Po vlajkovém procesoru Snapdragon 8 Gen1, který společnost představila loni na za začátku prosince/decembra se letos dočkáme druhé generace tohoto čipsetu. Tedy druhé generace podle nové názvosloví, které Qualcomm zavedl také loni. Půjde tak o Snapdragon 8 Gen2, na který si už teď v létě brousí zuby někteří z výrobců.

Před pár dny tipaři dokonce hlásili, že společnost Xiaomi už nyní pracuje na telefonech Xiaomi 13 a 13 Pro. A právě u těchto telefonů chce použít připravovaný procesor Snapdragon 8 Gen2. Telefony podle tipařů prý výrobce představí dřív, konkrétně někdy na konci listopadu/novembra. A to by znamenalo dvě věci. Především to, že Qualcomm uvede druhou generaci Snapdragonu 8 dřív, než je obvyklé. A pak také to, že vlajkové telefony Xiaomi budou těmi prvními, které nový čipset dostanou.

Kdy dorazí Snapdragon 8 Gen2?

A v souvislosti s dřívějším představením procesoru Snapdragon 8 Gen2 narazili tipaři na zajímavost. Qualcomm totiž asi nechtěně zveřejnil termín uvedení procesoru, ve chvíli kdy na svých stránkách zveřejnil i termín konání pravidelného Snapdragon Tech summitu. Ten se údajně bude konat v termínu 14. až 17. listopadu. Připomeňme, že loni summit proběhl na přelomu listopadu a prosince. Jenže vzápětí upoutávku na summit Qualcomm ze svých stránek stáhnul.

Samozřejmě může jít jen o planý poplach a Snapdragon 8 Gen2 bude debutovat později, než v půlce listopadu. Ovšem je jasné, že je to jasný signál, že se na podzim opět odehraje souboj, který z výrobců představí svůj vlajkový telefon s tímto čipsetem jako první. O Xiaomi už víme, ale ve hře se jistě objeví i Motorola, která loni urvala prvenství. Navíc o chystaném procesoru zatím nic moc nevíme. Snad jen to, že jej vyrobí tchajwanská slévárna TSMC svou 4nm výrobní technologií. Jeho označení je SM8550 a má poměrně neobvyklou architekturu jader 1/2/2/3 rozloženou do čtyř clusterů. V souvislosti s jádry se hovoří o jednom jádru Cortex-X3, dvou jádrech Cortex-A720, dvou jádrech Cortex-A710 a třech jádrech Cortex-A510.