Hodnocení recenzenta

Vstup do nejvyšších pater je vždy složitý a ani Honor se nevyvaroval chybám. Kladné stránky jsou určitě displej, fotky a videa za dne, skvělá čtečka otisků, stereo reproduktory a celková výbava a výkon. Mezi ty horší se bohužel řadí výdrž baterie, focení fotek a nahrávání videa v noci, absence optické stabilizace na hlavním foťáku, sem tam zaseknutí systému.

7
x/10

Značka Honor není na českém trhu rozhodně žádným nováčkem, ale už delší dobu chyběl model, který by se mohl postavit proti etalonům ve vyšších cenových relacích. Je nový Honor Magic4 Pro tou pravou pákou na ostatní nebo se jen zařadí mezi nevýrazné vlajkové lodi? To se dozvíte z naší recenze Honor Magic4 Pro!

Za zapůjčení telefonu patří díky zastoupení značky Honor, bez nichž by se recenze nedala realizovat.

Recenze Honor Magic4 Pro

Balení – základní výbava

Celá krabička i s vnitřkem je černá a elegantní, nicméně příslušenství v podobě 100W nabíječky a USB-C kabelu, je bílé. Dále je v balení, kromě nějakých těch brožurek, ještě kryt z měkčeného plastu, který může přijít vhod. Přece jen má telefon poměrně velký “hrb” ze skla, který se může jednoduše rozbít nebo poškrábat. Vzhledem k několika výrobcům, kteří nedávají do balení k telefonu už ani tu nabíječku, je vlastně příslušenství nadstandardní, i když mi to nejde moc přes prsty. Z mého pohledu je to stále základní výbava.

Recenze Honor Magic4 Pro

Balení je standardní, dokonce s nabíječkou.

Design a zpracování – kontroverzní kroky

Už první rendery a fotky Honor Magic4 Pro jistě vzbuzovaly různé konverzace a myšlenky, přece jen nejsme zvyklí vídat na telefonu tak obrovský kulatý “batoh”. A když jsme na zádech, začněme jejich popisem. Z fotek je jasné, že celý segment s fotoaparáty je opravdu velký a na živo působí ještě větším dojmem. Je v něm ukryto celkem 5 senzorů, na které ještě přijde řada v sekci o focení. Sklo má sice tenký plastový rámeček, nicméně se nemůžu ubránit dojmu, že ten toho moc nezachrání, takže přibalený kryt opravdu tentokráte doporučuju.

Recenze Honor Magic4 Pro

Fotoaparáty na zádech jsou nepřehlédnutelné.

Zadní sklo má pěkný nádech modro-zelené a má výrazné zakřivení po stranách. Slícování skla a kovového rámečku ale není perfektní. Pravý horní roh skla je více zapuštěný, než ten levý a oba spodní rohy jsou zapuštěné více, než ty horní. Je to spíše drobnost, než nějaké větší negativum.

Recenze Honor Magic4 Pro

Rámeček je zrcadlově vyleštěný.

Kovový rámeček, který obepíná celý telefon, je další z částí, která mi tak úplně neudělala radost. Sám o sobě by rámeček nevypadal špatně, ale bílé plastové přechody pro antény nevypadají opravdu moc dobře. Naštěstí jsou alespoň dobře slícované.

Recenze Honor Magic4 Pro

Standardní výbava na spodním rámečku.

Tlačítka, která jsou pouze na pravém boku, jsou dobře přístupná a mají dobrou odezvu a vykazují minimální pohyb.

Z dalších elementů pak na telefonu najdeme, USB-C konektor, dva hlasité reproduktory, slot pro dvě Nano-SIM a dokonce iR blaster pro ty z vás, kdo mají doma TV nebo jiné zařízení, které se dá ovládat infračerveným paprskem.

Recenze Honor Magic4 Pro

iR blaster, výdech sekundárního reproduktoru, sluchátko a mikrofon.

Na přední straně telefonu je pak samozřejmě velký 6,81″ LTPO OLED displej, který má dokonce dva průstřely, byť vedle sebe. V nich jsou dva senzory, jeden je kamerka a druhý 3D senzor pro snímání hloubky ostrosti a také snímání biometrických údajů.

Recenze Honor Magic4 Pro

Displej má výrazně zakřivené hrany.

Samozřejmě vím, že design je velmi subjektivní věc a jeho vnímání je málokdy univerzální. Honor se ale vydal cestou, která pro mě není moc elegantní a “batoh” na zádech bych si dokázal představit v lepším provedení a s trochou finesy.

Recenze Honor Magic4 Pro

Fotoaparáty se snaží být co nejvíce univerzální.

