Hodnocení recenzenta

Realme 9 5G je spíše kontroverzním modelem značky, kdy nepřináší nic moc nového, ani lepšího, než mají jeho stájoví kolegové. Výdrž baterie, displej a Realme UI 3.0 jsou fajn, ale optimalizace systému hodně kulhá. Kromě hlavního foťáku jsou ostatní senzory zbytečné, velmi pomalé nabíjení, nemá ultrawide objektiv.

6
x/10

Realme se dere velkými kroky dopředu a to také znamená, že potřebuje co nejvíce dobrých výrobků a to nejlépe telefonů. Jednou z novinek je také Realme 9 5G, které si dalo za úkol okupovat nižší střední třídu. Jak novinka obstála v redakčnímu testu se dozvíte z naší recenze Realme 9 5G!

Ještě, než začne samotná recenze, poděkování patří zastoupení společnosti Realme, od kterého jsme dostali Realme 9 5G na zápůjčku, díky!

Recenze Realme 9 5G

 

Balení – silikonový kryt navíc

Jak jsme již nějakou dobu zvyklí, přivítá nás krabička ve firemní sytě žluté barvě a s výrazným nápisem i číslovkou, která označuje o jaký model se vlastně jedná. Nicméně kromě barvy je to klasické balení mobilního telefonu, takže uvnitř najdeme nabíječku, USB-C kabel, nějaké ty papírové brožurky a velmi těsný silikonový kryt.

Balení Realme 9 5G se silikonovým krytem.

Design a zpracování – levný v dobrém smyslu

Než jsem dostal telefon na recenzi do rukou, tak jsem o něm doslova nevěděl vůbec nic. Ono také není úplně jednoduché se zorientovat v nepřeberném množství modelů, které, nejen čínské, firmy produkují. A ještě ke všemu bylo na telefon uvaleno embargo na informace, takže zjišťování bylo poměrně náročné. Po vybalení jsem si všimnul hlavně plastového rámečku, který je bez jakékoliv povrchové úpravy, takže se jedná o probarvený plast. Což je po zkušenostech daleko lepší, než když je plast například jen nabarvený a po nějakém čase se začne loupat. A také jakýkoliv pád nebo oděrka je ihned vidět. Bylo mi hned jasné, že se tedy bude jednat o levnější model z nabídky.

Realme 9 5G a jeho zajímavá záda.

Po dalším prozkoumání mě zarazila záda, protože doteď vlastně nevím, z čeho jsou vyrobená. Pravděpodobně se bude jednat o sklo s nějakou hodně zvláštní vrstvou. Podle oficiálního webu by se mělo jednat o “plasma atom-coating and UV-nano imprinting processes”. V reálu je vrchní vrstva totiž hodně podobná té, kterou mívaly ještě odporové/rezistivní displeje, kdy mezi plastovou membránou a vlastním displejem byla malá vzduchová vrstva. A je to při stlačení i trošku vidět, jak se prohýbá. To je opravdu poprvé, co něco podobného vidím na telefonu. A navíc to vypadá skvěle, nicméně jakou to má životnost si nedovolím odhadnout.

Na zádech ulpívá úplně všechno.

Zbytek Realme 9 5G je už běžný telefon, který má tlačítka hlasitosti nalevo a zapínací tlačítko napravo. To také slouží zároveň jako čtečka otisků. USB-C je samozřejmostí, stejně jako hlasitý reproduktor. Co ale až tak úplně standardní není, tedy na poměry Realme ano, je 3,5 mm sluchátkový jack. To je samozřejmě, pro nás sluchátkové nadšence vždy malé, ale významné plus.

Černý matový rámeček telefonu vlastně docela sluší.

Zpracování jako takové je poměrně fajn a i když díky plastovému rámečku telefon nepůsobí nějak luxusním dojmem, nepůsobí ale ani naopak extra lacině. Všechny materiály jsou dobře zpracované, ani plastový rámeček nemá klasické “čárky” od vstřikování do formy, zadní kryt i displej jsou skvěle slícované. Vlastně nemám moc co vytknout.

Ještě rozměry a hmotnost – 164,3 x 75,6 x 8,5 mm a 195 gramů.

