Hodnocení recenzenta

Telefony, nositelnou elektroniku i jiná zařízení Xiaomi vyrobit umí a platí to i o ručním nářadí. Mi Cordless Screwdriver se ukázal jako schopný pomocník a mohu jej bez obav doporučit ke koupi.

9
x/10

Produktové portfolio čínské společnosti Xiaomi nezahrnuje jen telefony nebo nositelnou elektroniku, ale také kufry či nářadí. Do této kategorie spadá i akumulátorový šroubovák Mi Cordless Screwdriver. Jeho ambicí určitě není konkurovat výrobkům od zavedených firem, které produkují ruční nářadí pro kutily či řemeslníky. Xiaomi vsadilo na domácí uživatele, kteří sem tam potřebují složit nábytek, upevnit poličku či přitáhnout nějaký šroubek nebo vrut. Recenze Xiaomi Mi Cordless Screwdriver je pro vás připravená.

BALENÍ

Šroubovák dorazil v tradiční bílé krabici, po jejímž otevření na vás čeká pevné pouzdro vyrobené z proplétaných vláken a otevíráním na zip. Vnitřek pouzdra je textilní a s prolisy, aby šroubovák i krabička s bity držely na svém místě.

Sada bitů je vyrobena z nástrojové oceli S2, jejich kvalita by tedy měla být odpovídající pro běžné domácí použití. Součástí sady je i prodlužovací nadstavec. Sada je složena z následujících typů bitů:

Phillips PH1/PH2/PH3

Hex H3/H4/H5

Ploché SL4/SL6

Hvězdicové T15/T20/T25

Křížový PS2

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Už na první pohled si všimnete, že tento šroubovák se svým vzhledem výrazně liší od běžné “dílenské konfekce”. Výrobce se chlubí, že v roce 2019 obdržel tento výrobek ocenění Desing Award. Tělo je zhotoveno z odolného plastu, který je příjemný na omak a podle výrobce má být i dostatečně odolný proti mechanickému poškození. Zároveň nikde neobjevíte žádný šroub či jiný spojovací prvek. Co bych z pohledu praktičnost výrobci vytknul, je nekrytý USB-C nabíjecí konektor. Přeci jen šroubovák můžete použít i venku nebo v prašném prostředí, kde může do konektoru vniknout nečistota či vlhkost.

Hmotnost šroubováku činí 350 gramů, což je příjemně nízká hodnota. Zároveň však nemáte pocit, že v ruce držíte ošizené chrastítko. Vyvážení výrobce také zvládl na výbornou, takže manipulace při práci je velmi pohodlná. Rukojeť je dlouhá cca 9 cm, v průměru má 3,5 cm. Lépe tedy sedne spíše uživatelům s menší rukou či ženám kutilkám.

K ovládání slouží spínací tlačítko a otočný volič směru šroubování. Pokud je ve výchozí pozici, dojde po stisku spínacího tlačítka pouze k rozsvícení LED diod na čele šroubováku. Ty se také rozsvítí vždy, když začnete šroubovat. O poloze voliče informuje potisk, ovšem je malý a nevýrazný a proto i špatně čitelný, obzvláště za horších světelných podmínek. Navíc až se časem potisk, zejména na voliči, ošoupe, nebude možné jinak než stisknutím spouštěcího tlačítka či pohybem voliče zjistit, jakým směrem budete šroubovat. Toto je zkrátka daň za minimalistický design.

ZKUŠENOSTI S POUŽÍVÁNÍM

První věc, kterou jsem vyzkoušel, byla snadnost přepínání směru šroubování. Můj letitý aku šroubovák Bosch změní směr pomocí kolébkového spínače, což mi přijde jako ideální řešení. Na otočný volič jsem si ale zvykl velmi rychle a mé počáteční obavy, že směr nepůjde snadno měnit jen pohybem palce, se ukázaly jako zbytečné. Nebylo by totiž nic horšího, než když si upevňovaný materiál držíte jednou rukou a zároveň byste ji potřebovali pro přepnutí směru šroubování.

V oficiálních materiálech výrobce se dočtete, že v těle je osazený motor a plně kovová převodovka vytvoří kroutící moment 5 Nm při rychlosti 200 ot./min. Obě hodnoty jsou naprosto dostatečné pro běžné použití. Já jsem vyzkoušel i dotahování vrutů v dřevěných latích, které se mi nepovedlo mým stávajícím šroubovákem dotáhnout a Mi Screwdriver to zvládl s naprostou lehkostí.

Co už ve mně příliš velké nadšení nevzbudilo, bylo znatelné opotřebení použitého bitu již po pár dotažených vrutech. Použitý materiál bitů není sice úplné “bláto”, ale velkou odolnost od něj nečekejte. Investice do nějakých kvalitnějších bitů vás tedy časem nejspíše nemine. To ale i v případě, že základních dvanáct bitů neuspokojí vaše potřeby.

Výrobce dále uvádí výdrž baterie s kapacitou 2 000 mAh na utažení/povolení až 180 šroubů. Zda je toto reálná hodnota, lze ověřit jen velmi těžko, nicméně jsem neměl problém utáhnout několik desítek šroubů a stále šroubovák nehlásil nedostatek energie. Pokud už na to ale dojde, můžete použít libovolnou nabíječku s 5W výkonem, což je dnes prakticky každá. Nabíjení zabere více než dvě hodiny a během něj nelze se šroubovákem pracovat, použít jej můžete jen jako svítilnu.

ZÁVĚR

Přiznám se, že jsem neměl tušení, že do širokého portfolia Xiaomi spadá už i ruční nářadí. Byl jsem proto hodně zvědavý, jak se čínský výrobce s tímto typem zařízení popasuje. Osobně totiž považuji akumulátorový šroubovák za jedno z nejužitečnějších zařízení každého alespoň trochu manuálně zručného kutila/kutilky. Výsledek zkoušení Xiaomi Mi Cordless Screwdriver mě velice mile překvapil. I přes malé rozměry má dostatek síly i pro utahování větších vrutů, potěší přibalené bity, včetně prodlužovacího nadstavce i možnost nabíjení prakticky jakoukoliv nabíječkou od moderního telefonu. Stále však mějte na paměti, že tento šroubovák najde své uplatnění hlavně v domácnosti, kde vám bude velmi dobrým společníkem.

Za poskytnutí šroubováku k testu děkujeme e-shopu hekka.com, kde si můžete šroubovák zakoupit za cenu 53,99 USD, v přepočtu tedy cca 1 300 Kč.

Pokud ovšem využijete kód Gizchinacz, můžete u objednávek nad 29 USD využít slevu 10 USD. Navíc u objednávek provedených do konce června získáte poštovné zdarma.