Po invazi na Ukrajinu čelí Rusko nesčetným potížím. A zaslouženě. Většina z nich souvisí se sankcemi. Nejdůležitější (pro Rusko) z nich se však týkají technologií, softwaru a hardwaru. Rusko nesmí používat žádný výrobek nebo součástku, která byla vyvinuta v zemích, které sankce uplatňují. Víme, že společnosti Google, Apple, Intel a mnoho dalších velkých firem zcela zrušily všechny druhy spolupráce s Ruskem. A jak v Rusku bývá zvykem – prý to není žádný problém. V mnoha ohledech je situace podobná jako v případě společnosti Huawei. Ten také v důsledku sankcí vyvinul vlastní operační systém, který „prý“ může sesadit z trůnu nejen Android a iOS na trhu mobilních OS, ale také Windows na trhu osobních počítačů. Ruská společnost Promobit tak připravuje výrobu notebooku Bitblaze Titan BM15. Tento notebook bude používat procesor “Baikal-M” vlastní výroby.

BITBLAZE TITAN BM15 – SPECIFIKACE

Tak se pojďme podívat na ty detaily, abychom pochopili, zda tento model dokáže nahradit ty, které používají Rusové. Pokud jde o klíčové vlastnosti, notebook Bitblaze Titan BM15 se dočká 15,6palcovým IPS displejem s rozlišením 1080p. Dále bude mít 16GB operační paměť a 512GB SSD úložiště; najdeme zde Wi-Fi a Bluetooth a k dispozici budou vestavěná rozhraní USB 3.0, HDMI, USB typu C a RJ-45 a také audio konektor. Co se týče baterie, tak notebook dostane 6000mAh kapacitu.

BITBLAZE TITAN BM15

Výrobce se chystá nabídnout dvě materiálové verze. Kromě běžné varianty z hliníkové slitiny bude k dispozici také verze z titanové slitiny.

Už jste také ohromeni pokročilou ruskou technologií? Tak se pojďme podívat na to, co Titánovi tiká pod kapotou. Jak již bylo řečeno, notebook využívá procesor řady Baikal-M vyvinutý ruskou společností. Používá však 28nm proces TSMC. Také jeho osmijádrová architektura integruje jádra Cortex-A57 na frekvenci až 1,5 GHz. Čip využívá grafické jádro Mali-T628 MP8 s frekvencí 750 MHz. Podporuje dvoukanálovou paměť DDR4-2400 nebo DDR3-1600. Spotřeba čipu nepřesahuje 35 W. V neposlední řadě je kompatibilní s operačními systémy Astra Linux nebo Alt Linux.

BITBLAZE TITAN BM15

První várka Bitblaze Titan BM15 se chystá do výroby během několika příštích měsíců. A kolik jich bude? Přibližně 1 000 kusů. Hlavními odběrateli Bitblaze Titan BM15 budou ruští vládní a podnikoví zákazníci. A konečně, ceny notebooků – cca od 100 000 rublů (asi 1608 USD) do 120 000 rublů (asi 1929 USD).