Po invazi na Ukrajinu čelí Rusko nesčetným potížím. A zaslouženě. Většina z nich souvisí se sankcemi. Nejdůležitější (pro Rusko) z nich se však týkají technologií, softwaru a hardwaru. Rusko nesmí používat žádný výrobek nebo součástku, která byla vyvinuta v zemích, které sankce uplatňují. Víme, že společnosti Google, Apple, Intel a mnoho dalších velkých firem zcela zrušily všechny druhy spolupráce s Ruskem. A jak v Rusku bývá zvykem – prý to není žádný problém. V mnoha ohledech je situace podobná jako v případě společnosti Huawei. Ten také v důsledku sankcí vyvinul vlastní operační systém, který „prý“ může sesadit z trůnu nejen Android a iOS na trhu mobilních OS, ale také Windows na trhu osobních počítačů. Ruská společnost Promobit tak připravuje výrobu notebooku Bitblaze Titan BM15. Tento notebook bude používat procesor „Baikal-M“ vlastní výroby.

BITBLAZE TITAN BM15 – SPECIFIKACE

Tak se pojďme podívat na ty detaily, abychom pochopili, zda tento model dokáže nahradit ty, které používají Rusové. Pokud jde o klíčové vlastnosti, notebook Bitblaze Titan BM15 se dočká 15,6palcovým IPS displejem s rozlišením 1080p. Dále bude mít 16GB operační paměť a 512GB SSD úložiště; najdeme zde Wi-Fi a Bluetooth a k dispozici budou vestavěná rozhraní USB 3.0, HDMI, USB typu C a RJ-45 a také audio konektor. Co se týče baterie, tak notebook dostane 6000mAh kapacitu.

BITBLAZE TITAN BM15

Výrobce se chystá nabídnout dvě materiálové verze. Kromě běžné varianty z hliníkové slitiny bude k dispozici také verze z titanové slitiny.

Už jste také ohromeni pokročilou ruskou technologií? Tak se pojďme podívat na to, co Titánovi tiká pod kapotou. Jak již bylo řečeno, notebook využívá procesor řady Baikal-M vyvinutý ruskou společností. Používá však 28nm proces TSMC. Také jeho osmijádrová architektura integruje jádra Cortex-A57 na frekvenci až 1,5 GHz. Čip využívá grafické jádro Mali-T628 MP8 s frekvencí 750 MHz. Podporuje dvoukanálovou paměť DDR4-2400 nebo DDR3-1600. Spotřeba čipu nepřesahuje 35 W. V neposlední řadě je kompatibilní s operačními systémy Astra Linux nebo Alt Linux.

BITBLAZE TITAN BM15

První várka Bitblaze Titan BM15 se chystá do výroby během několika příštích měsíců. A kolik jich bude? Přibližně 1 000 kusů. Hlavními odběrateli Bitblaze Titan BM15 budou ruští vládní a podnikoví zákazníci. A konečně, ceny notebooků – cca od 100 000 rublů (asi 1608 USD) do 120 000 rublů (asi 1929 USD).

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.