Společnost OnePlus včera globálně představila telefon OnePlus 10T, a to i přesto, že jsme měli obavy, že globální prezentaci zruší stejně jako čínské uvedení modelu OnePlus Ace Pro. Telefon je tedy zdárně na světě a společně s ním výrobce oznámil i novou verzi své nadstavby Oxygen OS. Jde o OxygenOS 13, která je založená na systému Android 13. Do konce letošního roku se dostane na některé vybrané telefony OnePlus.

Novinky v uživatelském rozhraní OxygenOS 13

Pravověrní fanoušci OnePlus byli po sloučení se společností Oppo poněkud rozčarovaní z toho, že toto sloučení poznamenalo i jejich oblíbenou nadstavbu OxygenOS. Verze OxygenOS 12.1 byla totiž hodně propojená s Oppo nadstavbou ColorOS a navíc nebyla úplně dobře odladěná. Volali tedy po návratu k původnímu uživatelskému rozhraní a OnePlus přislíbil, že jim v nové verzi OxygenOS 13 vyhoví.

Zda se jim to povedlo zjistíme zřejmě už brzy. Chystá se totiž otevřená beta verze OxygenOS 13 pro telefon OnePlus 10 Pro, který následně jako první dostane odladěnou stabilní verzi. Po něm pak bude aktualizovaný i včera představený model OnePlus 10T. Změn v Oxygen OS 13 je podle pánů z portálu XDA Developers poměrně dost a nových funkcí také. Pojďme se proto podívat na ty hlavní.

Změnou, které si všimneme je na první pohled je design uživatelského rozhraní. OnePlus tento nový vzhled nazval Aquamorphic a inspiraci designéři čerpali z proudění vody. Ikony jsou minimalistické se zaoblenými rohy. Vizuály jsou měkké a plynulé. Navíc i barvy se inteligentně mění tak, aby odpovídaly denní době. To znamená, že dopoledne jsou nejsvětlejší a s blížícím se večerem postupně tmavnou. Nechybí ani funkce AOD, do které lze integrovat Spotify a Bitmoji. Informace jsou snadněji přístupné při zachování minimalistického vzhledu.

Další nové funkce

Zajímavou novinkou nadstavby OxygenOS 13 je funkce AI System Booster pro lepší správu paměti. Dále také funkce Smart Launcher, díky které lze aplikace ve složkách spouštět bez nutnosti složku otevřít. Snazší je také přidávání widgetů na domovskou obrazovku. Mezi další vylepšení patří i funkce Sidebar Toolbox, což je vlastně boční lišta, do které lze přidávat aplikace nebo akce a rychle je aktivovat přejetím ze strany, kde je tato lišta zobrazená.

OxygenOS 13

V kombinaci se systémem Android 13 nadstavba nabídne i podporu prostorového zvuku a Dolby Atmos, přepínač zvuku, funkci Nearby Share a App Streaming pro sdílení displeje telefonu s dalšími zařízeními. Pro zvýšení zabezpečení dat je tu i funkce Private Safe 2.0. Vylepšení a nových funkcí je tedy opravdu hodně a do konce roku se na ně můžou těšit majitelé telefonů OnePlus 10 Pro a OnePlus 10T.