Nedávná kauza Samsungu vynesla na světlo ne zrovna férové praktiky výrobců telefonů. Ovlivňování výsledků v oblíbených benchmarcích je nešvar starý jako mobilní průmysl samotný, ale aktuální korejská kauza byla poněkud extrémní. High-end Samsungy totiž automaticky detekovaly náročné herní (a jiné) aplikace a drasticky snižovaly výkon. U některých šlo o propad až o neskutečných 56 % a firma si tak bleskurychle posypala hlavu popelem. Slíbený opravný patch pak opravdu dorazil a z toho nejhoršího tak snad jsou venku. Možná ale něco podobného záhy čeká i Xiaomi.

Zhruba před týdnem si totiž jeden z autorů Geekbench posvítil i na velmi podobné chování Xiaomi Mi 11. Telefon totiž opět zcela odlišně reagoval výkonem na aplikace podle jména. Stačilo tak Geekbench přejmenovat na Fortnite a děly se věci. Propad single-core testu byl masivních 30 % a multi-core čísla spadly zhruba o 15 %. To stejné se pak dělo i při testování jiných názvů populárních her, jako je třeba Genshin Impact. Samotný benchmark ale samozřejmě operoval s plným výkonem telefonu, protože tam je přece nutné ukázat jeho potenciál…

Chvályhodná snaha nebo zavrženíhodný podvod ?

Tento přístup je na jednu stranu logický, ale zároveň i výsostně zavádějící. Zákazník totiž dostane výrazně nižší reálný výkon pro samotné hry, než benchmark naznačuje. Velmi propracovaná, chytrá a značně kontroverzní PR klička. Zástupci Xiaomi se k těmto obviněním už také oficiálně vyjádřili a jejich obrana je velmi podobná prvotním pokusům Samsungu. Ohání se totiž také snahou o kontrolu teplot a spotřeby při delším používání. Zároveň také zmiňují možnost volby tří režimů výkonu, která pokrývá všechny varianty.

 

Není však jasné, zda telefon nelimituje výkon dle názvu aplikaci i navzdory zvolenému režimu výkonu. U Samsungu se o to totiž starala přímo jedna z vrstev systému a možnost ji vypnout přibyla až se zmíněným aktuálním patchem.  Ostatně Geekbench v souvislosti s touto kauzou dočasně odstranil čtyři poslední generace vlajkových telefonů řady Galaxy S. Možná se Xiaomi dočkají něčeho podobného.