Displej – High refreshrate IPS

Je to už nějakou dobu, co jsem měl na recenzi telefon s IPS displejem. Až tak moc jsem si zvykl na obdoby OLED panelů, až jsem na ně skoro zapomněl. Samozřejmě na monitoru u počítače mám jak IPS, tak VA, ale v telefonu se začíná stávat IPS minoritou.

LCD IPS displej s průstřelem není špatný.

Nicméně i přes nízkou cenu Realme 9 5G se výrobce snaží přinést moderní technologie. Tou je samozřejmě vysoká obnovovací frekvence až 120 Hz.
Kromě toho, že se jedná o IPS panel, má rozměr 6,6″ s rozlišením 1080 x 2412 pixelů.

Z výše psaného je asi jasné, že cokoliv, jako je Ambient Display, nebo Adaptive refreshrate, se bohužel nekoná. Tedy koná, jen v omezené míře. Lze si vybírat mezi 60 Hz, 120 Hz a mezi automatickým módem, který se přepne, například na ploše a v galerii, na 90 Hz. Jestli to nějakou tu šťávu reálně uspoří, je ale zatěžko říct.

Je také škoda, že telefon nemá ani notifikační diodu, kterou by upozorňoval na zprávy, hovory a události.

Co se týče viditelnosti na slunci, které je v průběhu května už docela silné, si vede Realme 9 5G poměrně dobře na to, z jakých poměrů pochází. Nečekejte výkon špičkových AMOLEDŮ, budete si muset vystačit s nějakými 500 nity pro manuální režim a 600 nity pro automatický režim. Což se sice nezdá jako by to byla zrovna hvězdná hodnota, ale i tak se dá s telefonem poměrně v pohodě na slunci operovat.

Horší je to s pozorovacími úhly. Displej hodně trochu ztrácí barvy a kontrast při náklonu. Ale to je prostě daň za cenu a technologii panelu. A taky jsem už za ty dlouhé roky, co mám jen AMOLED, možná dost zhýčkaný…

Výdech hlasitého reproduktoru, USB konektor, mikrofon a 3.5 mm jack.

Když jsme u těch barev, není to žádná hrůza. Bílá by mohla být sice více světlá a celkově by displej mohl mít větší kontrast, ale tak jako tak se na něj dobře kouká a obsah vypadá živě a příjemně. Rozlišení je také zcela dostatečné pro jakoukoliv konzumaci, ať už se jedná o hry, prohlížení fotek a videí nebo brouzdání internetem.

Opět mě potěšilo gesto D2TW a D2TS, které mě provází, vlastně ani nevím, možná 8 let? A není dne, kdy bych jej nevyužil. I když to je pochvala spíše pro použitý Android, než displej.

Hardware a výkon – první polovina…

To, jak bude elektronika fungovat, většinou záleží na dvou parametrech – kvalitě HW a kvalitě SW. Ten první si rozebereme v této kapitole, té druhé náleží další část.

Realme 9 5G je vybaveno poměrně běžným SoC střední třídy, Snapdragonem 695, který je vyrobený 6 nm výrobním procesem a má 8 jader (2×2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6×1.7 GHz Kryo 660 Silver) a je doplněný o grafický čip Adreno 619. K tomu se ještě dají přidat 4 GB operační paměti a 128 GB úložného prostoru pro data. V oběhu bude také 64 GB varianta, která by měla být zhruba o 500 Kč levnější. Naštěstí pro nás data-gobliny, je tu i paměťová karta SDXC. Slot je kombinovaný, takže můžete využívat dvě NanoSIM nebo jednu NanoSIM a paměťovou kartu.

Kulaté rohy jsou pohodlné do dlaně.

Samozřejmostí je standard Bluetooth 5.1, aptX, LDAC a z navigací GPS, Glonass nebo BDS. Mezi dalšími funkcemi je i NFC, bez kterého by si telefon rozhodně koupilo méně uživatelů.

Také tu máme rychlo-nabíjení, které je podle výrobce certifikované na 18W. Baterie má kapacitu 5000 mAh, ale ta si zaslouží vlastní kapitolu.

