Japonští Sony plánují další velkou představovačku svých telefonů už za pár dnů 11. května. Na ní se s velkou pravděpodobností ukáže hned celá řada novinek, které by ale měla vévodit nová Xperia 1 IV. Tedy pokud se samozřejmě potvrdí veškeré zákulisní spekulace analytiků, protože firma je na reálné informace stále velmi skoupá. Každopádně se tak dá usuzovat z tajemných slov v teaseru na sociální síti Weibo. A bystrozrací experti jsou obvykle velmi blízko pravdě, takže jim asi budeme důvěřovat.

A novinka už se také objevila i ve výsledcích čínské certifikační agentury 3C. Tam je Sony Xperia 1 IV pod modelovým označením XQ-CT72 a odhaluje několik velmi zajímavých faktů o jejím vybavení. Pro začátek musíme zmínit 33W nabíjení, což je na dnešní dobu slabé v podstatě i na poměry střední třídy. A Xperia 1 IV bude mít mnohem vyšší ambice, takže rychlost nabíjení je určitě velkým zklamáním. Další mrzutý moment pak přijde s chybějící nabíječkou v balení telefonu. Nemilé zjištění.

Velká „eko“ past na zákazníka

Snaha výrobců telefonů osekat náklady a ještě ze zákazníka vytáhnout další peníze je v tomto případě opravdu ostudná. Navíc je maskovaná vzletnými ekologickými frázemi, které jen odhalují bezbřehý cynismus. Jako vždy tuto „revoluci“ odstartoval Apple a vydělal tímto tahem miliardy dolarů. A další apoštolové zkázy na sebe nenechali dlouho čekat a Samsung či Xiaomi rádi naskočili na rozjetý vlak. V několika případech pak sice své plány po nátlaku fanoušků korigovali, ale hrozba stále číhá za rohem. A brzy se tak přidají do party i Sony.

Xperia 1 IV

Jinak ale Sony Xperia 1 IV vypadá s údajnými vlajkovými parametry velmi slušně. Firma prý opět vsadí na 4K rozlišení displeje, samozřejmě se 120 Hz, HDR a protaženým poměrem stran 21:9. Výkon zaručí Snapdragon 8 Gen 1 a minimálně papírově vypadají impozantně i fotoaparáty. Trojice 48 Mpx senzorů má mí 1/1.28″ velikost, 1.22μm pixely a k mání bude ultra-wide, telefoto a všude optická stabilizace. Jen ta rychlost nabíjení baterie do high-end plánů nějak nezapadá…

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.