Už nějakou dobu tipaři avizují, že společnost Qualcomm pracuje na procesoru Snapdragon 8 Gen1 Plus a nově také na čipsetu Snapdragon 7 Gen1. Stále ale bylo otázkou, kdy dojde na jejich uvedení. Sice se spekulovalo o tom, že procesory výrobce představí společně v průběhu května/mája, ale na síti se objevily i zvěsti o odkladu jejich představení. Nyní víme, že je na 20. května naplánovaná akce “Snapdragon Night”, kterou potvrdila i upoutávka na čínském Weibo. Představovačka bude od 20 hodin tamního času přenášena online.

Qualcomm je ale tak trochu skoupý na slovo, protože jen nenápadně naznačil, že dojde na uvedení nové mobilní platformy Snapdragon, ale nespecifikoval o jaký konkrétní procesor půjde. Ovšem tipaři v tom mají jasno a tvrdí, že v podstatě nic jiného, než Snapdragon 7 Gen1 a Snapdragon 8 Gen1 Plus debutovat nemůže. Navíc se nové pojmenování rozšíří i na “sedmičkou” řadu čipsetů a tím se názvy procesorů začnou sjednocovat.

Qualcomm Snapdragon 7 Gen1

O tomto zbrusu novém čipsetu zatím víme jen to, co odhadují zasvěcení tipaři. Procesor je osmi jádrový se čtyřmi výkonnými jádry Cortex-A710, která mají taktovací frekvenci 2,36 GHz. Další čtyři jádra Cortex-A510 běží na taktovací frekvenci 1,8 GHz. Do páru s nimi jde grafika Adreno 662. Jedním z prvních telefonů, které tento čipset dostanou je Oppo Reno 8, který spatří světlo světa krátce po uvedení procesoru, konkrétně 23. května/mája.

Snapdragon 8 Gen1 Plus

U tohoto čipsetu asi nemusíme dodávat, že je vylepšenou verzí původního vlajkového procesoru Snapdragon 8 Gen1. Je postavený na 4nm výrobním procesu TSMC. Má architekturu jader 1/3/4 s nejsilnějším jádrem Cortex-X2 s taktovací frekvencí 2,99 GHz. Dále jsou tu tři jádra Coretex-A710 a čtyři efektivní jádra Cortex-A510. Procesor nabízí až o 10% lepší výkon CPU a očekáváme i zlepšení výkonu GPU. Prvním telefonem se Snapdragonem 8 Gen1 Plus může být Motorola Frontier, případně i OnePlus 10 Ultra, Xiaomi 12 Ultra a také v další telefony, které se objeví ve druhé polovině letošního roku.