Pokud patříte mezi milovníky opravdu kompaktních mobilních telefonů, tak máte v podstatě jen jednu jedinou volbu. Tou je jablečný trpaslík řady iPhone SE, který se nám nedávno představil ve třetí generaci. Oficiální název sice zní jako iPhone SE 2022, ale není výjimkou, že se mu prostě na webu říká iPhone SE 3. Na první pohled se sice naprosto neliší od minulé generace, ale všechny hlavní změny jsou pečlivě skryté pod povrchem. A o některých se ani oficiální nemluví, i když jsou často k lepšímu.

Po designové stránce působí iPhone SE 3 jako zjevení z minulosti, protože jen věrně kopíruje vzhled archaického iPhone 8. Což ale na druhou stranu není vždy jen na škodu. Telefon totiž nemá ohavné široké “vykousnutí” displeje, které pronásleduje i zatím poslední generaci high-end sourozenců. Stejně tak také má čtečku otisků prstů, po jejímž návratu značná část jablečných fanoušků volá. Ale ne všem je retro design po chuti a třeba v Číně se vyrojily velmi vtipné recenze odsuzující telefon právě jen kvůli němu. Jablečné produkty jsou prostě primárně o stylu a nemůžete vypadat, že máte něco starého…

Celá řada utajených změn k lepšímu

Každopádně iPhone SE 3 rozhodně není žádné “ořezávátko”. Zásadní změnou je zejména použití super výkonného čipsetu A15 Bionic, který pozvedne výkon na zcela novou úroveň. Pro další změny ale musíme kutat o něco hlouběji. A vidíme je až po podrobném rozebrání telefonu šikovnými čínskými ručičkami. To odhaluje a definitivně potvrzuje třeba nárůst paměti na 4 GB RAM a také konečně o něco větší kapacitu baterie. Skok z 1821 mAh na 2018 mAh sice nevypadá nijak zásadně, ale v reálu přináší třeba až dvě hodiny přehrávání videa navíc.

Zajímavý je také i 5G modem, označený jako Qualcomm Snapdragon X57 5G. Toto označení se na stránkách výrobce ani nevyskytuje a pravděpodobně tak jde o upravený model přímo Applem. Jen škoda že podporuje jen sub-6 GHz frekvence a ne milimetrové vlny 5G. Také čekáte za ty peníze přece jen víc ?