Společnost MediaTek už dávno nepatří k těm výrobcům procesorů, na které koukáme skrz prsty. Zpátky na výsluní je dostala řada Dimensity, která v sobě skloubila kvalitu s dobrou cenou. Právě proto sahá v poslední době poměrně dost producentů chytrých telefonů po čipsetech MediaTek. A jsou mezi nimi i ti, u kterých bychom to opravdu nečekali. Připomeňme například Samsung, který prý chce po procesorech MediaTek sáhnout u chystaného telefonu Galaxy S22 FE a dost možná i u vlajkové řady S23. A také OnePlus u svého telefonu střední třídy, Nord 2T, prý také použije procesor Dimensity 1300.

Právě tento čipset MediaTek v tichosti oficiálně představil. Je sice pravdou, že už u představovačky procesorů Dimensity 8100 a 8000 padla zmínka i o Dimensity 1300, ale byla to v podstatě jen okrajová informace. Nyní je tedy čipset oficiálně venku a na stránkách MediaTek se dočteme vše podstatné o jeho výbavě.

Hlavní parametry procesoru Dimensity 1300

Asi tou nejdůležitější informací je ta, že jde o procesor postavený na 6nm výrobním procesu TSMC. Čipset má osm jader seskupených do dvou clusterů. V prvním jsou čtyři jádra Cortex-A78, kdy jedno z nich má takt 3 GHz a zbylá tři běží na frekvenci 2,6 GHz. Ve druhém clusteru jsou čtyři jádra Cortex-A55 s taktem 2 GHz. Jádra doplnila devíti jádrová grafika ARM Mali-G77 MC9.

Procesor Dimensity 1300 podporuje displeje s rozlišením až 2520 × 1080 pixelů a obnovovací frekvencí až 168 Hz. Dále také až 16 GB LPDDR4x operační paměť s maximální frekvencí až 4266 Mbps a interní úložiště UFS 3.1. Díky vylepšenému ISP čipu zde najdeme podporu až 200 MPix senzoru hlavního fotoaparátu, hardwarově akcelerované dekódováni AV1 pro rychlejší streamování 4K videa a podporu AI pro snímky focené za špatného osvětlení, sloučením tří expozic v reálném čase. Dále je tu i podpora Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.2. MediaTek ale neuvedl, který z výrobců chytrých telefonů se postará o reálný debut Dimensity 1300. Tipaři ovšem vsázení na OnePlus.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.