Korejské LG sice před časem definitivně vzdalo veškeré ambice na trhu s mobilními telefony, ale jinde se jim stále velmi daří. Například s počítačovými monitory jsou stále na špici, ale nebojí se ani dalších oblastí. S notebooky rozhodně nejde o zavedeného výrobce, ale čerstvě představili na domácím korejském trhu velmi zajímavé kousky řady Gram. A modely LG Gram 16 a Gram 17 ve verzi roku 2022 určitě stojí za hřích. Chlubí se totiž nejen velmi tenkým a lehkým designem, ale i velmi slušnou výbavou. Cena je ale poměrně vysoká, což je nezbytná daň.

Jak už název napovídá, tak je velký důraz kladen na váhu samotného notebooku. Gram to sice není, ale vzhledem k úhlopříčce displeje jde opravdu o unikátní kousky. LG Gram 16 totiž váží jen 1.28 kg a větší LG Gram 17 pak stále skvělých 1.43 kg. Zpracování notebooků využívá magnéziové slitiny, což jen přispívá k nízké hmotnosti a prémiovému pocitu z materiálů. Oba modely mají IPS panely s rozlišením 2560 x 1600 pixelů, 99 % pokrytím kalibrace DCI-P3. Úhlopříčky jsou pak jasné už se samotných názvů modelů.

Výborná výbava za ne tak výbornou cenu

Uvnitř se o výkon postarají procesory 12th Gen procesory od Intelu, ať už Core i5-1240P, nebo Core i7-1260P. Notebooky dostaly do vínku i rychlou LPDDR5 RAM až do výše 32 GB nebo PCIe 4.0 x4 SSD disky. Integrovaná grafika Iris Xe je sice výborná, ale fajnšmekr vždy raději sáhne po samostatné nVidia RTX 2050. V tom případě naroste i kapacita baterie na 90Wh, verze s integrovanou GPU pak mají “jen” 80Wh. Obě varianty ale umí 65W nabíjení. K mání je i široká nabídka portů, včetně Thunderbolt 4 a dále pak konektivita zahrnující Wi-Fi 6E a další.

Vše má ale dvě poměrně velké pihy na kráse. Pro začátek se opravdu nejedná o levné modely, Gram 16 stojí v přepočtu nejméně 1885 dolarů a Gram 17 pak 1970 dolarů. Navíc jsou notebooky zatím dostupné pouze na korejském trhu a netušíme, kdy se podívají do světa. Minulé generaci to trvalo asi měsíc, ale šlo jen o některé vybrané trhy. Tak uvidíme.