Už zítra by měl korejský gigant Samsung konečně představit novou generaci svých modelů střední třídy řady „A“. V podstatě potvrzené jsou kousky jako Galaxy A33 5G a Galaxy A53 5G, přičemž možná dojde i na Galaxy A73 5G. I když ten se asi posune na pozdější datum. Hlavní hvězdou bude Galaxy A53 5G a jeho představení bude také premiérou pro nový čipset Exynos 1280. Ten byl až donedávna držen v tajnosti a první konkrétní detaily jsme se tak dozvěděli až dnes.

Mělo by se jednat o čipset určený pro střední třídu telefonů a na první pohled zaujme moderní 5 nm litografií. Do vínku dostane osm jader, ale to je v dnešní době normou v podstatě každého křemíkového zázraku. Dvojici výkonných jader Cortex-A78 na 2.4 GHz doplní hned šestice úspornějších jader Cortex-A55 na 2.3 GHz. O grafický výkon se pak stará grafika Mali-G68 MP4 taktovaná na 1 GHz. Čipset má samozřejmě i podporu 5G sítí, případně Bluetooth 5.2 a Wi-Fi 6. Nejde tak o další z čipsetů vyvíjených společně s AMD.

Slušný výkon, ale…

Na první pohled tak Exynos 1280 velmi připomíná Dimensity 900 od konkurenčního Mediateku. Výkon je tak s největší pravděpodobností zhruba stejný. V porovnání s minulou generací Galaxy A52s a Snapdragonem 778G se tak spíše dočkáme lehkého kroku zpět. Jde ale samozřejmě jen odhady a spekulace, protože žádné konkrétní benchmarky ještě nemáme. Snad se tak velmi brzy objeví. A my doufáme, že se nebude opakovat blamáž s velkými nadějemi ohledně Exynosu 2200. Ten totiž zklamal na celé čáře.

Samsung Galaxy A53 5G vypadá se svými specifikaci velmi slušně a mohl by ve střední třídě nabídnout slušnou alternativu. Tedy pokud firma nasadí o něco nižší cenu. Telefon se chlubí třeba 6.5-palcovým AMOLED panelem s FullHD+ rozlišením a 120 Hz obnovovací frekvencí. Nebo čtveřicí foto-senzorů s kombinací 64 Mpx + 12 Mpx + 5 Mpx + 5 Mpx. A dokonce i odolnou certifikací IP67. Jedinou pihou na kráse je tak na dnešní dobu pomalé 25W nabíjení u 5000 mAh baterie.