Co se hraní a benchmarků týče, tam je samozřejmě limit HW poznat poměrně rychle, ale to neznamená, že si člověk nezahraje. I hry typu Call of Duty, PUBG, Asphalt 9 a CarX se dají hrát bez problémů. Jediný Genshin Impact na vyšší nastavení kvality, se hodně seká a je nejlepší jej hrát spíš na low. Ale to je notoricky známá hra, která potřebuje opravdu hodně koní pod kapotou.

Trochu mě ale mrzí, že se Realme kasá 120 Hz displejem, ale všechny hry, resp. 3D programy, jedou jen pod 60 Hz a ani o píď více. Přitom některé hry by jistě dokázaly profitovat.

Operační systém Realme UI 3.0 – …druhá polovina

Realme 9 5G je už od výroby vybaveno nejnovějším grafickým rozhraním, které má Realme k dispozici. Je založené také na nejnovějším Androidu 12, takže tyto checkboxy bychom měli zaškrtnuté.

Výčet možností a nastavení by byl značně unavující a dlouhý, takže spíš jen jak operační systém funguje a jak se chová při reálném používání.

Domovská obrazovka Realme UI 3.0.

Ve všech recenzích Realme, které mi prošly rukama (a že jich bylo – Realme 8 5G, Realme GT, Narzo 30 5G, Narzo 30a), jsem vždy grafickou nadstavbu Realme, v té době ve verzi 2.0, vždy chválil. Nejen za to, co nabízí uživateli, ale také za to, že i na poměrně slabším HW fungovala dobře, spolehlivě a rozhraní se nesekalo, ani jsem se nesetkal s nějakými záseky nebo citelným zpomalením. A po přechodu na Realme UI 3.0 u Realme GT jsem musel uznat, že se v Realme opravdu snaží a jejich nadstavba mi prostě sedí.

Jenže pak se mi do rukou dostalo dnes recenzované Realme 9 5G a všechna ta dobrá slova najednou padla zvysoka na zem. Ze začátku používání mi nepřišel telefon nějak extra pomalý, chápu, že cena dělá svoje (i když jsem se jí dozvěděl až asi dva dny před vydáním recenze, dokážu ji celkem dobře odhadnout). Ale jak jsem Realme používal asi 3 týdny, situace se pořád zhoršovala a i jen lehce náročnější situace, kdy například streamuji hudbu přes Deezer a k tomu používám WhatsApp a galerii, dokázalo telefon opravdu nepěkně potrápit, až se každý dotyk displeje setkal s dlouhou odezvou. Vše bylo zpomalené, vše trvalo, člověk čekal na načtení aplikace znovu a znovu, i když jí otevřel před 5 sekundami. Klávesnice přestala automaticky vyskakovat, funkčním tlačítkům trvalo sekundu dvě, než se zobrazily na displeji… A dost mě to mrzí, protože i starší a Realme 8 5G fungovalo k mé spokojenosti. Jasně, že to nebyl iPhone nebo OnePlus, ale pořád byla ta použitelnost lepší.
Nejednou se mi také stalo, že i když měl systém k dispozici dostatek paměti, ukončil všechny aplikace, které běžely na pozadí. Je sice pravda, že má telefon “jen” 4 GB RAM, ale i tak mě to překvapuje.

Grafická nadstavba Realme UI 3.0 je náročná na výkon.

Pokud bych odhlídnul od fungování a zaměřil se čistě na možnosti a schopnosti operačního systému, tak vlastně nemám moc co bych mohl vytknout. Systém je dospělý, je plný drobností v podobě “quality of life” vychytávek, podporuje témata a všechny myslitelné funkce, které moderní smartphone potřebuje ke svému jepičímu životu.

Takže základ by mělo Realme dobré, i vzhledem k minulosti, ale implementace v Realme 9 5G se moc nepovedla a kdokoliv, kdo používá více aplikací v jeden moment, s ním nebude moc spokojený.

Je to opravdu dlouho, vlastně si ani nevzpomínám, kdy jsem musel naposledy psát podobné věci do sekce o systému. Poslední roky jsem se stěží setkal s nějakým zásekem i u telefonů, které stojí doslova pár korun.

