Společnost Google má už řadu let ve zvyku pořád v květnu/máji svou vývojářskou konferenci I/O. Ne jinak je tomu i letos. Konference začala už včera a i když to Google v podstatě nikdy oficiálně nepotvrdil, došlo na uvedení nejlevnějšího telefonu z řady Pixel 6. Model Google Pixel 6A je tedy na světě, ale na trh půjde až v téměř za dva měsíce, protože teprve nedávno začala jeho sériová výroba. A na rozdíl od loňského modelu Pixel 5A, který šel do prodeje jen v USA a Japonsku, jej výrobce bude prodávat hned na několika globálních trzích.

Design a displej telefonu Google Pixel 6A

Vzhledem je telefon Google Pixel 6A dosti podobný svým starším bratrům. Modul hlavního fotoaparátu je opět horizontálně uložený v horní části zadního panelu a táhne se od kraje ke kraji. Rám je z recyklovatelného hliníku a má mírně zakřivené okraje. Displej je plochý a ve středu jeho horní části je “díra” pro přední kameru.

Obrazovka jako taková je typu OLED s poněkud menší úhlopříčkou 6,1 palce. Rozlišení obrazovky je 2400 × 1080 pixelů a obnovovací frekvence je “jen” 60 Hz. Najdeme zde podporu HDR a ochranné sklo Gorilla Glass 3. V displeji je také integrovaný snímač otisků prstů. Kromě toho má telefon také určitou odolnost podle certifikace IP67.

Další parametry

Přesně podle očekávání dostal Pixel 6A vlastní Google procesor Tensor s 6 GB operační paměti LPDDR5 a 128 GB interního úložiště UFS 3.1. Nechybí ani bezpečnostní čip Titan M2. Baterie má kapacitu 4400 mAh a podporu rychlého nabíjení s výkonem 18 W. K akumulátoru výrobce dodává, že při používání funkce Extreme Battery Saver telefon vydrží v provozu až 72 hodiny, při vypnuté funkci je to 24 hodin. Telefon má také stereo reproduktory a dva mikrofony s funkcí potlačení šumu. Konektivitu zastupuje 5G SA/NA, 4G VoLTE, Wi-Fi 6E 802.11ax (2,4/5 GHz), Bluetooth 5.2 LE, GPS, USB-C a NFC. Operačním systémem je Android 12. Google pro Pixel 6A přislíbil minimálně 5 let bezpečnostních aktualizací.

Foto výbava, cena a dostupnost

Google Pixel 6A má duální hlavní fotoaparát s primárním 12,2 MPix snímačem Sony IMX363 se světelností f/1.7 a podporou OIS. Druhým širokoúhlým snímačem je Sony IMX386 s rozlišením 12 MPix, záběrem 107°, světelností f/2.2 a PDAF. Přední kamera má 8 MPix a jde o širokoúhlý objektiv Sony IMX355 se záběrem 84° a clonou f/2.0. Fotoaparáty nabízejí oblíbené funkce jako je Magic Eraser, Real Tone, Face Unblur a další.

Cena telefonu je nastavená na 449 dolarů a do prodeje jdou tři barevné varianty, jmenovitě Chalk, Charcoal a Sage. Předběžné objednávky začínají v USA 21. července/júla, prodeje startují 28. července. Následně se Google Pixel 6A začne prodávat v Austrálii, Kanadě, Francii, Německu, Irsku, Itálii, Japonsku, Portoriku, Singapuru, Španělsku, Tchaj-wanu a Velké Británii.