Čtečky otisků prstů v mobilních telefonech ušly za pár let pořádný kus cesty. Ze zadní strany se přesunuly primárně přímo pod displej telefon, tedy alespoň u dražších modelů s AMOLED panely. Ale ani čtečky na boku přístroje nejsou výjimkou a to klidně i u vlajkových modelů. Každé řešení má svoje výhody a nevýhody, stejně jako věrné fanoušky, kteří na ně přísahají. Tedy pokud nepatříte do jablečné rodiny, kde se rozhodli čtečku otisků prstů vynechat definitivně. Což zpětným pohledem nebyl až tak dobrý nápad, zejména s covidovou rouškovou epidemií.

Xiaomi mají u svých vlajkových modelů ve valné většině právě integrované čtečky v displeji, ale některé kousky Redmi sázejí na boční řešení. Proto firma pracuje i na vylepšení právě tohoto designu a jejich čerstvě podaný patent se pokusí vyřešit některé zásadní nedostatky. Čtečky otisků na boku telefonů jsou totiž logicky menší, vzhledem k dostupným rozměrům a místu. Navíc jsou často integrované do zapínacího tlačítka, což ještě omezuje možnou plochu. A moderní telefony se navíc vždy snaží zachovat štíhlý profil.

Patent s větší plochou boční čtečky je řešení

Podle informací serveru ITHome by měl tyto problémy řešit, protože bude asi výrazně větší. Dostupný náčrtek tohoto patentu ukazuje čtečku zasahující i zakřivení hrany, takže je k dispozici mnohem větší plocha. Otázkou ale zůstává, do jaké míry se podobné řešení promítne na přesnosti rozeznávání otisků. Zvětšení pole senzorů je ale určitě nutné, tedy pokud nehodlají výrobci připlatit za integraci do displeje. Toto řešení je ale vždy finančně nejnáročnější, takže se ho snaží často vystříhat.

Ukázkovým příkladem jsou třeba aktuální modely Redmi K50 a K50 Pro. Ty mají skvělé high-end AMOLED displeje s jemným rozlišením, ale čtečky otisků jsou na boku telefonů. Tvůrci se to snaží krkolomně vysvětlovat a nacházet stále lepší argumenty pro toto rozhodnutí, ale to je asi stejně jako tanec na vejcích. Jednoznačným hlavním důvodem je totiž jen a jen cena.