V kategorii ohebných telefonů zatím máme jen jednoho hegemona a pozice korejského Samsungu je v podstatě neotřesitelná. Čínské značky se snaží ji narušit aspoň na domácím trhu, ale globálně se jim to zatím nedaří. A dnes jsme se dočkali oficiálního představení nové generace vlajkového ohebného modelu korejské firmy, tedy modelu Galaxy Z Fold 4. Jako obvykle s ještě o fous lepšími parametry, vyladěnějším designem a také zase o něco přívětivější cenovkou. I když stále zhruba dvojnásobkem klasického high-end telefonu.

Samsung Galaxy Z Fold 4 opět ukrojil něco z rozměrů přístroje, protože v zavřeném stavu má nejtenčí část 14.2 mm a nejtlustší pak 15.8 mm. Rozložený telefon pak má jen parádních 6.3 mm, ale stále jde s 263 g o poměrně těžký kousek. V nabídce bude v trojici barev, mountain green, platinum extract black a cloud pink gold.

Galaxy Z Fold 4

Masivní ohebný displej

Hlavní pozornost samozřejmě primárně poutají displeje, stejně jako u každého ohebného telefonu. V tomto případě jsou oba Dynamic AMOLED 2X a zvládají 120 Hz obnovovací frekvenci. Ta je samozřejmě dynamická a u interního panelu může být až na hranici pouhého 1 Hz, vnější minimum pak je 48 Hz. Tento vnější panel je 6.2-palcový s rozlišením 2316 x 904 pixelů a poměrem stran 23:1.98. Samotný ohebný vnitřní displej pak nabídne masivních 7.6-palců s rozlišením 2176 x 1812 pixelů a poměrem stran 21.6:18.

Galaxy Z Fold 4

Konstrukčně je opět Galaxy Z Fold 4 mnohem odolnější po všech stránkách. Kloub je ze zesíleného hliníku a zadní strana pak používá nově odolné sklo Corning Gorilla Victus+ glass. Telefon se tak dokonce dočkal i voděodolné certifikace IPX8. Na potápění to sice nebude, ale i tak samozřejmě potěší.

Výkonnostní špička

Uvnitř pak tepe opět velmi výkonný hardware, v čele se Snapdragonem 8+ Gen 1, 12 GB RAM a až 1 TB vnitřní paměti. Baterie má kapacitu 4400 mAh, ale pro Samsung typicky stále podporuje jen 25W nabíjení. I tak výrobci slibují 50 % nabití jen za půl hodiny. Systémem pak je Android 12L spolu s nadstavbou OneUI 4.1.1. Překopaný je i design uživatelského rozhraní nebo podpora gest a multitaskingu. Vylepšený i je stylus S Pen, který navíc přímo zastrčíte i do šikovného pouzdra telefonu.

Selfie snímač konečně v displeji

Za zmínku pak určitě stojí i sestava fotoaparátů. Vnitřní panel totiž ukrývá selfie snímač přímo pod displejem a budeme velmi zvědavi na jeho výsledky. Kamerka má 4 Mpx rozlišení a f/1.8. Vnější klasický selfie snímač pak nabídne 10 Mpx rozlišení a f/2.2. K zahození ale nejsou ani zadní fotoaparáty. Trojici dominuje 50 Mpx ultra-wide s OIS, 1µm pixely, f/1.8, 3x optickým zoomem a 30x Space Zoomem. Druhý senzor je 12 Mpx wide-angle snímač a třetím pak 10 Mpx telefoto s OIS. Zajímavé.

Nu a zbývá tak už dodat jen první nástřel cen. Samsung Galaxy Z Fold 4 se začne prodávat v rámci kampaně Pioneer Program už 26. srpna a základní 12GB+256GB model přijde na 1800 euro. Za 12GB+512GB si pak připlatíte na 1920 euro a za 12GB+1TB na 2160 euro. Tak už rozbíjíte prasátko ?