Nedávná kauza Samsungu vynesla na světlo ne zrovna férové praktiky výrobců telefonů. Ovlivňování výsledků v oblíbených benchmarcích je nešvar starý jako mobilní průmysl samotný, ale aktuální korejská kauza byla poněkud extrémní. High-end Samsungy totiž automaticky detekovaly náročné herní (a jiné) aplikace a drasticky snižovaly výkon. U některých šlo o propad až o neskutečných 56 % a firma si tak bleskurychle posypala hlavu popelem. Slíbený opravný patch pak opravdu dorazil a z toho nejhoršího tak snad jsou venku. Možná ale něco podobného záhy čeká i Xiaomi.

Zhruba před týdnem si totiž jeden z autorů Geekbench posvítil i na velmi podobné chování Xiaomi Mi 11. Telefon totiž opět zcela odlišně reagoval výkonem na aplikace podle jména. Stačilo tak Geekbench přejmenovat na Fortnite a děly se věci. Propad single-core testu byl masivních 30 % a multi-core čísla spadly zhruba o 15 %. To stejné se pak dělo i při testování jiných názvů populárních her, jako je třeba Genshin Impact. Samotný benchmark ale samozřejmě operoval s plným výkonem telefonu, protože tam je přece nutné ukázat jeho potenciál…

Chvályhodná snaha nebo zavrženíhodný podvod ?

Tento přístup je na jednu stranu logický, ale zároveň i výsostně zavádějící. Zákazník totiž dostane výrazně nižší reálný výkon pro samotné hry, než benchmark naznačuje. Velmi propracovaná, chytrá a značně kontroverzní PR klička. Zástupci Xiaomi se k těmto obviněním už také oficiálně vyjádřili a jejich obrana je velmi podobná prvotním pokusům Samsungu. Ohání se totiž také snahou o kontrolu teplot a spotřeby při delším používání. Zároveň také zmiňují možnost volby tří režimů výkonu, která pokrývá všechny varianty.

 

Není však jasné, zda telefon nelimituje výkon dle názvu aplikaci i navzdory zvolenému režimu výkonu. U Samsungu se o to totiž starala přímo jedna z vrstev systému a možnost ji vypnout přibyla až se zmíněným aktuálním patchem.  Ostatně Geekbench v souvislosti s touto kauzou dočasně odstranil čtyři poslední generace vlajkových telefonů řady Galaxy S. Možná se Xiaomi dočkají něčeho podobného.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.