Ještě zmíním rozměry a váhu, protože telefon je velký a těžký – 163,6 x 74,7 x 9,1 mm a váha je pěkných 215 gramů bez krytu a s krytem opravdu nezanedbatelných 230 gramů, takže pozor, jestli jej chcete nosit například v přední kapse u košile.

Honor se také pyšní certifikací IP68, takže by mu neměla vadit nějaká ta voda a prach.

Displej – úžasný, že?

Panel Honoru Magic4 Pro se pyšní opravdu pěkným výčtem všech možných zkratek, které podporuje – od HDR10+, LTPO AMOLED, 100% DCI-P3, 10-bitové barvy, obnovovací frekvenci 120 Hz, frekvenci 1920 MHz pro PWM snižování jasu a několik dalších.

Recenze Honor Magic4 Pro

Displej umí všechny dnešní vychytávky.

To podstatné se ale nachází mimo tabulky a čísla, a to je reálné používání. Displej je rozhodně skvělý při normálním používání, jak doma, tak venku. Dokáže dynamicky měnit obnovovací frekvenci podle použité aplikace a dokáže jí efektivně snižovat až k 1 Hz, takže by se měla uspořit nějaká ta energie.

Rozsah jasu je v průměru mezi vyššími modely telefonů, necelých 1000 nitů maxima, je dostačující i pro slunné letní dny, takže používání telefonu obstálo i při intenzivním slunečním svitu.

Recenze Honor Magic4 Pro

Čitelnost je skvělá i v letních dnech.

Druhý konec spektra, tedy podsvícení ve tmě, by klidně sneslo pár nitů ještě ubrat. Nicméně pro noční brouzdání je podsvícení pořád dobré.

Obnovovací frekvence 120 Hz je dne již standardem a Honor Magic4 Pro nezaostává ani zde. Systém dokáže dynamicky měnit obnovovací frekvenci displeje v závislosti na nastavení a na používané aplikaci. Dokáže se přepínat mezi 120, 90, 60 Hz a některé systémové aplikace umí i 1 Hz, typicky galerie.

K dispozici je možnost nechat optimální nastavení na systému. Položka Dynamická obnovovací frekvence obrazovky pak sama zvolí, jak moc bude aplikace plynulá a kolik výkonu se pro to obětuje.

Funkci Always-On Display považuji již za naprostý základ kolik let, tedy samozřejmě v návaznosti na použité technologii panelu a Honor ji samozřejmě má. Takže i když nemají dnešní telefony notifikační LED, mohou blikání drobné diody nahradit plnohodnotnými informacemi, které se zobrazují na displeji.

AOD je možno nastavit podle přání. Spadá do jedné z nastavitelných položek témat, takže se dá změnit font, obrázek, zobrazované informace a některé z přednastavených témat mají dokonce obrázky, co se sami hýbají.

Recenze Honor Magic4 Pro

Pozorovací úhly na LTPO OLED displeji jsou nekonečné.

V displeji je ultrasonická čtečka otisků, která se sice jeví jako poměrně malá, ale na druhou stranu je opravdu rychlá a přesná. Dovolil bych si tvrdit, že se jedná možná o nejrychlejší čtečku, se kterou jsem kdy pracoval.

Je umístěna na okraji první třetiny výšky displeje, tedy velmi pohodlně.

Nicméně jsem narazil na problém, který sice není až tak častý, ale podařilo se mi ho několikrát replikovat. Při určitém podsvícené a při určitých barvách v rozmezí tmavě modré a šedé, se na displeji objevují výrazné pruhy. A to jak svislé, tak horizontální od průřezu se selfie kamerkami. Když jsem je prvně uviděl, myslel jsem si, že to dělá ta právě vyfocená fotka nočního města, nebo nalepená folie na displeji z výroby. Bohužel při bližším zkoumání se mi potvrdilo, že se nejedná o folii ani o fotku, ale o displej. V aplikaci, ve které testuji homogennost podsvícení a barev se mi podařilo replikovat chování ještě při testu zobrazování šedého gradientu. Takže ano, nejedná se možná o zase tak častou událost, nicméně u telefonu za 27000 Kč bych nečekal nic jiného, než naprosto špičkový a bezchybný panel. Protože ostatní výrobci takový mají.

Další vlastností displeje je jeho zakřivení po stranách, díky kterému působí telefon poměrně luxusně. Díky tomu ale dochází k mírnému zkreslení obrazu, ale popravdě mi to nijak nevadilo při používání. K nechtěným dotykům nedochází a gesto pro “zpět” se alespoň o trochu lépe vytahuje z boku.

Recenze Honor Magic4 Pro

Displej je povedeným aspektem celého telefonu.

