Pokud se něco jablečnému impériu musí nechat, pak je to možnost odprodeje starého zařízení za stále velmi vysokou cenu. V porovnání s konkurencí totiž hodnota padá výrazně pomaleji, často skoro až nepochopitelně. Logické je to tak třeba u notebooků, kde výrobky Applu opravdu obvykle vykazují fantastickou životnost a pořízení “ojetého” modelu tak bývá dobrou volbou. S telefony to ale až tak neplatí. I tak jsou ale iPhony výrazně lepší investicí do budoucna, než v podstatě cokoliv na platformě Android.

Tuto tezi znovu podpořily data firmy SellCell, což je největší americký prodejce použitých mobilních telefonů. Ti si pro nás dokonce připravili podrobnou tabulku s pádem hodnot telefonů po jednom, či dvou měsících od samotného vydání. V ní najdeme veškeré jablečné modely poslední generace a porovnáme je s konkurencí od Samsungu a Googlu. Na další velká jména se nedostane, ale dá se předpokládat, že by si rozhodně nevedla o mnoho lépe. A jablečná dominance je opravdu až zarážející.

 

Poloviční hodnota za dva měsíce ? Žádný problém…

Takový Samsung Galaxy S22 je tak po dvou měsících od vydání klidně až polovinu cenu použitého zařízení. Pokud se bavíme třeba přímo o základním 128 GB modelu, tak jde o 42.4 % (stav “jako nový”) nebo 51.1 % (stav “dobrý”). To v porovnání se 6.1 %, respektive 15.5 % u základní verze iPhone 13 nevzbuzuje zrovna nadšení. A to najdeme ještě mnohem větší “držáky”, jako je třeba 128 GB verze iPhone 13 Pro Max. Ta po dvou měsících ztratí jen 3.8 %, respektive 4.7 % své hodnoty.

Naopak třeba Samsungy Galaxy S22+ často šplhají až přes 55 % ztráty hodnoty a jsou jednoznačně nejhorší. Kousky řady Pixel 6 a Pixel 6 Pro si vedou o trochu lépe, ale i tak se většinou pohybují přinejlepším v polovině třetí procentní desítky. Ani všechny jablečné telefony ale rozhodně nejsou stejné a všechny modely řady iPhone 13 Mini jsou na tom hůře. A to poměrně výrazně. I tak jsou ale čísla neúprosná a znovu tak potvrzují hlad uživatelů i po použitých iPhonech.