V polovině tohoto měsíce společnost Google oznámila, že má připravený operační systéme Android 13 pro své telefony Pixel. Je ale jasné, že i další výrobci telefonů už pracují na přizpůsobení svých nadstaveb nové verzi systému. Jedněmi z prvních, kteří oznámili, že své uživatelské rozhraní chystají, jsou společnosti OnePlus a Xiaomi. Nyní začíná i Samsung avizovat, že pracuje na své nadstavbě One UI 5.0.

Testování druhé beta verze One UI 5.0 postavené na systému Android 13 už prý probíhá na telefonech řady Samsung Galaxy S22. Postupně se testovací program rozšíří i na další vybrané telefony. Zároveň se ale proslýchá, že stabilní verze nadstavby bude vyladěná během jednoho měsíce. To by tedy znamenalo, že dorazí v průběhu října/októbra. Vzhledem k tomu, že testování běží jen pár týdnů, říjen vypadá jako celkem rozumný odhad.

Kdy dorazí stabilní One UI 5.0

Zdá se, že Samsung má opravdu ještě dost času na otestování a precizní odladění nadstavby One UI 5.0, protože nyní na Twitteru tipaři oznámili přesný termín jejího uvedení. To prý proběhne 17. nebo 19. října s tím, že aktualizace budou připravené pro telefony Galaxy S22, Galaxy S22 Plus a Galaxy S22 Ultra. Samozřejmě je potřeba tuto zvěst brát s rezervou, protože Samsung zatím nic oficiálně nepotvrdil.

Co nového chystané uživatelské rozhraní nabídne? Konkrétní informace o novinkách a vylepšeních Samsung zatím nezveřejnil, ale je víc než jisté, že jich bude celkem dost. Proslýchá se, že bude výrazně vylepšeno zabezpečení a přizpůsobení. Nová verze nadstavby prý také nabídne 16 přednastavených barevných motivů vycházejících z použitých tapet. Přibude možnost skládat widgety na sebe, aby se ušetřilo místo na domovské obrazovce. Dají se také nastavit preferované jazyky pro každou aplikaci a přibydou ovládací prvky pro blokování upozornění z aplikací.