Celkově bych ohodnotil displej u Honor Magic4 Pro jako povedený, nebýt jednoho přešlapu v podobě čár na displeji, které se sice neobjevují často, spíš by se slušelo napsat výjimečně, přesto jsem na ně narazil hned první den používání a sem tam se přece jen objevily znovu. Dvojitý průstřel také nepůsobí jako technologie z roku 2022, i když kvituji nasazení biometrického senzoru.

Hardware a výkon – jen to nejlepší

Nebyla by to vlajková loď, kdybychom neviděli použití nějakého toho Snapdragonu osmičkové řady. Honor Magic4 Pro je vybavený pouze tím nejlepším, co se dá dnes vůbec pořídit – Snapdragon 8 Gen1, který je vyrobený 4 nm výrobní technologií a má k sobě grafický čip Adreno 730. K tomu se dá připočíst ještě 8 GB operační paměti a 256 GB úložiště a je jasné, že co se hraní her týče, máte vlastně neomezený výkon minimálně na pár let.  K mání pro náročné, jsou ještě varianty se 12 GB operační paměti a 521 GB úložného prostoru.

Vzhledem k použitému hardwaru je pochopitelné, že se telefon umisťuje na předních příčkách ve všech syntetických testech, od 3D Marku až po GeekBench. Pro lepší přehled o výkonu jsem nastartoval Genshin Impact, který má nastavení grafiky a který je na maximum opravdu náročný, jako žádná jiná mobilní hra, kterou znám. Při opravdu nejvyšším nastavení, včetně TAA, se hra sem tam lehce sekla, ale popravdě to nebylo nic, kvůli čemu by byla hratelnost špatná. Vždycky je možnost jít s nastavením dolů. Hry, jako jsou Diablo Immortal, PUBG, Asphalt 9 nebo CarX, fungovaly na maximální nastavení grafiky bezchybně.

Zahřívání telefonu při tak náročné činnosti, jako je hraní her, je přirozené a Honor Magic4 Pro se ani tehdy nezahříval tak, že by se nedal používat. Výkon se citelně nijak nesnižoval i když byl rámeček telefonu už opravdu horký na dotek. Takže dobrá práce s odváděním tepla od SoC.

Zbytek HW výbavy, kterou telefon má, je opravdu dlouhý výčet zkratek a názvů, jako je podpora 5G sítí, LTE, Bluetooth 5.2, NFC, GPS, Glonass, Galileo, Beidou, Honor SuperCharge, Qi nabíjení, LDAC, aptX HD, OIS, Wi-Fi 6 nebo iR blaster. Je toho opravdu hodně a telefon má asi úplně všechno, co by moderní vlajková loď měla mít.

A níže pár screenshotů benchmarků:

Operační systém – kočkopes

V Honoru si “upekli” svojí vlastní grafickou nadstavbu s názvem Magic UI v poslední verzi s řadovým číslem 6. Ta je založená na posledním Androidu 12, takže by měla obsahovat všechny nejnovější funkce, které by si mohl uživatel přát. Telefon jsme testoval s verzí systému Magic UI 6.0 a verzí sestavy 6.0.0.124, žádný novější update mi telefon nenabídnul.

Recenze Honor Magic4 Pro

Po celou dobu testování byla k dispozici tato verze systému.

A teď si jistě říkáte, proč zrovna kočkopes? Vždyť Honor přece umí a navíc ten hardware, ne? Ale pěkně popořadě.

Systém Magic UI 6.0 je dospělý a opravdu obsahuje vše, na co jsme za ty roky u Androidu zvyklí a je jen pár specializovaných telefonů, které mají některé funkce, které nejsou nikde jinde – například aplikace pro focení a nahrávání videa od Sony nebo Samsung DEX. Z hlediska funkcí a vybavenosti nemám nic, na co bych si mohl po 4 týdnech používání stěžovat. Nejedná se o strohý a relativně jednodušší čistý Android, ale o klasickou tučnou nadstavbu. Podpora témat, úpravy launcheru, notifikací, zamykací obrazovky a AoD, dají se nastavit různá gesta a tlačítka, prostě vše jak má být.

Jako obvykle bych se zastavil u launcheru, který má ještě více strohé nastavení, než je obvyklé a dovolí uživateli jen opravdu to nejnutnější. Vlastně je to zajímavá situace, kdy se dá v systému nastavit kde co, i úplně drobnosti, ale to hlavní, čím se telefon ovládá a to první, co uživatel vidí, nemá vlastně žádné nastavení.

Recenze Honor Magic4 Pro

Základní launcher je velmi strohý.

