Podle nové zprávy serveru The Elec má společnost Samsung na skladě téměř 50 milionů chytrých telefonů, které čekají na prodej. Zajímavé je, že většinu neprodaných telefonů tvoří smartphony Samsung Galaxy A střední třídy. Ty přitom v předchozích letech patřily trvale k nejprodávanějším zařízením na světě.

Zásoba 50 milionů zařízení představuje více než 18 % z odhadovaného objemu dodávek 270 milionů kusů v roce 2022. Obvykle v daném okamžiku zůstává v zásobách distributorů jen asi 10 % celkových ročních dodávek. Téměř dvojnásobný počet neprodaných kusů je proto pro společnost Samsung, i pro celé odvětví chytrých telefonů, znepokojivým znamením. Korejský gigant bude pravděpodobně muset u většiny svých modelů nasadit výrazné slevy, aby byl schopen své zásoby prodat.

Slabá poptávka po cenově dostupných zařízeních Samsung naznačuje, že lidé kupující telefony v této cenové kategorii doplácejí na globální ekonomickou situaci. Některé spotřebitele mohou také více lákat smartphony od konkurentů. Například Xiaomi, Redmi nebo Poco, které obecně nabízejí lepší poměr ceny a výkonu. Společnost Poco zítra rovněž uvede na trh dva nové smartphony střední třídy – Poco X4 GT 5G a Poco F4 5G.

Samsung

SAMSUNG – co si počne s 50 milióny telefonů skladem?

Víme však, že Galaxy A se i nadále líbí většině fanoušků výrobce. V roce 2021 totiž představovaly více než 50 % prodaných smartphonů Samsung. “Řada A střední třídy byla v posledních několika letech hlavním tahounem katalogu chytrých telefonů Samsung;” uvedla Liz Lee, hlavní analytička společnosti Counterpoint. Bohužel se zdá, že se věci pro Samsung obrátily.

Zpráva společnosti The Elec nyní oznamuje, že Samsung vyrábí 20 milionů chytrých telefonů měsíčně. Platí pro období od ledna do února 2022. Aby lépe reagovala na pokles poptávky a vysoké zásoby, korejská firma zřejmě v květnu snížila výrobu na polovinu, tedy na pouhých 10 milionů kusů. Problémem jsou, jako již téměř dva roky často, výluky Covid-19 v Číně, ruská invaze na Ukrajinu a rostoucí ceny komodit.

Korejská firma možná přecenila poptávku spotřebitelů, když koncem loňského roku stanovila cíl výroby 334 milionů kusů pro rok 2022. Neočekávané zpomalení však podle zdroje The Elec donutilo společnost snížit cíle dodávek na 270 milionů. Celkově by to bylo téměř o 30 milionů méně smartphonů Samsung, které by byly vyrobeny v letošním roce. Objednávky komponentů od dodavatelů společnosti Samsung se od dubna do května rovněž propadly o 30 až 70 %. To se stalo v důsledku poklesu poptávky.