Dvojblok OPPO a OnePlus v poslední době zrovna není na vrcholu fanouškovské popularity. Zejména aktivity OnePlus mají výrazně sestupnou tendenci a nabourávají dlouhodobě věrnou zákaznickou základnu. A nedávno představený OnePlus 10T je třeba (nejen) z mého pohledu ještě sypání soli do rány. Každopádně se firmy dočkaly i dalšího nemilého úderu z nečekané strany. Soud v Mnichově totiž zakázal prodeje jejich telefonů na území Německa. To je poměrně drastické opatření a určitě tak stojí za to, abychom se na něj podívali o něco podrobněji.

Toto rozhodnutí samozřejmě nespadlo jen tak náhodně z nebe a jde o výsledek dlouhého soudního procesu a sporu. V jeho pak centru stojí žaloba Nokia ohledně neoprávněného používání některých jejich klíčových patentů právě v telefonech OnePlus a OPPO. Německé patentové zákony patří k těm nejstriktnějším a Nokia dosáhla velmi významného vítězství. Oficiální obchod OnePlus na rozhodnutí soudu okamžitě reagoval a na jeho stránkách tak už není možno telefony tohoto dvojbloku zakoupit. Pro německého zákazníka rozhodně nemilé.

Podle informací serveru Wirtschaftswoche uvažuje OPPO (pravděpodobně rovnou včetně OnePlus) kompletní stažení z německého trhu, protože ten představuje pouhé 1% jejich globálních prodejů. Nehodlají totiž platit extra poplatky Nokii, protože marže jsou v sektoru výrobců mobilních telefonů opravdu extrémně napjaté. Pokud by OPPO opravdu německý trh opustili, tak by se jednalo o citelnou ztrátu, protože jejich tržní podíl je kolem 10 %. A pokud by snad podobné žaloby následovaly v dalších státech, tak je hře i kompletní stažení ze západní Evropy. K tomu snad ale prozatím nedojde.

Kladivo může také dopadnout i na další velké čínské jméno a to konkrétně Vivo. I tato značka je zahrnuta v portfoliu obřího koncernu BBK Electronics a podle všeho by se jí patentové problémy mohly také velmi jednoduše týkat. A právníci Nokie už si tak možná pomalu brousí pera…