Baterie a výdrž – dva dny bez problémů

Telefon disponuje baterií, která má 5000 mAh a 18W nabíjením. Reálně má telefon poměrně dobrou výdrž a ani dva dny náročnějšího používání nebyl problém. Nějaká ta navigace, focení letních dnů, Deezer, WhatsApp, FB a Messenger, prostě klasický pracovní den při recenzování telefonu.

Také uspávání aplikací, jak uživatelských, tak systémových, probíhalo v pořádku (tedy, ono je to asi jasné, když telefon aplikace na pozadí někdy prostě ukončí), takže ani přes noc se neztratilo z indikátoru nabití víc, než maximálně několik procent.

Výdrž Realme 9 5G je jedna z jeho silných stránek.

Již dlouhou dobu jsme zvyklí na rychlé nabíjení naší elektroniky, telefony obzvláště. Realme se ale z nějakého důvodu rozhodlo rychlejší nabíjení u tohoto modelu “zkrouhnout” na 18W. A tím víc, když jeho skoro stejně drahý stájový kolega, Realme 9 Pro, má alespoň těch zmiňovaných 33W, což sice není nějak hvězdná hodnota, ale reálně se telefon nabije o skoro půl hodiny dříve. Realme 9 5G trvá nabití z 0 na 100% lehce před 2 hodiny. To je hodnota, kterou bych za bratru 6999 Kč nečekal.

Konektivita – GPS, volání a sítě

Bezdrátová konektivita je dnes zcela samozřejmá a nenajde se asi nikdo, kdo by snad do telefonu nedal Bluetooth nebo WiFi. Samozřejmě kromě speciálních pracovních přístrojů, které nemají ani integrovaný fotoaparát.
Realme 9 5G má přirozeně téměř vše, co by si uživatel mohl přát. Bluetooth 5.1, WiFi 5, všechny možné navigační systémy, LTE i 5G NFC a další.

Při používání jsem nezaznamenal žádné výpadky, žádné poklesy signálů a ani jiné další neduhy. A to jak při volání, stahování her z Google Play nebo posílání bezdrátového signálu přes LDAC do sluchátek.

Navigace funguje uspokojivě, i když bych si dokázal představit o trochu vyšší přesnost. Ale reálně jsem s navigací neměl problém ani v městské zástavbě. Fix pozice je s pomocí všech ostatní asistentů opravdu rychlý a telefon vždy našel cestu správně.

Fotoaparát – tři oči víc vidí

Realme 95G je typickým zástupcem nižší střední třídy a nabízí tři foťáky. Hlavní senzor má 50 MPx se světelností objektivu f/1.8 a dva 2 MPx, oba se světelností f/2.4. Jeden slouží pro dopočítávání hloubky ostrosti a druhý pro makro snímky. Bohužel ani jeden ze sekundárních objektivů nemá zaostřování, takže o jejich reálném využití a přínosu se může vést poměrně krátký monolog. Obzvláště makro snímač je opravdu pohledem do minulosti. Tato soutěž o co největší počet objektivů fotoaparátů je stejně nesmyslná, jako rozlišení ať už snímače foťáku nebo displeje.

Tři objektivy, ale jen jeden z nich stojí za zmínku.

Nejdříve ale aplikace. Ta je vlastně stejná, jako nabízejí všechny ostatní grafické nadstavby na trhu, nenajdete zde nic navíc nebo nějakou extra funkci a také se stejně ovládá. Je ale fajn, že se výrobci konečně naučili dát uživateli možnost, které z karet se budou a v jakém pořadí, zobrazovat.

Nabízí podporu AI, pro automatické vylepšení snímků na základě focené scény, různé filtry a pár dalších možností. A dokonce i “Pro” režim, ve kterém si může uživatel zvolit parametry, které chce změnit a dosáhnout tak lepších výsledků než na automat.

A jak tedy Realme 9 5G fotí? No, vzhledem k ceně spíš opravdu průměrně, a to v tom horším smyslu slova. Snímky za dne ještě ujdou, detailů není rozhodně nazbyt. Drobnosti se ve fotkách hodně slévají dohromady, citelně ale také ujíždějí barvy. Chybí dynamika, saturace a kontrast. Fotky jsou často přeexponované a občas je halí lehký závoj do modra.

