Společnost Apple se na své každoroční vývojářské konferenci WWDC chystá oznámit zásadní změny softwaru pro svou elektroniku. Akce začne v pondělí a potrvá do 10. června. Jak uvádí známý novinář agentury Bloomberg Mark Gurman s odvoláním na zdroje ve společnosti, zejména softwarové změny pro iPad učiní tablet více podobným notebooku než chytrému telefonu. iPadOS 16 bude používat aktualizované rozhraní, které usnadní přehled o tom, které aplikace jsou právě otevřené, a umožní snadno přepínat mezi jednotlivými úlohami. Kromě toho uvidíme novou možnost pro uživatelé měnit velikost oken na obrazovce, stejně jako na běžném počítači; a také získají nové způsoby práce s více aplikacemi najednou.

Na iPad připadá asi 9 % ročního prodeje společnosti Apple, v posledních letech se toto číslo mírně zvýšilo. Uživatelé přitom již dlouho požadují rozhraní, které by se více podobalo rozhraní používanému v operačním systému pro notebooky. Nové iPady navíc využívají stejnou čipovou sadu M1, která pohání některé notebooky Apple, takže by nemělo být nutné vyvinout příliš velké úsilí, aby se tablety podobaly notebookům.

IPAD: APPLE OZNÁMIL AKTUALIZACI SOFTWARU PRO CELOU ŘADU ZAŘÍZENÍ

iPad

Aktualizované rozhraní iPadu je jednou z hlavních změn, které uvidíme na programu konference. Chystají se i softwarové změny pro iPhone, Mac, Apple Watch a Apple TV. Změny umožní vývojářům vytvářet lepší aplikace a společnosti Apple umožní generovat ještě větší příjmy. Již nyní vydělává na App Store více než 20 miliard dolarů ročně.

V iOS 16 plánuje Apple také řadu změn, včetně vzhledu widgetů na zamykací obrazovce, do integrovaného messengeru přibudou nové zvukové a “sociální” funkce. macOS dále aktualizuje systémová nastavení a Apple Watch změní “ciferníky”. Přepracování se dočkají fitness funkce a úsporný režim.

Softwarové změny pomůže propagovat i nový hardware. Na podzim hodlá společnost představit čtyři nové modely iPhone 14; aktualizovaný iPad Pro, troje nové hodinky Apple Watch a několik počítačů Mac s čipovými sadami M2.

Přestože software spatří oficiálně světlo světa 6. června, k jeho vydání dojde s největší pravděpodobností až na podzim a společně s vydáním nových Apple zařízení. Beta verze pro vývojáře vyjde k dispozici již příští týden; a testovací beta verze pro malý počet uživatelů proběhne v příštím měsíci.