Recenze Honor Magic4 Pro ale také musí odhalit nějaké ty zápory. Nečekal jsem totiž, že se setkám se sekáním operačního systému ani odezvou, která se sem tam počítá i na celé sekundy. například při focení jsem po zmáčknutí spouště čekal na vyfocení 2-3 sekundy, než se telefon uráčil vyfotit scénu, která byla ale dávno tatam. To samé platí i pro přepínání módů v aplikaci foťáku, občas při přepínání aplikací není animace zrovna plynulá, občas zobrazení fotky v galerii trvalo o chvilku déle. Většina záseků nebo i jen drobných zaškobrtnutí se týkala práce s médii a hlavně fotoaparátu. To je u telefonu za necelé tři desítky tisíc situace, kterou bych nečekal a rozhodně to nepřidá na závěrečném hodnocení. Dalo by se samozřejmě namítnout, že to přece spraví nějaká aktualizace. Ano, mohla a měla by, ale teď k dispozici není a pokud se výrobce uvolí tyto drobnosti opravit, je telefon stále ve stejném stavu. Ne nepoužitelném, to určitě ne, ale systém by potřeboval ještě trochu vypulírovat.

Naštěstí se ale tyhle neduhy spravily, sice to trvalo minimálně týden velmi intenzivního používání (a to přepínání ve foťáku ještě pořád trochu vázne), takže snad je situace zažehnána, ale je lepší se o tom zmínit, protože to může postihnout i ostatní uživatele.

Co se týče předinstalovaných aplikací, tak je situace relativně v pořádku. Pár by se jich našlo, nějaký ten TikTok, Booking, Trip.com a asi dvě další. Naštěstí je lze jednoduše odinstalovat, takže bych v tom neviděl žádnou hrůzu. Systém také nenabízí žádné “vybrané” aplikace, reklamy, dema her a podobné, takže v tomhle je systém čistý.

K systému nemám vlastně už moc co dalšího napsat – aplikace na pozadí neukončuje moc agresivně, uspává se také dobře, takže ráno přijdete k telefonu, co má téměř stejné procento nabití jako večer. Podpora různých témat a úprav UI je už celkem samozřejmá. Ikony, AOD, odemykací obrazovka, ale také písmo a další drobnosti.

Baterie a výdrž – velké tělo klame

Telefon se od pohledu nezdá, že by byl až tak velký, ale on opravdu trošku větší v pase je. Ne o moc, nějaká ta desetina, ale znát to je. Většina by tak očekávala pořádnou baterii, tedy akumulátor, samozřejmě. Honor ale pravděpodobně i kvůli masivnímu modulu s fotoaparáty a chlazení, musel trochu ustoupit z kapacity, která má 4600 mAh, což sice není nějaká hrůza, ale řadí se spíše mezi menší.
Nicméně kapacita baterie je, jak víme z praxe, jen jedním z možných ukazatelů výsledné výdrže na jedno nabití. Tím dalším je použitý hardware a samozřejmě software. A co si budeme nalhávat, Snapdragony 8xx nikdy nebyly zrovna etalony v nízké spotřebě, a to platí i pro novější Snapdragon 8 Gen1.

Recenze Honor Magic4 Pro

Honor Magic4 Pro má trochu silnější pas.

Při běžném používání telefonu jsem se dostal tak na 3-4 hodiny zapnutého displeje a když jsem se snažil opravdu hodně, tak skoro na 5, ale to bylo už hodně na hraně. Mezi “běžné” používání prostě patří různé používání aplikací, jako jsou mapy, Facebook, Twitter, Opera a fotoaparát. Zkrátka normální používání, když je člověk třeba na výletě. To je bohužel docela nízká výdrž a vzhledem i k ceně a ke konkurenci, se jedná o jeden z nejhorších výsledků. Honor Magic4 Pro vydrží dokonce ještě méně než můj OnePlus 9 Pro, u kterého je výdrž také spíše pod průměrem.

Recenze Honor Magic4 Pro

Výdrž na jedno nabití zrovna neexceluje.

Pro tyto chvíle Honor nasadil novinku v podobě 100W drátového nabíjení, které dokáže telefon nabít z 0 na 100% za pěknou půlhodinku. Nicméně v praxi jsem telefon nabil z 10 na 100% za 45 minut. Jestli bylo nabíjení pozdržené z důvodu vyšší teploty nevím, ale i tak je nabíjení málo rychlé pro ty z vás, kdo by telefon potřebovali nabít rychle před odchodem z domova. Ještě zajímavějším je ale 100W bezdrátové nabíjení, které funguje pouze se speciální bezdrátovou nabíječkou, která je připojená do 135W nabíjecího adaptéru od Honoru, který je ale určený pro laptopy. Popravdě nevidím v současné chvíli moc pozitiv v takovémto řešení. 100W bezdrátová nabíječka stojí minimálně další 2000 Kč, plus nabíjecí adaptér a jedná se o aktivně chlazený nabíjecí stojánek, který je prostě hlučný. Tedy to za předpokladu, že opravdu chcete používat 100W bezdrátové nabíjení. Jinak se dá telefon samozřejmě nabíjet i pomalu na kterékoliv Qi nabíječce.