Chápu, že cena je určující a na takové to “domácí focení” to stačí, pokud nemá člověk nějaké ambice fotit lepší záběry, ale přece jen jsem nebyl moc s celkovou kvalitou spokojený.

Noční fotky na automat nemají moc smysl a telefon nedokáže přepnout do nočního režimu automaticky, má na to speciální záložku v aplikaci. Výsledky jsou poměrně dobré a hlavně se šumem mód nočního focení výrazně pomůže.

Nahrávání videa je značně limitované použitým SoC, takže maximum je 1080p@30fps. Pro 60 fps se musí přepnout do 720p, což je reálně spíše špatně použitelné. Neberu to jako chybu, protože k nahrávání 1080@60fps je potřeba trochu silnější “železo”, ale telefon za 6999 Kč by to přece jen v roce 2022 umět mohl. Samozřejmě nepočítejte s jakoukoliv formou stabilizace. Na druhou stranu není video tak hrozné, jako měl jeho předchůdce Realme 8 5G. Záznam je ostrý, nemá sice moc dobrý kontrast, ale celkově ujde. Neobjevují se ani artefakty nebo kostičkování a zvuk je konečně alespoň stereo a poměrně kvalitní. Takže oproti loňskému roku se jedná o příjemný posun v celkové kvalitě videa.

Zvuk – 3,5mm jack je in

Ano, jsou mezi námi stále tací, co nedají dopustit na starý dobrý kabel. Bezdrátová sluchátka jsou samozřejmě super, ale kabel je kabel. Obzvláště u dražších nebo audiofilských sluchátek. Výstup z Realme 9 5G, resp. jeho DAC/AMP, který je řízený Snapdragonem 695, sice není kdovíjak vysoké kvality, ale svojí úlohu pro většinu konzumních sluchátek dokáže zastoupit dobře. Nemám sice po ruce nic náročnějšího, než jsou Ikko OH10 s 48 Ohm/106 dB a pár ještě stejně efektivních overhead sluchátek, ale všechna hrála dostatečně kvalitně a dostatečně nahlas.

Výstup by měl bez větších problémů zvládnout sluchátka odhadem do 80 Ohm a 100 dB citlivosti.

Pro bezdrátové nadšence je tu klasická sada SBC, aptX a LDAC kodeků pro Bluetooth 5.1. Všechna bezdrátová sluchátka, co se mi válí doma, fungovala bez zaškobrtnutí, a to i přes datově nejnáročnější LDAC.

3.5 mm jack na sluchátka přijde jistě vhod.

Závěr recenze Realme 9 5G

Poměrně dlouho jsem musel přemýšlet, co sem, na konec recenze, napíšu. Realme 9 5G není úplně špatný telefon ve své podstatě, jenže má pár slabších míst a jeho velkou slabostí jsou ostatní telefony v čele s jeho starším bráchou Realme 9 Pro. Telefony jsou si opravdu podobné a jen za pár stovek navíc dostanete například širokoúhlý objektiv.

A to nemluvím o Poco X4 Pro, který nabídne AMOLED displej, daleko rychlejší nabíjení, IP53, ultrawide objektiv a další drobnosti.

Hlavními pozitivními body jsou displej a výdrž baterie, fajn operační systém Realme UI 3.0, založený na poslední Androidu 12, poměrně dobré video a pro některé také 3.5 mm jack.

Mezi slabiny bych zařadil optimalizaci systému pod zátěží, kdy telefon opravdu nestíhá, fotoaparát se zbytečnými snímači a celková kvalita fotek je hodně průměrná a pomalé nabíjení.

Ale asi největším problémem je podle mě cena. Kdyby byl telefon za řekněme 5999 Kč, byl by mezi telefony větší rozestup a jeho drobné chyby by se snáze přehlédly. Ale za základní cenu 6499 Kč a 6999 Kč za vyšší model se 128 GB úložiště, se mi nezdá telefon zcela adekvátní.

Díky zastoupení Realme za zapůjčení telefonu, bez kterých by recenze Realme 9 5G neproběhla.