Procesor Exynos 1280 společnosti Samsung je pro nás už zhruba měsíc takovou malou záhadou. Víme, že existuje a víme i to, že jej výrobce ušil na míru levnějším telefonům z řad Galaxy A a Galaxy M. Ostatně jej už najdeme u telefonů Galaxy A53, Galaxy A33 a také u modelu Galaxy M33. Ovšem až doposud držel Samsung parametry tohoto čipsetu v tajnosti.

Ještě před představením prvních telefonů Galaxy s procesorem Exynos 1280 tipaři spekulovali, že je navržený tak, aby konkuroval čipsetu společnosti MediaTek, konkrétně Dimensity 900. Předpokládali stejný nebo velmi podobný výkon jako u čipsetu společnosti MediaTek. Dále také podobnou architekturu, 5nm výrobní technologii a samozřejmě i podporu 5G sítí, případně i Bluetooth 5.2 a Wi-Fi 6. O grafický výkon se pak prý měla postarat grafika Mali-G68 MP4 taktovaná na 1 GHz.  Jenže šlo opravdu jen o odhadované a nikým nepotvrzené parametry.

Podrobnosti o Exynos 1280

Teprve až teď Samsung „kápl božskou“ a odhalil podrobnosti. Máme tedy potvrzený 5nm EUV výrobní proces společnosti Samsung. Exynos 1280 má osmi jádrovou architekturu rozloženou do dvou clusterů. V prvním jsou dvě jádra ARM Cortex-A78 pro výkon procesoru a ve druhém je šest jader ARM Cortex-A78 pro energetickou účinnost. Jádra doplnila GPU ARM Mali-G68. Je tu také integrovaná neurální procesorová jednotka (NPU) 4.3 TOPS.

Exynos 1280 má i integrovaný modem 5G, který podporuje dvoupásmovou Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 5.2, 5G NR Sub-6 GHz a mmWave 5G. Nový systém čipsetu nabízí funkci Fused Multiply-Add (FMA) pro lepší účinnost a delší životnost baterie. Procesor podporuje 108 MPix senzor a tři 16 MPix snímače a také nahrávání videa v rozlišení 4K. Dále je tu podpora pro FullHD+ displeje s obnovovací frekvencí 120 Hz, paměti LPDDR4x a úložiště UFS 2.2. U fotoaparátů čipset zajistí možnost segmentace scény, analýzu pohybu v reálném čase a sledování více objektů. K dispozici je i podpora pro elektronickou stabilizaci obrazu (EIS).