Recenze Honor Magic4 Pro

Reverzní bezdrátové nabíjení funguje.

Mimochodem jedná se o první komerčně dostupný telefon, který podporuje 100W bezdrátové dobíjení.

Samozřejmostí je také reverzní bezdrátové nabíjení, kterým můžete nabít například kompatibilní chytré hodinky nebo TWS sluchátka.

Konektivita – GPS, volání a sítě

Tak, jak je již dnes zvykem, má i Honor Magic4 Pro podporu pro snad všechny bezdrátové sítě, které vás dokáží napadnout. Wi-Fi 6, GPS, Bluetooth 5.2, NFC a dokonce i iR. Kvalita příjmu signálů je ale lehce kolísavá, jak jsem s postupem času zjistil. To se týká Wi-Fi a GSM signálu, které se mi zdály o trochu horší, než na mém OnePlus 9 Pro. Což ale neznamená, že se s telefonem nedá k nějaké síti připojit, nebo že se například od sítě telefon odpojil. Jen ukazatel síly signálu nebyl vždy plný, ale spíše v polovině, nebo i méně.

Recenze Honor Magic4 Pro

Co se navigace týče, tam jsem nenarazil na jediný problém. Fixace polohy probíhala do několika sekund a i ve městě jsem nikdy neměl problém ani mezi vysokými domy. Takže pokud hledáte navigaci na delší cesty, Honor Magic4 Pro je dobrým společníkem.

Telefonické hovory byly kdysi takové “gró” mobilů. Dnes se situace ale přece jen trochu přesouvá online, nicméně bez GSM sítí by to přece nesplňovalo onu definici mobilního telefonu. Sluchátko, respektive reproduktor, je dostatečně hlasitý a neměl jsem problém slyšet protistranu i na rušnější ulici.
Honor si ale připravil pro uživatele fajn vychytávku s názvem “Just say to me”, která kombinuje prvky AI a směrového zvuku vysílaného skrze displej. A co tahle funkce vlastně dělá? Snaží se zajistit soukromí pro vaše hovory tak, že zvuk ztiší a zároveň jej posílá přímo do vašeho ucha tak, že není slyšet v okolí nic z příchozího hovoru. Papírově se to zdá jako takový gimmick, ale popravdě musím uznat, že je to skvělá věc. A nejen pro ty, kdo mají důležité pracovní nebo obchodní hovory, ale také pro ty, kteří například musí volat na veřejných místech. Každý z nás, kdo se pohybuje například ve městě, čas od času potká někoho, kdo má při volání hovor tak nahlas, že je dotyčného slyšet doslova přes celé náměstí z toho malého sluchátka z telefonu.

Funkce se aktivuje při hovoru snížením hlasitosti na úroveň 6 z 10, kdy zezelená posuvník hlasitosti.

Fotoaparát – univerzální všeuměl s mínusem

Sekce o fotoaparátu je jedna těch, která zajímá nejvíce uživatelů, protože dnešní telefony vlastně vystrnadily z trhu kompaktní fotoaparáty a pro valnou většinu je mobilní telefon, který má skoro každý z nás v kapse, to hlavní zařízení, na které fotí a nahrává video. Kvalita integrovaných fotoaparátů před pár lety šla prudce nahoru a neustále se výrobci zlepšují.

V řeči čísel je Honor Magic4 Pro na vrcholku potravního, tedy spíše technologického, řetězce. Jeho výbava zahrnuje 50 Mpx hlavní snímač a světelností f/1.8, 50 Mpx širokoúhlý snímač s šířkou záběru 122° a 64 Mpx periskopický teleobjektiv s OIS s rozsahem 3,5× optický zoom až 100× digitální zoom.

Této trojici ještě sekunduje 8×8 dToF senzor s laserovým ostřením a samozřejmě celá řada softwarového pozadí, včetně AI.

Recenze Honor Magic4 Pro

Honor Magic4 Pro – na focení má dobrý základ.

Možná si říkáte, že jsem zapomněl u hlavního snímače napsat, že má stabilizaci. Jenže Honor jej přidal pouze teleobjektivu, takže hlavní Sony IMX766 opravdu nemá optickou stabilizaci. Papírově se jedná o přešlap, který by mohl odradit spoustu potencionálních kupců. Honor Magic4 Pro používá EIS, tedy elektronickou stabilizaci, a to díky velkému senzoru. Za dne to žádný problém není, ale najdou se situace, kdy je konkurence o parník vepředu. Ale pěkně popořadě.

