Softwarová podpora je u mobilních telefonů a tabletů velmi zásadní, protože vývoj jde na Android platformě opravdu velmi rychle dopředu. Na počítačích si s Windows vystačíte pouze s bezpečnostními záplatami hezkých pár let a nic moc dalšího ani nehledáte. To novou verzi Androidu potřebujete v podstatě každý rok a firmy často garantují pouze dva nebo tři roky těchto velkých aktualizací. Ty bezpečnostní jsou na tom o fous lépe, ale ani to nejde s podporou do nekonečna.

A v zásadě stejné to mají i jableční spoluobčané, protože i Apple často po pár letech odstřihne starší modely od modernějších aktualizací. Ať už z reálných výkonnostních důvodů, nebo pro lepší prodeje nových kousků. Čínští Xiaomi obvykle patří se softwarovou podporou k tomu lepšímu, i když i oni mají na kontě několik opravdu odstrašujících příkladů. Celé fiasko s řadou “A” a platformou Android One určitě vstoupí do dějin. Ale firemní nadstavba MIUI je opečovávána mnohem lépe. Ať už přímo vývojáři, nebo komunitou.

 

Konec cesty pro 70 nešťastníků

I Xiaomi ale musí občas udělat radikální řez a ten právě přišel pro plných 70 modelů z rodiny Xiaomi a Redmi. Všechny tyto modely dorazily so stádia EOS (End of Support – tedy konec podpory) a nebudou dále aktualizovány. A to nejen pravidelnými softwarovými aktualizacemi, ale ani bezpečnostními záplatami. Takže se teoreticky mohou stát mnohem lákavějším cílem pro hackery a jiná online rizika. Samozřejmě se ještě nějaký ten kritický update může objevit, ale nemůžeme na to sázet.

Na seznamu jsou primárně opravdu muzejní kousky, včetně vůbec prvních generací jejich telefonů. Najdeme na něm ale i poměrně nedávné modely, jako je třeba velmi oblíbené Xiaomi Mi 9 SE. Nebo třeba takový tablet Mi Pad 4. To u Redmi jsme na tom o něco lépe, protože tam se poslaly k ledu opravdu jen velmi staré modely. Pokud tedy patříte k majitelům některého z nich, tak je asi nejvyšší čas se začít poohlížet po náhradě.