Dnes ráno jsme se od OnePlus dočkali nemilého překvapení v podobě zrušení představovačky modelu Ace Pro a fanoušci se začali obávat nejhoršího. Odpoledne se totiž měl představit světu OnePlus 10T 5G (jako globální verze Ace Pro). Naštěstí se obavy nepotvrdily a novinkový špičkový OnePlus tak přesně podle plánu spatřil světlo světa. Jedná se o klasický „téčkový“ model minulosti, který nemá ambice konkurovat nejvyššímu modelu, v tomto případě OnePlus 10 Pro 5G. I tak ale nabídne některá velmi příjemná překvapení, ale také bohužel i některá nemilá zjištění.

Fanoušci OnePlus už nějakou dobu trpí určitou „oppofikací“ telefonů, která je po sloučení firem asi nevyhnutelná. Na druhou stranu ale asi čekali lepší zachování identity značky, včetně některých ikonických vymožeností. K těm patří třeba „šoupátko“ Alert Slider, bez kterého si třeba už mobilní telefon osobně nedokážu představit. Nu a dnes jsme se bohužel dočkali vůbec prvního telefonu hlavní řady v historii, který ho nemá… Zástupci firmy sice argumentují potřebou vnitřního místa v telefonu, ale nám fandům to bohužel zní jako pusté výmluvy. Jednoznačné mínus hned zkraje.

OnePlus 10T 5G

A hledání much ještě nekončí…

A když už jsme u těch nedostatků, tak si pro jistotu odbudeme i ty další pihy na kráse. Jsou v podstatě jen dvě, ale ani jedna z nich nepotěší. OnePlus 10T 5G má totiž jen plastový rám, což je zkrátka a jednoduše u high-end telefonu nepatřičné. Samozřejmě jde o velmi kvalitní plasty, ale kov je kov. Dalším zásadním a nepochopitelným ústupkem je návrat k pomalému USB 2.0 Type-C portu, protože OnePlus 10 Pro 5G má moderní USB 3.1 Gen1. U midrange Nord 2T 5G se to dá odpustit, ale u high-end modelu s high-end cenou už asi ne.

OnePlus 10T 5G

Na druhou stranu ale v některých ohledech OnePlus 10T 5G překonává i svého Pro sourozence. Dostal totiž do vínku nový čipset Snapdragon 8+ Gen 1 spolu pro parádní výkon. Ten doplní 8 GB / 16 GB LPDDR5 RAM a 128 GB / 256 GB UFS 3.1 vnitřní paměti. Novinkou je také i 3D systém chlazení, slibující další snížení teplot. Baterie s kapacitou 4800 mAh také podporuje neskutečně rychlé 150W SuperVOOC nabíjení, ale přijde o nabíjení bezdrátové. Displej je také „jen“ standardní OLED s FullHD+ rozlišením, 120 Hz, 10-bit barvami a HDR10+, takže krůček zpět od LTPO 2.0 a 2K displeje.

OnePlus 10T 5G

I fotoaparáty prošly pořádnou dietou

Škrtů ve výbavě se nevyhnuly ani fotoaparáty a nejsou zrovna malé. Hlavním senzorem je tak 50 Mpx Sony IMX766 s velikostí snímače 1/1.56″, 1,0 µm pixely, světelností f/1.8 a OIS. Sekundují pak ultra-wide 8 Mpx s f/2.2 a záběrem 120°, či 2 Mpx makro. Tedy žádné telefoto a výbava v podstatě na úrovni střední třídy. Chybí také punc Hasselblad takže kalibrace barev je zcela pod palcem OnePlus (či OPPO). Selfie kamerka nám také spadla ze 32 Mpx na 16 Mpx rozlišení.

Pokud byste si snad mysleli, že s podobnými kompromisy a škrty nám OnePlus servírují také výrazně nižší cenu, tak byste byli na omylu. OnePlus 10T  5G sice je levnější než OnePlus 10 Pro 5G, ale rozdíl není nijak drastický. U nás bude 8GB+128G verze k dostání za 749 euro a 16GB+256GB za 849 euro. Ve srovnání s 919 euro za výrazně lepší OnePlus 10 Pro 5G žádná láce… Telefon je nabízen v černé „zdrsněné“ Moonstone Black a zelené Jade Green barvě. Osobně vidím tuto novinku jako krok zcela špatným směrem, i když se samozřejmě nejedná o špatný telefon. Jen to srovnání…