Aplikace fotoaparátu

Aplikace fotoaparátu je na první pohled stejná, jako u všech ostatních výrobců, snad s výjimkou Sony. Klasické přepínání swipnutím po displeji, hledáček i spoušť na stále stejném místě, ostatní elementy, jako je zoom, blesk, AI, noční režim, jako obvykle nalevo. Jednotlivé módy si ale z pozice uživatele nemůžete přeskládat nebo odmazat, což mě trochu mrzí, ostatní výrobci toto již nabízejí. Ne každý chce mít vedle fotografie “portrét”, když jej nepoužívá.

Samotné nastavení v aplikaci je pak spíše spartánské, lze si vybrat poměr stran pro focení, ale ne rozlišení fotek, rozlišení videa a snímkovou frekvenci, mřížku fotoaparátu, vodováhu a časovač. Zbytek nastavení je vždy pak v jednotlivých módech focení.

A ještě drobnost, než se dostaneme k tomu zajímavějšímu. O drobných zásecích v systému jsem se zmiňoval v jedné z předchozích kapitol a tento neduh se propisuje i do aplikace foťáku. Přepínání mezi jednotlivými módy není zrovna plynulé a je znát citelná odezva. Možná to není nic extra, ale spousta výrobců takovou prodlevu nemá, nebo ji alespoň schová pod nějakou tu animaci.

Tak a teď to nejdůležitější – jak Honor Magic4 Pro fotí.

Hlavní senzor

Nejen díky velkému snímači Sony IMX766, ale také díky nastavení softwarových pomocníků, jsou snímky na opravdu solidní úrovni. Dynamika je špičková, barvy jsou většinou poměrně věrné, spíše spadající do lehce přesaturovaných mobilních fotek a barevnost neustupuje ani při horším osvětlení.

Hlavní senzor je opravdu skvělý a cokoliv, co si zamanete, vyfotí s grácií. Hodně se mi líbí přístup Honoru k softwarovému doostřování, které “trápí” snad všechny dnešní výrobce. Foťák se nesnaží uměle vytahovat mikrodetaily za pomocí nějakých obezliček (těch má ale i tak samozřejmě obrovské množství) a fotky vypadají na první pohled trošku měkce, ale celý snímek díky tomu vypadá přirozeně a konzistentně. Za tohle má u mě Honor jedničku s hvězdičkou.

Dalším silným nástrojem je odšumovací algoritmus, který dělá opět skvělou práci a budete potřeboval hodně silnou lupu, abyste nějaký ten šum ve fotkách za denního světla vůbec dokázali najít.

Sem tam se objeví fotka, která má nižší expozici s vyšším kontrastem, což je pravý opak, než dělá většina výrobců, ale to je opravdu drobnost.

A pro hnidopichy je tu ještě jedna drobnost a tou je šíře záběru. Při porovnání stejných fotek s mým OnePlus 9 Pro se mi zdálo, že se na fotku vejde v podání Honoru méně. Posléze jsem zjistil, že plný rozsah záběru lze docílit pouze tehdy, když se uživatel přepne do režimu focení “Vysoké rozlišení”. Na výsledku to moc nemění, ale je dobré to zmínit.

Hlavní fotoaparát je opravdu skvělý a zaslouží si vaší pozornost při vybírání nového fotomobilu.

Širokoúhlý fotoaparát

Šíro, neboli ultrawide snímač, má podobné kvality jako ten hlavní. Jeho záběr je 122°, což jej řadí mezi ty s širším záběrem mezi konkurenty. Barevně jsou fotky poměrně dobře sladěné s primárním snímačem, což je rozhodně plus. Rozdíly mezi nastavením barev mezi jednotlivými snímači je všeobecný neduh.

Snímky vyfocené za dne mají dostatek detailů, dobrý kontrast i dobrou barevnost. Je jasné, že kvalita trochu upadá při porovnání s hlavním foťákem, ale to je celkem pochopitelné.

I díky přítomnosti zaostřování patří tohle šíro mezi špičku. A také díky němu můžete nafotit poměrně fajn makro snímky, které používají pro tento mód focení právě ultrawide objektiv.

Teleobjektiv a zoom

Ve foťáku má uživatel možnost přepínat mezi jednotlivými stupni přiblížení, tedy 3,5× opticky a 10× digitálně. Narazil jsem ale na trochu zvláštní chování teleobjektivu, a to když se vybere 3,5× přiblížení, telefon občas nepřepne na teleobjektiv, ale udělá výřez z hlavního 50 Mpx snímače. Nevím co přesně na to má vliv, ale někdy se mi nepodařilo foťák přesvědčit, že bych chtěl tohle přiblížení vyzkoušet na dedikovaném hardwaru pro zoom. Pravděpodobně na tom bude mít zásluhu dostatek světla, možná vzdálenost, na kterou je telefon v tu chvíli namířený.

