Taiwanský Mediatek momentálně dominuje na poli mobilních čipsetů, kde už nějaký ten pátek drží první příčku. Jejich tržní podíl tak třeba v posledním čtvrtletí 2021 činil 33 %, tedy o fous vyšší než 30 % Qualcommu. Valnou většinou se na velkých úspěších ale podílí hlavně čipset do střední a nižší třídy. V high-endu se teprve rozkoukávají, ale Dimensity 9000 jim tam zatím dělá velmi dobrou reklamu. A vypadá to, že už definitivně přesvědčili i hlavouny Samsungu. To to totiž podle posledních zpráv myslí s využitím procesorů Mediateku opravdu vážně i pro high-end modely.

Už před časem se objevily spekulace, že by chystaný Galaxy S22 FE měl dostat právě Dimensity 9000. Na ten si samozřejmě ale ještě počkáme, protože se čeká až ve druhé polovině letošního roku. Tedy minimálně, protože Galaxy S21 FE se dostal na trh letos v lednu. Ale tam mohla hrát roli i koronavirová pandemie, či nedostatek čipů a komponent. Ale podle všeho by s procesory Mediateku v high-end třídě vše nemělo končit jen s novým FE modelem.

Mediateku

High-end Dimensity i pro vlajkové modely Galaxy S23 ?

Samsung totiž údajně plánuje využít Mediateky i pro část modely vlajkové řady Galaxy S23. Mělo by jít prý zhruba o polovinu dodávek, takže je otázkou na čí úkor. Momentálně totiž vlajkové Samsungy dělí vše mezi Snapdragony od Qualcommu a vlastní Exynosy. Vše v závislosti na regionální strategii. Velmi kontroverzní přijetí Exynosu 2200 s grafikami od AMD ale možná uspíšilo rozhodnutí o změně. Zcela vyloučeno není ani rozdělení vlajkové řady mezi hned tři rozdílné čipsety. Šlo by ale o poměrně riskantní řešení.

Zanedbatelný není ani finanční aspekt tohoto kroku. Mediateky jsou totiž vždy výrazně levnější než srovnatelné modely od Qualcommu. A pokud se dlouhodoběji potvrdí minimální výkonnostní rozdíly, tak by volba Mediateků mohla přinést velmi zajímavé úspory. Ale na to si samozřejmě budeme muset počkat, protože zatím jsme stále ještě v rovině spekulací. Každopádně pro fanoušky velmi zajímavé novinky.