Na konci loňského roku představila společnost Qualcomm procesor Snapdragon 8 Gen1. Asi není třeba připomínat, že jde o vlajkový procesor pro prémiové telefony a je prvním čipsetem s novým pojmenováním. Výrobce zároveň také uvedl, že nové pojmenování je jednotné i pro čipsety střední a základní třídy. A ve stejném duchu jsou označené i procesory pro nositelnosti. Procesor Snapdragon 8 Gen1 je postavený na 4nm výrobní technologii s nejnovější architekturou ARMv9.

V květnu/máji letošního roku Qualcomm uvedl také čipset Snapdragon 7 Gen1 pro telefony střední třídy a zároveň s ním i Snapdragon 8+ Gen1 s vylepšeným výkonem a nižší energetickou spotřebou. Dodejme, že oba tyto čipsety jsou opět založené na moderním 4 nm litografickém základu. V té době jsme tušili, že  Qualcomm jistě chystá i čipset pro telefony základní třídy. Je logické, že tento procesor má označení Snapdragon 6 Gen1.

Qualcomm avizuje parametry procesoru Snapdragon 6 Gen1

To, že Qualcomm pracuje na čipsetu pro telefony základní třídy uvádí na Twitteru známý tipař Evan Blass. Zároveň sdílí specifikace, které Snapdragon 6 Gen1 dostane. Tou hlavní je asi to, že i tento čipset je postavený na 4nm výrobním procesu a jeho kódové označení je SM6450. Bude nástupcem čipsetu Snapdragon 695. Má výpočetní jádra Kryo s taktem až 2,2 GHz a podporuje až 12 GB operační paměti LPDDR5 s frekvencí až 2750 MHz.

Pro konektivitu je připravený 5G modem Snapdragon X62 s podporou 5G mmWave a sub-6 GHz pásma. Další možnosti připojení zahrnují Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, rozhraní USB 3.1, GPS, BeiDou, Glonass, Galileo a QZSS. Dále procesor podporuje displeje s obnovovací frekvencí až 120 Hz a FullHD+ rozlišením. Co se foto výbavy týče, najdeme zde podporu trojitého 13 MPix fotoaparátu nebo duálního 25 MPix a 16 MPix fotoaparátu, případně jednoho 48 MPix snímače. Dále je tu podpora nahrávání videa v 4K HDR při 30 FPS a Slow-motion videa v rozlišení 270p/240 FPS. Kdy Qualcomm procesor představí zatím nevíme, ale může debutovat společně s čipsetem Snapdragon 8 Gen2.