Konference WWDC společnosti Apple obvykle slouží k tomu, aby společnost představila nové aktualizace svých operačních systémů. Společnost tak skutečně učinila vydáním macOS Ventura, iOS 16, iPadOS 16 a dalších. Společnost však konferenci čas od času využívá také k odhalení nového hardwaru. A tak jsme viděli na pódiu dlouho avizovaný procesor Apple M2. Nová generace je tedy tady a Apple M1 bude historií. První vlastní počítačový čip na bázi ARM byl představen v listopadu 2022 a stal se obrovským úspěchem a správným krokem v budoucnosti společnosti na počítačové scéně. Nyní dostává Apple M1 nové řádné pokračování v podobě Apple M2.

VLASTNOSTI A KLÍČOVÉ SPECIFIKACE MODELU APPLE M2

Jak se dalo očekávat, nový procesor dodává výkon novému Apple MacBooku Air a novému 13palcovému MacBooku Pro. Nový čip využívá druhou generaci 5nm výrobního procesu. Podle společnosti poskytuje procesor ve srovnání s Apple M1 o 18 procent vyšší výkon. To je výrazný nárůst. Nový Apple M2 nemusí být výkonnější než nedávno vydané modely Apple M1 Pro, Max a Ultra. Ty by však měly v příštích letech dostat aktualizaci na úroveň “M2”. Nárůstu výkonu je dosaženo větší vyrovnávací pamětí pro výkonná jádra. procesorová jádra také dostanou několik vylepšení, aby se zvýšil výkon, aniž by se utrpěla spotřeba energie.

Zajímavé je, že Apple srovnává výkon Apple M2 s procesorem Intel Core i7 – 1255U v Samsung Galaxy Book 2 360. Podle nich Apple M2 poskytuje “téměř dvojnásobný výkon při stejné úrovni spotřeby” a poskytuje také nejvyšší výkon čipu Intel při spotřebě pouhé čtvrtiny energie. Ve srovnání s dvanáctijádrovým procesorem Intel Core i7-1260, který se nachází v MSI Prestige 14 Evo, poskytuje Apple M2 “téměř 90 % výkonu v zátěži”.

Apple M2

Grafická jádra jsou podle všeho téměř stejná. I ta přinášejí však několik vylepšení. Podle společnosti dokáže nový procesor M2 s 10 jádry poskytnout o 25 procent vyšší výkon než osmijádrový GPU Apple M1, vše při stejném odběru energie. S přídavným odběrem energie pak může nárůst výkonu stoupnout až na 35 procent. Apple uvádí, že tento GPU je 2,3krát rychlejší než GPU v Samsung Galaxy Book 2 360 při stejné úrovni spotřeby. Navíc stejného výkonu dosahuje při pětinové spotřebě energie.

JE MNOHEM CHYTŘEJŠÍ NEŽ PŘEDCHOZÍ GENERACE

Šestnáctijádrový Neural Engine je o 40 procent rychlejší než Apple M1. Dokáže zpracovat až 15-9 bilionů operací za sekundu. O 50 procent se také zvýšila propustnost paměti, která nyní dosahuje neuvěřitelných 100 GB/s. Když už jsme u paměti, CPU M2 podporuje až 24 GB paměti LPDDR5 RAM.

Nový Apple M2 má více než 20 miliard tranzistorů a nabízí podporu externích displejů s rozlišením 6K. Je také vybaven funkcí ProRes Encode a Decode, stejně jako 8K H.264 a HEVC video.

Očekáváme, že nový procesor M2 bude osazen ve všech připravovaných zařízení Apple MacBook a iMac. Společnost pravděpodobně v budoucnu uvolní verze M2 Pro, Max a Ultra.