Systémová nadstavba MIUI od Xiaomi patří k nejrobustnějším a také nejoblíbenějším na trhu. Kromě telefonů mateřské firmy také samozřejmě patří i do repertoáru pod-značek jako Redmi, POCO nebo Black Shark. Zatím poslední generací je MIUI 13, která se ale na jednotlivé telefony dostává jen velmi pomalu. První vlna aktualizací globální verze je za námi, ale dostalo se jen na aktuální modely high-end a střední třídy. Na spadnutí už je ale i druhá vlna, který by měla potěšit i majitele starších strojů.

Máme dokonce přesný seznam telefonů, kterých by se druhá vlna aktualizací MIUI 13 měla týkat. Seznam pochází z oficiálních zdrojů, takže se mu dá s velkou pravděpodobností věřit. Novou generaci nadstavby by tak měly dostat následující telefony :

  • Redmi 9 , Redmi 9T, Redmi 9A, Redmi 9C , Redmi 9C NFC ;
  • Redmi Note 9, Redmi Note 9S, Redmi Note 9T;
  • Redmi-Note 10 5G, Redmi Note 10S;
  • Xiaomi Mi Note 10, Xiaomi Mi Note 10 Pro, Xiaomi Mi Note 10 Lite;
  • Xiaomi Mi 10, Xiaomi Mi 10 Pro, Xiaomi Mi 10 Lite 5G, Xiaomi Mi 10T Pro, Xiaomi Mi 10T Lite.

Kdy se tedy bude druhá vlna MIUI 13 konat ?

Co se týče konkrétních termínů dostupnost této aktualizace, tak už jsou v Xiaomi méně přesní. Druhá vlna by měla proběhnout v průběhu druhého a třetího čtvrtletí, tedy někdy do začátku října. Do té doby by drtivá většina uvedených kousků měla opravdu MIUI 13 dostat. Jako vždy si ale firma ponechává manévrovací prostor, takže se plány a data mohou ještě měnit.

Známe už také i některé speciální novinky a vychytávky, které by se měly objevit v MIUI 13.5. Vývojáři je usilovně testují a brzy prý budou k dispozici. Mezi ně patří třeba zásadní vylepšení pro ovládání telefonu jednou rukou. Jednotlivá systémová okna se tak budou objevovat uprostřed obrazovky a nebude se tak nutné dotýkat horní lišty. Novinek ale bude samozřejmě velká spousta a některé slibují poměrně velké změny v designu a celkovém ovládání rozhraní.