Valná většina výrobců chytrých telefonů se teď plně soustředí na nový vlajkový procesor Snapdragon 8+ Gen1. Ten najdeme už v celkem slušné řádce telefonů a jistě jej ještě v dalších telefonech uvidíme. Tento čipset představila společnost Qualcomm v květnu/máji společně s čipsetem Snapdragon 7 Gen1, který je šitý na míru telefonům střední třídy. Po jeho uvedení se spekulovalo, že se objeví v modelu Nothing Phone (1), ale jak víme, nestalo se tak. A protože chytré telefony má Qualcomm již procesory pokryté, přišel čas na uvedení čipsetů pro nositelná zařízení.

Nové čipsety pro nositelnosti jsou tedy na světě a jde o Snapdragon W5 Gen1 a Snapdragon W5+ Gen1. Tyto dva procesory nahradí čipset Snapdragon Wear 4100+. Díky tomu, že jsou postavené na 4nm výrobním procesu nabídnou výrazné vylepšení nabídky společnosti Qualcomm pro nositelná zařízení.

Qualcomm oznámil hlavní specifikace nový procesorů

Qualcomm uvádí, že nové procesory mají až dvakrát vyšší výkon než platforma Snapdragon Wear 4100+. První z čipsetů je určený pro levnější, případně jednodušší nositelnosti jako jsou chytré hodinky pro děti nebo fitness náramky. Snapdragon W5+ Gen1 je naopak určený pro prémiová nositelná zařízení. A asi zásadní rozdíl mezi oběma čipsety je ten, že “plusový” model má přidaný koprocesor AON. Je určený pro práci se zvukem, pro funkce sledování zdraví a detekci klíčových slov a notifikací. V neposlední řadě i pro podporu strojového učení. Tu zajistí jednotka U55.

Snapdragon W5+ Gen1 tvoří čtyři jádra Cortex-A53 a k tomu u koprocesoru i jedno jádro Cortex-M55 nové generace. O grafiku se stará GPU A702 s taktem 1 GHz. Paměť je aktualizovaná tak, aby podporovala LPDDR4 na 2133 Mhz. Díky této sestavě je nový procesor energeticky úspornější. Navíc také zajistí delší výdrž a životnost baterie, a to až o 50 %. Je to dáno tím, že zabírá o 30 % méně místa než předchozí generace.

Qualcomm také potvrdil, že v souvislosti s vydáním nových čipsetů pro nositelnosti spolupracoval s Googlem na optimalizaci systému Wear OS pro tyto nové procesory. Dále zástupci společnosti Qualcomm uvádějí, že navázali partnerství se společnostmi Comple a Pegatro na vytvoření referenčních hodinek se Snapdragonem W5+ Gen1, které usnadní a zrychlí vývoj dalších nových produktů. První hodinky s novými čipsety představí společnosti Oppo a Mobvoi a Qualcomm tvrdí, že v přípravách je už několik dalších modelů nositelností.