Divoká jízda taiwanského Mediateku pokračuje, protože jejich cesta ze dna na vrchol je vskutku obdivuhodná. Není tomu tak dávno, co byly jejich čipsety širokou veřejností pokládány za podřadné ve střední a nižší třídě. O opravdových high-end modelech si navíc mohli nechat jenom zdát. To už ale neplatí, protože se firmě podařilo konečně dohnat technologický náskok konkurence a představili novinkový Dimensity 9000. Ten sice teprve čerstvě dorazil reálně na trh (s verzí OPPO Find X5 Pro), ale jeho benchmarkové výsledky zaslouženě strhávají pozornost.

Dnes tu máme další takový střípek do této mozaiky. Slavný čínský leakster Ice universe totiž zveřejnil zatím poslední skóre tohoto čipsetu v Geekbench 5. Jedná se o test dalšího z prototypů chystajících se na trh a podle všeho by mohlo jít o Redmi K50 Pro+. Výsledné skóre je opět poměrně impozantní, protože se čipset zároveň může pochlubit nejnižší cenou ve své kategorii. Takže by se konkurence reálně měla mít na pozoru. Ostatně Mediatek už je první s celkovým odbytem čipsetů, i když většinu posílá do středních a nižších tříd. Ale ani high-end už nebude nedosažitelný.

 

Něco málo potlesku pro Dimensity 9000

Dimensity 9000 v testovaném telefonu totiž dosáhl na výborných 1309 bodů v single core a 4546 v multi core testy. Což jsou ještě vyšší čísla, než jsme viděli v několika minulých benchmarkových testech. Daleko za sebou tak nechává slabší konkurenci, jako je Exynos 2200 od Samsungu (1157 a 3307 bodů), nebo Google Tensor (1042 a 2832 bodů). To pravé srovnání ale přijde se Snapdragonem 8 Gen 1 (1231 a 3752 bodů), nebo dokonce s Apple A15 Bionic (1734 a 4818 bodů).

Ztráta na papírového jablečného hegemona je sice stále ještě značná, ale na druhou stranu budou telefony často klidně i za polovinu ceny. Samozřejmě jde stále jen o syntetické benchmarky a vše podstatné o reálném výkonu ještě uvidíme . Ale i tak je Dimensity 9000 zatím jasným skokanem roku v této kategorii. A Mediatek má zaděláno na velký prodejní hit.