěr recenze Vivo X80 Pro

Občas musím přemítat a přemýšlet, jaké hodnocení nějakému telefonu nebo jiné elektronice vlastně nakonec dám. Ale občas je to hodně jednoduché. Nebudu chodit kolem horké kaše. Vivo X80 Pro je telefon, který se snaží dostat na onen vrchol a udělal si pořádnou přípravu na souboj, který jej čeká. A připravil se hodně dobře.

Slabin je poskrovnu, jednou z nich je i průměrná výdrž baterie, ale to se dalo tak nějak čekat. Tou druhou je nedospělost operačního systému, který by přece jen mohl dozrát a snad se tak stane v dohledné době s nástupem nového Androidu. Sem tam chybí některé funkce, drobnosti, ale ostatní je umí nebo mají náhradu. Na druhou stranu je ale systém dobře optimalizovaný a vše fungovalo k mé plné spokojenosti. Trochu mě zklamala kvalita širokoúhlého objektivu, ale to je opravdu asi tak vše, co bych mohl napsat.

Zbytek jsou jen pozitiva. Displej je skvělý, fotoaparát patří mezi tu nejužší špičku na trhu, čtečka otisků je fantastická, skvělé hlasité reproduktory, povrchová úprava na zádech mě také baví a celková výbava telefonu mi nedává na výběr, než mu udělit jedno z nejvyšších hodnocení v historii Gizchina.cz.

Skvělá práce, Vivo!

A ještě jednou díky za zapůjčení zastoupení značky Vivo, bez kterého by recenze Vivo X80 Pro nemohla proběhnout!