Před pár dny se internetem prohnaly pozitivní novinky ohledně chystané nové generace ohebných modelů značky Samsung. Pocházely z obvykle dobře informovaného serveru Galaxy Club a navnadily fanoušky na některé plánované změny. Ty se týkaly jak vlajkového Samsung Galaxy Z Fold 4, tak i véčkového Galaxy Z Flip 4. A nadšeně vytrubované informace slibovaly zejména výrazný nárůst kapacity baterie. Což je věc, která je u ohebných telefonů vždy zásadní, protože kapacity nejsou kvůli designovým limitům nijak závratné. Nejde ale spíše o marketingový trik ?

Na světlo se totiž už dostaly i konkrétní čísla, která už tak růžová určitě nejsou. Podle dostupných informací má Galaxy Z Flip 4 (pod modelovým číslem SM-F721) mít baterii znovu samozřejmě rozdělenou na dva kusy. Ta větší má mít kapacitu 2400 mAh a ta menší pak 903 mAh. Dohromady nám to dává reálnou kapacitu 3300 mAh, případně maximální inzerovanou 3400 mAh. Minulá generace Galaxy Z Flip 3 na tom byla velmi podobně, kdy jsme se dostali na 3200 mAh, respektive 3300 mAh.

Drobný posun pro “nenažrance”

Rozdíl pouhých 100 mAh tak opravdu není důvod k nějakým velkým oslavám. Navíc je velmi pravděpodobné, že bude mít novinka výkonnější čipset. A to není nikdy dobrá zpráva pro baterii, protože na platformě Android je každá nová generace čipsetů jen a jen “žravější”. Výdrž Galaxy Z Flip 3 je navíc jednoznačně Achillovou patou telefonu, když s bídou zvládne den normálního provozu. A se zapnutým 120 Hz režimem pak zhruba čtyři hodiny používání. Nebo pokud věříte oficiálním slibům, tak něco kolem šesti. Žádná velká sláva.

Galaxy Z Flip 4

Jen drobný nárůst kapacity baterie ale neznamená, že nový ohebný Samsung nepřinese ve výdrži nějaký ten výraznější posun k lepšímu. Ve hře je totiž i použití LTPO technologie ohebného OLED panelu, která má na spotřebu velmi blahodárný vliv. A kdo ví, třeba se pochlapí i tvůrci čipsetů a konečně se zaměří více na kontrolu spotřeby. I když bych na tom asi moc nesázel…