Kvalitativní rozdíl mezi výřezem a opravdovým optickým zoomem je samozřejmě patrný. Takže pokud byste narazili na fotku, která přece jen neodpovídá standardu, na který jste zvyklí, možná to bude i tímto.

Každopádně pokud telefon nezmatkuje a používá na přibližování teleobjektiv, jsou výsledky slušné. 3,5× přiblížení se sice papírově nejeví jako něco extra, ostatní mají 5×, 10×, a někteří i 30×, ale popravdě použitelnost něčeho takového klesá s každým vyšším číslem.

Snímky jsou celkově trochu měkčí v detailech a nastupuje i výraznější odklon od jednotného barevného podání scény, což je ale očekávaná situace.

Noční scéna

Focení za dne je pro dnešní telefony poměrně jednoduché, zato noc a šero, to jsou odvěcí nepřátelé digitálních foťáků. Každý výrobce dnes dokáže integrovat nějaký ten chytrý software, aby s nimi mohl více či méně úspěšně bojovat a Honor je v tomto ve stejné řadě, jako ostatní výrobci.

Dedikovaný režim pro focení v noci je samozřejmostí, bohužel už není samozřejmostí jakékoliv nastavení. Po přepnutí do nočního režimu tam najdete jen spoušť. Není možné nastavit například časovač, režim pro stativ nebo nějaký velmi specifický režim, jako je třeba focení měsíce, nebo hvězdných paprsků. To jsou samozřejmě drobnosti, ale u telefonu zaměřeného z velké části na focení, bych je očekával.

Bohužel i tato recenze Honor Magic4 Pro musí přijít s negativními zprávami v jedné z hlavních kapitol. Výsledky focení v noci jsou pro mě ale opravdu zklamání. I přes všechnu tu HW i SW výbavu, mají fotky tendenci se měnit v olejomalbu, bez jakýchkoliv detailů. Vše vypadá jako dopočítané skrze nějakou AI. Což platí jak pro automatický režim focení, tak pro dedikovaný noční režim, který nejen, že kýžené detaily do fotek nepřinese, ale ještě se je snaží doostřit a vytáhne všechny vady ještě víc na povrch. A výsledek mezi automatem a nočním režimem je na první pohled patrný. Zde je opravdu místo pro zlepšování proti konkurenčním vlajkovým modelům, které mají takové focení daleko lépe zvládnuté.

A také díky tomu, že hlavní optika nemá stabilizaci, pořídit fotku v nepříznivém osvětlení trvá mnohem déle, než u telefonu, který optickou stabilizaci má a tím horší výsledky telefon pořizuje. Opravdu nevím proč Honor stabilizaci nedal na hlavní fotoaparát, na který se bude zdaleka nejvíce fotit. Takto úplně zbytečně ztrácí cenné body v hodnocení proti všem ostatním.

Závěrem bych doporučil fotit buďto na manuál, nebo klidně i ten automat, protože z nočního režimu mít dobré záběry nebudete.

Tady ještě menší rozbor výřezem v porovnání s OnePlus 9 Pro. Na snímcích je jasně vidět, co dokáže optická stabilizace, přestože telefon nefotí nejlépe v porovnání s vlajkovými loděmi té doby, stále dokáže ve fotkách zachytit daleko více detailů, než Honor Magic4 Pro a danou scénu dokáže vyfotit mnohem rychleji. Fotky pro porovnání níže, jsou výřezy z fullres snímků.

 

Video

Fotoaparát dokáže také nahrávat video, a to až do 4K rozlišení při 60 FPS a k dispozici je také režim Film, ve kterém je možné aktivovat různé efekty a překryvné vrstvy v obrazu. Video se ale nahrává ve “filmovém” framerate 24 FPS při 1080p. Trochu mě mrzí, že není k dispozici alespoň jeden mód se 120 FPS, i kdyby to bylo jen v 1080p a že ani v režimu Film nelze natáčet ve 4K, když už je framerate tak omezený.

Většina uživatelů je ale tak jako tak ráda za obyčejné video, které je v podání Honoru Magic4 Pro vlastně docela slušné a to jak po obrazové, tak po zvukové stránce. Nahrával jsem vše ve 4K@60FPS a ani absence optické stabilizace neznamenala roztřesený obraz, což mě opravdu mile překvapilo. Výsledek je velmi dobrý, i když tady by mohla ta optická stabilizace přece jen kvalitu o něco zlepšit.

