Pád čínského giganta Huawei z výsluní byl jak známo zapříčiněn dopadem amerických sankcí, které mobilní divizi firmy v podstatě ochromily. Některé komponenty je totiž nemožné obstarat z domácích zdrojů svépomocí. Kritické je to například u čipsetů, kde ztrátou výrobním možností u taiwanského TSMC firma nemohla pokračovat ve vývoji a hlavně produkci svých čipů Kirin. Což je pro mobilní svět rozhodně škoda. Huawei tak sbírají jen drobty ze stolu mobilních čipsetů, protože zásoby těch vlastních původních už se vyčerpaly.

Samotné embargo je zaměřeno primárně na zlikvidování Huawei jako hráče na poli 5G sítí, tedy minimálně v mobilních telefonech. Sankce neplatí na speciální 4G verze i třeba moderních Snapdragonů, takže produkce high-end telefonů pod hlavičkou Huawei neustala. Ale absence podpory 5G znamená pro mnoho zákazníků citelný argument proti koupi a velmi negativně ovlivňuje prodejní čísla. Tedy samozřejmě s absencí služeb Google, která byla jedním z prvních výrazných zásahů do dominance značky. Je tak poměrně ironické, že Huawei jako jeden z nejvýznačnějších světových hráčů na poli 5G sítí je ve svých telefonech v podstatě mít nesmí.

Když se chce, všechno jde…

Chytré čínské hlavy ale vyřešily i podobný problém. Samozřejmě jde o řešení značně kostrbaté a velmi kuriózní, ale určitě stojí minimálně za zmínku. Podle zprávy serveru ITHome je totiž k sehnání speciální obal na telefony Huawei s vestavěným 5G modemem. Teoreticky by se připojení mělo řešit pomocí USB Type-C portu, ale potvrzeno to oficiálně není. Stejně tak signál by měl být s největší pravděpodobností slabší, než přímo u 5G modemu integrovaném v telefonu. Ale nápad je to bezesporu zajímavý a snaha kreativně obejít sankce úsměvná.

Huawei ale samozřejmě stále zůstává velmi dominantní na poli síťového vybavení mobilních operátorů, i když se to některé státy pokouší změnit. Jde to ale ztuha, jak se čerstvě přesvědčili ve Velké Británii. Původní plány o omezení podílu základních stanic Huawei na 35 % do ledna 2023 se asi nepodaří naplnit. A velmi podobně asi dopadne a plán na kompletní zbavení se 5G výrobků čínské firmy do roku 2027.