Není tajemstvím, že společnost Samsung kromě telefonů vyvíjí a produkuje také foto senzory. Loni jich představila hned několik, ale onou pověstnou třešničkou na dortu byl snímač Isocell HP1 s rozlišením 200 MPix. K jeho uvedení došlo už loni v září/septembri, ale doposud jsme neviděli žádný chytrý telefon, který je osazený tímto snímačem. Sice se spekulovalo o tom, že 200 MPix snímač dostanou letošní vlajkové telefony Galaxy S22, ale Samsung nakonec od tohoto kroku ustoupil. Ovšem už dlouho se na síti objevují informace, že společnost Motorola chystá telefon s tímto senzorem a představí jej už v červenci/júli.

Možná i proto, že se snímač Isocell HP1 už brzy představí v reálu v prvním telefonu, vytvořila společnost Samsung promo video. V něm předvádí, co všechno tento senzor dokáže. Jde především o detaily a skvělou kresbu výsledných fotografií. Vzhledem k tomu, že senzor ještě není v žádném telefonu, sestavili vývojáři Samsungu soupravu s testovací deskou, externím displejem a přídavným objektivem a tímto zařízením nafotili detail kočičí hlavy. Následně snímek vytiskli na průmyslovém plotru na plátno o celkových rozměrech 28 × 22 metrů. Plátno je vytvořeno z dvanácti dílů, kdy každý měl délku 2,3 metru. Díly pak sešili a zavěsili jako billboard na budovu. Tímto chtěl Samsung jasně prokázat kvalitu foto výstupů pořízených senzorem Isocell HP1. Video a popis postupu při vytváření fotografie kočky najdete zde.

Specifikace snímače Samsung Isocell HP1

Senzor Isocell HP1 má již zmíněné rozlišení 200 MPix s velikostí pixelů 0,64 μm. Je vybavený novou technologii ChameleonCell pro pixelové binování. To znamená, že slučuje pixely s rozložením dva na dva nebo čtyři na čtyři a díky tomu mají výsledné foto výstupy rozlišení 12,5 MPix a 50 MPix. Technologie ChameleonCell dokáže pořídit videa v rozlišení 8K při 30 snímcích za sekundu s minimálními ztrátami.

Rozlišení foto výstupů a binování pixelů závisí na světelných podmínkách, tedy čím horší světlo, tím větší seskupení pixelů, větší velikost jednoho pixelu a nižší rozlišení foto výstupu. Ovšem fotka je ve všech případech podstatně kvalitnější a s minimem šumu. Zdá se tedy, že telefony s tímto senzorem budou lahůdkou pro fajnšmekry mobilního focení.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.