Nahrávaný zvuk také patří k tomu lepšímu, co mě za poslední roky potkalo a i když bych měl výhrady, použitelnost záznamu je dobrá. Zvuk je správně stereo a dokáže snímat i poměrně hlasitou ulici, projíždějící auta a tramvaje a celkový hluk. Brzdící vlak byl přece jen trochu moc, ale u něj to chápu.

Absence optické stabilizace není pro nahrávání za dne moc velkým mínusem, elektronická stabilizace funguje znamenitě, takže ani chůze neudělá z videa roztřesený záznam. Dokonce i nahrávání v noci dopadlo dobře.

Jen pozor na položku “Super noc”, která je schovaná pod piktogramem měsíce. To sice prosvětlí záznam, ale za cenu snížení celkové kvality na 1080@30FPS. Stejný výsledek, jako u nočního režimu u focení.

Zvuk – umíme stereo a umíme ho dobře

Dnes jsou již stereo reproduktory v telefonech (opět) standardem a tak není divu, že i Honor přispěje svojí troškou do mlýna. K dispozici jsou dva reproduktory umístěné na spodní a horní hraně a oba mají průduchy ven. Takže se nejedná jen o jedno slabší sluchátko a hlasitější hlavní reproduktor. A na kvalitě je to opravdu znát.

Telefon hraje nejen hlasitě, ale opravdu křišťálově čistě s jasným pravolevým stereo rozdělením zvuku. Pokud občas používáte telefon jako zdroj hlasité hudby (doufejme, že ne například v tramvaji), pak je Honor Magic4 Pro skvělý. Po nepříliš přesvědčivém Xiaomi 11T Pro je to příjemné osvěžení.

Recenze Honor Magic4 Pro

Stereo reproduktory jsou skvělé.

Další cestou k hudbě, je USB-C konektor, ke kterému si ale musíte koupit vlastní redukci. Výstup je samozřejmě výrazně ovlivněn kvalitou donglu a jeho DAC/AMP jednotky, ale dalo by se říct, že telefon hraje do drátových sluchátek stejně, jako všichni ostatní se stejnou výbavou. Velké magnetoplanáry z toho nenakrmíte, ale jakákoliv cestovní sluchátka nebo sluchátka s nízkou impedancí a vysokou efektivitou (kolem 100 db/mW a více) není problém kvalitně rozpohybovat.

Poslední možností je přirozeně Bluetooth 5.2, které dokáže přenášet zvuk přes všechny možné kodeky od SBC až po nejkvalitnější LDAC. Ani s tímto připojením jsem neměl sebemenší problém. Kvalita signálu byla vždy skvělá a nesetkal jsem se s výpadky nebo s nuceným snižováním kvality ze strany operačního systému.

Závěr recenze Honor Magic4 Pro

Značku Honor jsme v high-endovém segmentu vlastně ještě neviděli, jedná se o jeden z prvních průlomů v jejich historii. S modelem Magic4 Pro tam ale směřuje a sebevědomá cena kolem 27000 Kč to jen podtrhuje. Telefon má své silné stránky a také slabé stránky, což asi ale není překvapení.

Mezi ty silné jistě patří skvadra snímačů na zádech, která dokáže za dobrých světelných podmínkách produkovat opravdu špičkové fotky i video. Displej je, až na jednu drobnost, také skvělý, ultrasonickou čtečku je radost používat, hlasité stereo reproduktory jsou také vynikající a v neposlední řadě rychlé nabíjení a to jak drátové, tak bezdrátové a vlastně celkově špičková výbava, která zahrnuje například i iR blaster a certifikaci IP68.

Mezi ty horší vlastnosti musím zařadit výdrž na jedno nabití, která má co dohánět na konkurenci, noční režim foťáku a focení v noci celkově, absence IOS na hlavním foťáku, záseky operačního systému, byť po nějaké době ustoupily. A také ten divný neduh displeje “čárovat” při zobrazení trochu specifičtějších barev a podsvícení.

Není to sice úplně negativum, ale například design také nehodnotím moc pozitivně, i když to je spíš otázka osobního vkusu.

Za zmíněnou cenu 27000 Kč to bude mít ale Honor opravdu těžké. Dostává se do teritoria Samsungu, ale také Applu nebo nových telefonů Vivo, které jsou velmi kompetitivní. Určitě bych Honor ale nezatracoval, jeho první nástřel mezi elitu není takový průšvih, jak se mi na první pohled zdál a pro ty z vás, kteří chcete podpořit oblíbenou značku, je Honor Magic4 Pro pořád solidní telefon, který nemá vysloveně chyby, které by musely nutně vést k nespokojenosti.

Pokud by vás recenze Honor Magic4 Pro přece jen nalákal ke koupi, koukněte se na web značky Honor, bez kterého kterého by recenze nemohla proběhnout. A posíláme díky i z redakce!