Značka HP patří bezesporu mezi nejvýznačnější výrobce notebooků na světě. A to už hezkých pár let, nebo spíše desetiletí. Jejich portfolio je velmi obsáhlé, ale podle posledních informací korejského tisku možná chystají i jednu opravdovou lahůdku. Tou by se měl stát model notebooku se 17″ úhlopříčkou a ohebným displejem. Ohebné displeje začínají v poslední době získávat půdu u telefonů a tak je pomalu čas i na notebooky. Několik podobných pokusů už jsme v minulosti viděli (třeba Lenovo ThinkPad X1 Fold), ale HP slibuje teoreticky o fous více.

Ohebný displej by měl v plně rozloženém stavu mít 17-palců a samozřejmě OLED dotykový panel. Ten by měl teoreticky mít 4K rozlišení a podporu ovládání stylusem. Ve „složeném“ pak má jedna polovina nabídnout 11-palcový displej a druhá se pak postará o ovládací plochu. To by bylo o fous menší, než konkurenční podobné pokusy, které měly ve složeném stavu 13 palců. Vyloučena není ani vysouvací fyzická klávesnice pro spodní polovinu, ale zdaleka není nic jisté.

HP

Korejská spolupráce přinese parádní ohebný OLED panel

Informace o novém notebooku HP pochází z korejského serveru TheElec, který vše zakládá na objednávce od sub-dodavatele. Jedna z korejských forem (SKIET) totiž právě pro nový model dodává speciální ohebnou polyimidouvou vrstvu (PI). Ta je alternativou ultra-tenkého skla (UTG) u ohebných displejů telefonů. Například třeba nové ohebné telefony Samsung mají UTG, ale první generace Galaxy Z Fold měl PI vrstvu.

Dodavatelem samotného OLED panelu pak je údajně LG, takže čistě korejská spolupráce se SKIET. A novináři z TheElec zmiňují konkrétní objednávku na 10.000 kusů. Volba PI vrstvy má podle všeho finanční důvody, což naznačuje snahu HP o zachování uživatelsky stravitelné ceny. A zmíněný ohebný velký LG OLED panel jsme asi měli možnost vidět na letošním veletrhu CES 2022. Datum představení nového notebooku HP je zatím zahaleno tajemstvím, stejně jako cena a zbytek parametrů. Ale na první pohled vypadá opravdu zajímavě a nadějně.