Chytrá auta nebo elektromobily už dávno nejsou jen utopií nebo hudbou budoucnosti. Tomuto segmentu zatím dominuje Tesla, ale ani další výrobci automobilů nezahálejí. Podle prognóz se v roce 2030 na trhu objeví velké množství elektromobilů a hybridních vozů. A to je jistě velká výzva i pro společnosti, které hodlají rozšířit svá portfolia a ekosystémy. Zájem o tento segment už projevily například společnosti Apple, Huawei, Oppo a samozřejmě i Xiaomi.

Ostatně v případě společnosti Xiaomi víme, že její ekosystém je natolik rozsáhlý, že nás snad ani nepřekvapí, že pracuje i na elektromobilu. Poprvé se o chystaném vozidle začalo mluvit loni. A nyní se na stránkách ArenaEV objevila další nová informace o tomto elektromobilu. Lei Jun, tedy šéf Xiaomi, prý už v průběhu příštího měsíce představí prototyp prvního elektromobilu.

Prototyp Xiaomi elektromobilu v srpnu, první komerční modely až v roce 2024

Podle informací od zdroje blízkého společnosti Xiaomi prý Lei Jun tráví v poslední době hodně času v centrále automobilové pobočky a osobně dohlíží na přípravy prototypu elektromobilu. Zatím vše pokračuje podle plánu a prototyp po představení absolvuje řadu testů v terénu, včetně zimního testování za zhoršených povětrnostních podmínek. To vše je nezbytně nutné před zahájením sériové výroby, která prý začne v roce 2024.

Na designu elektromobilu se podílel tým HVST Automobile Design, což je stejná společnost, která navrhla i koncept vozu Maven od WM Motor. Xiaomi už také připravuje velkou PR kampaň na propagaci svého prvního auta, takže se jistě brzy dozvíme další podrobnosti. Kromě toho také chtějí vložit do své automobilové divize nemalé investice. V průběhu příštích deseti let to má být částka přesahující 10 miliard dolarů. Chystá se i výstavba výrobního závodu Xiaomi Auto s očekávanou kapacitou až 300000 vozů ročně při plném provozu továrny. Xiaomi chce prý připravit vozy v segmentu A+ a B, kdy první z nich podporuje autonomní řízení L2 a druhý pak autonomní řízení L3. Cena prvního elektromobilu se může pohybovat mezi 22200 až 29600 dolary, v případě druhého typu je to 29600 až 44400 dolarů.