Nadstavbu společnosti Xiaomi asi nemusíme nějak zvlášť rozebírat. Její název MIUI znají i ti, kteří telefony Xiaomi nepoužívají, protože právě toto uživatelské rozhraní patří k těm nejlepším. Nadstavba je komplexní, ale zároveň originální a flexibilní. Je sice pravda, že s předposlední iterací mělo Xiaomi docela dost problémů, které vývojáři řešili za pochodu a proto přišly aktualizace s verzí MIUI 12.5. Následně ji vystřídala verze 13, kterou nyní dostávají telefony Xiaomi a také telefony přidružených sub značek. Ale na obzoru je už i MIUI 14.

Na stránkách Xiaomiui se už teď objevila první informace o existenci nadstavby MIUI 14. Vývojáři dekompilovali některé systémové aplikace kódové základny softwaru a našli zde odkazy na MIUI 14. V základně našli i označení “nuwa”, které patří chystanému telefonu Xiaomi 13. Zdá se tedy, že Xiaomi interně testuje novou verzi nadstavby na některých stávajících zařízeních a také na těch, která budou teprve představena. Víme, že telefon Xiaomi 13 a jeho Pro verzi může výrobce letos představit dřív než obvykle a proto je potřeba otestovat i nadstavbu.

Kdy dorazí nadstavba MIUI 14?

Jestliže telefony řady Xiaomi 13 budou debutovat dřív, uvede Xiaomi dřív i nadstavbu MIUI 14? Je to celkem možné, protože se proslýchá, že se ruší aktualizace na MIUI 13.5 a Xiaomi prý rovnou aktualizuje své stroje na MIUI 14. Dokonce se spekuluje, že novou verzi nadstavby uvidíme už 16. srpna/augusta. V tento den totiž uplyne 12 let od vůbec prvního vydání tohoto uživatelského rozhraní.

Samozřejmě jde v této chvíli jen o spekulaci. Předpokládáme, že jestli Xiaomi na srpen něco opravdu chystá, jistě včas rozjede odpovídající promo kampaň. Navíc potřebuje čas také k tomu, aby vývojáři novou verzi nadstavby patřičně odladili a mohli její stabilní verzi představit v chystaných telefonech série Xiaomi 13, které ale zřejmě uvede až v listopadu/novembri. Proto berme tyto zvěsti s rezervou.