Dle očekávání nám dnes japonští Sony představili nové modely svých telefonů Xperia. Kromě vlajkového modelu Xperia 1 IV jsme se také dočkali i midrange Xperia 10 IV, takže by si měl teoreticky vybrat každý. Obě novinky jsou velmi zajímavé, i když překvapivě lákavěji vypadá kousek pro střední třídu. Tedy pokud nemáte pod vaším domem soukromý ropný vrt. Ale k tomu se dostaneme.

Sony Xperia 1 IV

Vlajkový model Xperia 1 IV opravdu výbavou nešetří a v cestě za high-end zážitkem nebere rukojmí. Designově je ale poměrně střízlivý s plochou přední i zadní stranou, či zaoblenými rohy. Rámečky jsou tenoučké, ale “brada” telefonu by zasloužila drobnou dietu. Jako telefon primárně zaměřený na mobilní fotografii se ale může pochlubit i hardwarovým tlačítkem spouště. Displej telefonu je pak naprosto úžasný s 6.5-palcovým OLED panelem, poměrem stran 21:9, 4K rozlišením, HDR a 120 Hz frekvencí. K tomu navíc chráněný i Gorilla Glass Victus.

Xperia 1 IV

Podobně se vede i vnitřní výbavě, protože Snapdragon 8 Gen 1 dostane k dobru 12 GB RAM a až 512 GB paměti. Baterie s kapacitou 5000 mAh ale umí dnes už “jen” 30W nabíjení, i když se alespoň dostane i na to bezdrátové. Za zmínku ale určitě stojí i stereo reproduktory, Hi-Res audio, 3.5 mm jack a hlavně voděodolná certifikace IP68.

Hlavním tahákem ale je samozřejmě foto-výbava telefonu. Ta na první pohled nevypadá s trojicí 12 Mpx nijak impozantně, ale zdání klame. Hlavní 24 mm 1/1.7″ senzor s f/1.7 doplní 16 mm f/2.2 ultra-wide a nakonec 85-125 mm f/2.3-f/2.8 telefoto čočka pro potřeby zoomu. Všechny tři mají navíc OIS . Sony telefon vybavili i tunou extra softwarových funkcí pro kreativní jedince. Ať už jde o “Videography Pro” na streaming, vyladěnou podporu Dolby Atmos nebo 360 Reality Audio. Selfie 12 Mpx kamerka navíc umí snímat až 4K HDR video.

Xperia 1 IV

Achillovou patou telefonu tak bude jednoznačně cena. Sony Xperia 1 IV se totiž bude ve světě prodávat od lidových 1599 dolarů… Navíc reálně až od září, protože dneškem začínají pouze předprodeje. Na výběr pak bude z černé, bílé a fialové verze.

Sony Xperia 10 IV

Midrange novinka designem velmi připomíná minulou generaci a změny tak budou hlavně uvnitř. Sony se ale aspoň chlubí, že se jedná o nejlehčí 5G telefon na trhu. Je tak na dnešní poměry lehce kompaktnější, díky 6-palcové úhlopříčce displeje. Jde o OLED Triluminous panel s FullHD+ rozlišením, poměrem stran 21:9 a sklem Gorilla Glass Victus. O výkon se pak stará procesor Snapdragon 695 5G se 6 GB RAM a 128 GB vnitřní paměti. Tedy drobná evoluce v rámci mezí.

Zadní fotoaparát je trojitý s kombinací 12 Mpx + 8 Mpx ultra-wide + 8 Mpx telefoto s 2x zoomem. Má ale i některé moderní funkce mnohem dražšího sourozence. Hlavně v audio oblasti, kde nabídne LDAC, 360 Audio nebo 360 Reality Audio Upmix. Kromě toho také 3.5 mm audio jack, 8 Mpx selfie kamerku a hlavně také odolnou certifikaci IP68. Ta je ve střední třídě stále velmi vzácná. Baterie s kapacitou 5000 mAh ale zvládá jen 30W nabíjení a navíc chybí i nabíječka v balení. Potěší tak aspoň moderní systém Android 12.

Cena je také o něco přívětivější, ale údajných evropských 499 euro je stále asi zbytečně vysoko. Aspoň ale telefon nebude mít extrémní zpoždění a na trh by se měl dostat už v průběhu června ve čtyřech barevných variantách.