Tak jsme se konečně dočkali i netrpělivě očekávaných nových čipsetů Snapdragon. Qualcomm s nimi nejen hodlá zachovat své postavení v nejvyšší high-end sféře, ale hlavně získat ztracené pozice ve střední třídě. Tam mu totiž v poslední době zatápí nové generace Dimensity od Mediateku. Na Snapdragon 7 Gen 1 tak čekali jako na smilování, protože neměli korektní odpověď. Ale velké věci se čekají i od nového Snapdragon 8+ Gen 1. Tak se na oba Snapdragony pojďme podívat o něco podrobněji.

Snapdragon 8+ Gen 1

Nejdříve se samozřejmě mrkneme na vrchol potravního řetězce. Snapdragon 8+ Gen 1 je vylepšením původního modelu, kde je zásadní změnou přechod výroby od Samsungu k TSMC. Zůstane tak zachovaná 4 nm litografie, ale výrazně se prý změní spotřeba a zahřívání. Výkon by měl drobným zvýšením frekvencí (na 3.2 GHz u CPU a 10 % navrch u GPU) narůst o slušných 10 %, ale úspornost má být až o 30 % lepší. To vůbec nezní špatně a navrch pak dostaneme i 20 % výkonnější AI.

Jinak je vše při starém, takže čipset zvládne třeba podporu až 16 GB LPDDR5 RAM (3200 MHz). Nebo QHD+ rozlišení displeje při 144 Hz, spolu s 10-bit renderingem a HDR10+. Modem Snapdragon X65 nabídne teoretické rychlosti až 10Gbps a o Wi-Fi 6/6E až na 3.6 GHz se postará FastConnect 6900. Zpracování fotografií je doménou 18-bit Spectra Triple ISP s podporou až 200 Mpx senzorů a 8K videa se 30 fps. Ale to je samozřejmě jen vrcholek ledovce.

Zásadní budou určitě ale právě lepší provozní vlastnosti, ale na první reálně testy si budeme muset ještě počkat. Nové Snapdragony 8+ Gen 1 se dostanou do prvních telefonů až ve třetím kvartále letošního roku. Seznam potvrzených zájemců je velmi dlouhý a v podstatě je spíš jednodušší se zeptat, kdo ho z velkých jmen nepoužije…

Snapdragon 7 Gen 1

Možná ještě zajímavější je ale novinka pro střední třídu, tedy Snapdragon 7 Gen 1. Ten je konečně také postaven na moderním 4 nm litografickém základu. Což je po 6 nm (SD778G) nebo 5 nm (SD780G) příjemná změna. Zajímavostí je ale fakt, že Qualcomm zůstal v tomto případě u továren Samsungu a TSMC tak přenechal jen high-end čipy. Snapdragon 7 Gen 1 ale má také velmi solidní základy. Hlavní jádro Cortex – A710 Prime na 2.4 GHz tak doplní trojice Cortex- A710 Performance na 2.36 GHz a čtveřice Cortex-A510 Efficiency na 1.8 GHz.

Snapdragony

O grafiku se postará Adreno 662, které slibuje zhruba 20 % nárůst výkonu oproti SD778G. Stejně tak nový 7th Gen AI čip má mít až o 30 % více výkonu. Nezanedbala se ale ani podpora dalších vymožeností. Jako je třeba až 16 GB LPDDR5 RAM, FullHD+ displej až se 144 Hz nebo 14-bit Spectra Triple ISP. Hráči si pak vychutnají lepší výkon díky Adreno Frame Motion Engine. Nu a konektivita s modemem Snapdragon X62 5G bude také na výši. Stejně jako Bluetooth 5.3, Wi-Fi 6E, podpora 200 Mpx senzoru nebo 4K HDR videa. Premiéra také čeká bezpečnostní platformy Android SE a Trusted Management Engine.

Snapdragony

A na první telefony s tímto čipsetem nebudeme asi ani čekat moc dlouho. Reálně jen pár týdnů a jako první by se měl už jen za pár dnů ukázat třeba OPPO Reno8 Pro. Tak budeme velmi zvědaví.