Tak už máme za sebou dnešní velkou představovačku čínského giganta Vivo, na které opravdu nebyla nouze o zajímavé novinky. Hlavní porci pozornosti si ale zaslouženě urval ohebný telefon Vivo X Fold. Přece jen jde vůbec o první ohebný telefon této značky, na kterém se údajně pracovalo přes čtyři roky. Takže jsou logicky očekávání na velmi vysoké úrovni, zcela pochopitelně. Tak se na novinku pojďme podívat blíže.

Designově se jedná o klasický “zavírací” ohebný telefon, takže velký displej dostaneme po jeho rozložení. Externí menší displej pak nabídne plochu obvyklou pro moderní telefony standardní konstrukce. Zadní strana zavřeného telefonu je pak vyhrazena velkému kruhovému modulu zadního fotoaparátu a LED bleskům. Vivo X Fold má také zakřivené okraje a “průstřel” pro selfie kamerku na ose displeje. Zajímavostí jsou hned dvě ultra-sonické čtečky otisků prstů (pro oba displeje) a také “šoupátko” Alert Slider na boku telefonu.

Špičkové displeje

Hlavní displej má v rozloženém stavu 8.03-palcovou úhlopříčku a jde o parádní EE LTPO OLED s UTG sklem. Má 2K rozlišení, 120 Hz obnovovací frekvencí a poměr stran 4:3.5. Dostaneme také podporu HDR10+ a 113 % pokrytí DCI-P3 gamutem. Vnější externí panel je pak 6.53-palcový E5 OLED, ale “jen” s FullHD+, 120 Hz, HDR10+, 100 % DCI-P3 gamutem a poměrem stran 21:9. Jak už bylo zmíněno, tak oba displeje mají “průstřel” pro selfie kamerku. Stejně jako nejvyšší A+ hodnocení od Display Mate. Ohebný kloub pak údajně vydrží minimálně 300.000 ohnutí, takže by při 80 denně měl vydržet až 10 let.

Vivo X Fold

Vylepšený moderní Snapdragon

O výkon se stará samozřejmě Snapdragon 8 Gen 1, ale v upravené verzi s extra bezpečnostním SPU čipem. Dostaneme také 12 GB RAM a 256 GB nebo 512 GB vnitřní UFS 3.1 paměti. Baterie s kapacitou 4600 mAh se pak dobíjí pomocí 66W klasického a 50W bezdrátového nabíjení. Vše také běží na Androidu 12 s firemní nadstavbou.

Impozantní fotoaparáty

Zadní sestava fotoaparátů s puncem ZEISS je poměrně impozantní a skládá se ze čtveřice senzorů. Hlavním je 50 Mpx Samsung GN5 s f/1.75 a OIS, který doplní 48 Mpx ultra-wide s f/2.2, 12 Mpx portrétová čočka (ekvivalent 47 mm) a 5 Mpx periskopické telefoto s 5x optickým a 60x digitálním zoomem. Oba selfie snímače telefonu jsou pak se 16 Mpx rozlišením.

Vivo X Fold

Překvapivě solidní cena

Do prodeje půjde Vivo X Fold na čínském trhu oficiálně 22. dubna a bohužel zatím netušíme, zda (případně kdy) se podívá do světa. Telefon je k mání v modré, černé nebo šedé barvě a ceny jsou poměrně lidové. Za 12GB+256G verzi tak v přepočtu zaplatíte 1413 dolarů a za 12GB+512GB variantu pak 1570 dolarů.