S telefony Nokia jsme se naposledy setkali na veletrhu MWC, kde došlo na uvedení několika jednoduchých a levných modelů z produktové řady C. Následně na to v březnu/marci společnost HMD Global, která telefony Nokia produkuje zveřejnila, že ustupuje od výroby vlajkových lodí a chtějí se soustředit na stroje ze základní a střední třídy, případně i na segment tlačítkových telefonů. Proto všechny zasvěcené trochu překvapilo, že se na čínské síti objevila informace o přípravě prémiového telefonu Nokia N73.

Jak vypadá koncept Nokia N73

Jestli je opravdu telefon Nokia N73 v přípravách a nebo jde jen o koncept vytvořený fanoušky této značky není celkem jasné. Telefon totiž na renderovaných obrázcích vypadá opravdu prémiově se zajímavě řešeným modulem hlavního fotoaparátu. Boční hrany zadního panelu jsou zaoblené, horní a boční hrany jsou ploché. Rendery čelního panelu nejsou k dispozici. Což ale nevadí, protože je zřejmé, že hlavním tahákem tohoto stroje je zadní kamera.

Snímačů v modulu je totiž pět, což tak trochu odkazuje na model Nokia 9 Pureview z roku 2019. Ovšem tento telefon měl snímače a LED blesk uložené do kruhu. V případě konceptu Nokia N73 má fotoaparát senzory seřazené vertikálně. Primární senzor je největší, pod ním vpravo jsou tři menší snímače a vlevo jeden menší snímač a LED blesk. Vzhledem hlavní fotoaparát tak trochu připomíná modul kamery telefonů řady Galaxy S od Samsungu.

Podle zvěsti na čínské síti má prý primární senzor rozlišení 200 MPix a jde o Samsung Isocell HP1. Další parametry tipaři neuvádějí, ale pokud bychom o nich měli spekulovat, šlo by jistě o vlajkové specifikace. Představit si tedy můžeme procesor Snapdragon 8 Gen1 s až 12 GB operační paměti a až 512 GB interního úložiště. Nebo třeba OLED displej s vysokou obnovovací frekvencí a také rychlé kabelové a bezdrátové nabíjení. Je to ale opravdu jen fantazie, protože produktový šéf HMD Global před dvěma měsíci naznačil, že výroba telefonů s cenou například kolem 800 dolarů je pro ně neúnosná.