Společnost Google právě vydala stabilní verzi operačního systému Android 13. Nová verze systému letos přichází podstatně dřív než loni, kdy Android 12 debutoval na začátku října/októbra. Na blogu společnosti Google dále najdeme informaci, že aktualizaci na novou verzi Androidu dostanou nejdříve telefony Pixel, ale to nás naprosto nepřekvapuje.

Které Pixely dostanou Android 13?

Konkrétně se na aktualizaci na Android 13 mohou připravit majitelé modelů Pixel 4, Pixel 4XL, Pixel 5, Pixel 6 a Pixel 6 Pro. Stejná aktualizace je připravená i pro “áčkové” telefony. Konkrétně pro Pixel 4a, Pixel 4a 5G, Pixel 5a 5G a Pixel 6a. Google zároveň upozorňuje i na to, že telefony Pixel 6, Pixel 6 Pro a Pixel 6a po aktualizaci na Android 13 jejich majitelé už nevrátí zpět na Android 12.

Samozřejmě po aktualizaci modelů Pixel postupně dostanou Android 13 i telefony společností Samsung, Asus, HMD Global a iQOO. Dále také telefony Motorola, OnePlus, Oppo, Realme, Sharp, Sony, Tecno, Vivo, Xiaomi a další. Podle zprávy ze začátku měsíce víme, že například společnost OnePlus už oznámila novou verzi nadstavby OxygenOS 13, která je postavená právě na Androidu 13 a připravila i otevřenou beta verzi pro model OnePlus 10 Pro. Je tedy pravděpodobné, že i další zmíněné společnosti už na aktualizacích pro své stroje pracují.

Na blogu společnosti Google také najdeme několik novinek, které operační systém Android 13 nabízí. Je to především samotný vzhled, který je přepracovaný na základě Material You. Lze uživatelsky přizpůsobit aplikace třetích stran tak, aby odpovídaly motivu a barvám tapety ve vašem telefonu. Je tu také možnost přiřadit konkrétním aplikacím konkrétní jazyk. Nová verze systému má aktualizovaný i přehrávač médii, který přizpůsobí svůj vzhled podle hudby nebo podcastu, který zrovna posloucháte. Je tohoto ale daleko víc a další podrobnosti o novinkách najdete zde.